ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

  Wojna i pokój tom 1 i 2 (ebook)(audiobook)(audiobook)

  Autor:
  Lew Tołstoj
  Wydawnictwo:
  Zielona Sowa
  Ocena:
  Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
  Stron:
  544
  2w1 w pakiecie:
  ePub
  Mobi

  Rosyjska epopeja narodowa 

  Wojna i Pokój to powieść napisana przez jednego z największych rosyjskich pisarzy, często uznawana za epopeję narodową. Lew Tołstoj przedstawił panoramę życia rosyjskiego w przełomowym okresie historycznym, w czasie burzliwych wojen napoleońskich. Autor wprowadził do swojej historii ponad pięćset postaci zarówno historycznych, jak i fikcyjnych. Powieść charakteryzuje się mnogością portretów psychologicznych i barwnych postaci, a teren akcji stanowi niemal cała Europa: gabinety dyplomatyczne, salony arystokratyczne, loże masońskie, więzienie, chłopska zagroda, pole bitwy, kluby itp. Obraz Rosji, jaki zawarł Tołstoj w Wojnie i Pokoju, jest niezwykle sugestywny trwają tu nieustanne spory o wybór drogi politycznej, intrygi, zabiegi o pozycję społeczną i ekonomiczną, a równocześnie tuż obok toczy się zwykłe życie: ludzie kochają się, nienawidzą, rozdzielają i łączą. Wydarzenia historyczne stają się tłem dla ludzkich namiętności i perypetii życiowych. 

  (…) Książę miał na sobie strój dworski, galowy, złotem bogato haftowany i okryty wieloma gwiazdami, jedwabne pończochy i płytkie trzewiki ze sprzączkami. Jego płaska twarz uśmiechała się wiecznie. Posługiwał się ową wytworną francuszczyzną, której w tych czasach powszechnie używano w towarzystwie wyższym. Wszak w owym czasie w Rosji arystokraci umieli nawet myśleć po francusku. Głos jego miał ton łagodny, przyciszony, przy tym z lekkim odcieniem protekcjonalnej wyższości człowieka wpływowego, który prawie wzrósł na dworze i postarzał się w tym dostojnym otoczeniu.
  Zbliżył się do Anny Pawłowny, ucałował jej rękę, pochylając głowę nieco łysą, ale całą woniejącą, i usiadł rozparty wygodnie na miękkiej sofie.
  – Przede wszystkim, moja droga przyjaciółko, uspokój moją troskę o twoje cenne zdrowie – odezwał się tonem słodziutkim, szarmanckim, w którym jednak przebijała się pewna lekceważąca żartobliwość i zupełna obojętność, pomimo powodzi miodowych słówek i grzeczności.
  – Czyż mogę czuć się zdrowa fizycznie, skoro cierpię moralnie? Serce tkliwe czyż nie krwawi teraz co chwila? Spodziewam się, żeś wybrał się do mnie, drogi książę, na cały wieczór? (…) 

                                                                                            Fragment książki

  Zamknij

  Wybierz metodę płatności