ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

  Neuroekonomia, a ekonomia głównego nurtu (ebook)(audiobook)(audiobook)

  Autor:
  Noga Marian
  Okładka książki/ebooka Neuroekonomia, a ekonomia głównego nurtu

  Okładka książki Neuroekonomia, a ekonomia głównego nurtu

  Okładka książki Neuroekonomia, a ekonomia głównego nurtu

  Okładka książki Neuroekonomia, a ekonomia głównego nurtu

  Wydawnictwo:
  CeDeWu
  Ocena:
  Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
  Stron:
  158
  Druk:
  oprawa miękka

  W 1996 roku Giacomo RIZZOLATTI wraz z Leonardo FOGASSI i Vittorio GALLESE odkryli u makaków neuron lustrzany (mirror neuron). Jest to neuron, który później odkryto u ludzi. Działanie tego neuronu polega na tym, że mózg danego człowieka za pomocą neuronów lustrzanych doskonale „odczytuje" czynności, intencje, zachowanie się drugiego człowieka. To jest fundamentalne odkrycie dla ekonomistów, bowiem decyzje na giełdzie papierów wartościowych, na rynku walutowym, na rynku finansowym polegają zawsze na „odczytaniu" zachowań innych uczestników tych rynków. Badanie neuronów lustrzanych stwarza nowe możliwości rozwoju teorii ekonomii.

  W tym miejscu pragnę podkreślić, że wszystkie dotychczasowe badania w zakresie nowej dyscypliny wiedzy, czyli NEUROEKONOMII były skupione wokół decyzji ekonomicznej podejmowanej przez jednego uczestnika rynku. Odkrycie neuronu lustrzanego pozwala na badanie „mózgu zbiorowego". Dotychczasowa neuroekonomia to właściwie MIKROEKONOMIA. Natomiast Profesor Marian Noga w tej monografii tworzy nową naukę NEUROMAKROEKONOMIĘ, określając precyzyjnie jej obszar badawczy, narzędzia badawcze, relacje z innymi naukami ekonomicznymi i związki z innymi naukami w ogóle. Prowadzi to Autora do bardzo interesującego wniosku, że prawa ekonomiczne będą swoim charakterem zbliżać się do deterministycznych praw przyrodniczych. W tym znaczeniu ta książka jest pionierską w skali światowej.


  z recenzji prof. zw. dr. hab. Henryka Wnorowskiego


  Prof. dr hab. Marian Noga - Dyrektor Instytutu Współpracy z Biznesem i jednocześnie Dyrektor Instytutu Finansów i Rachunkowości Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Były senator RP IV i V kadencji (2000-2004), b. Przewodniczący Senackiej Komisji Skarbu Państwa i Infrastruktury, b. członek Rady Polityki Pieniężnej (2004-2010) i b. Rektor Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu (1999-2005). Opublikował 26 książek oraz ponad 150 artykułów w języku polskim, niemieckim, angielskim i rosyjskim. Publikował m.in. w wydawnictwach: Oxford, Palgrave Macmillan (London-New York), Transformations in Business & Economics (lista filadelfijska), CeDeWu; WSB Poznań, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

  Zamknij

  Wybierz metodę płatności