ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

  Śmierć w Amazonii (ebook)(audiobook)(audiobook)

  Autor:
  Artur Domosławski
  Wydawnictwo:
  Wielka Litera
  Ocena:
  Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
  Stron:
  336
  2w1 w pakiecie:
  ePub
  Mobi

  Domosławski otwiera nam oczy i pokazuje brutalne zasady rządzące również naszym światem.

  W zapadłej wiosce w brazylijskim interiorze ginie para obrońców Amazonii. W dalekim miasteczku w Andach nieznani sprawcy polują na księdza, który broni praw górali do ziemi i wody. Ktoś zabija towarzysza wspólnej sprawy. Pewien robotnik rolny zostaje prawnikiem. Domaga się odszkodowań dla mieszkańców miasteczek i wsi, którzy zaczęli zapadać na nieznane wcześniej choroby. Dostaje telefon z wiadomością, że znaleziono zwłoki jego młodszego brata.

  Artur Domosławski kroczy śladami tajemniczych zabójstw ludzi zaangażowanych w obronę niszczonego środowiska naturalnego i praw lokalnej ludności w Ameryce Południowej. Kto stoi za zabójstwami? Czy zwyczajni ludzie, którzy po prostu bronią swojej ziemi, maja szanse w zderzeniu z międzynarodowymi korporacjami i przekupionymi władzami?

  Amazonia w książce Domosławskiego jest żywa i prawdziwa, sportretowana w przypadkach konkretnych ludzi. Nie ma tu prostych haseł o obronie puszczy amazońskiej. Nie ma lukrowanego obrazka celebryty wspierającego indiańskie plemiona. Jest kipiący energią, rozpaczą, ale i nadzieją świat ludzi, którzy dzięki Domosławskiemu, staja się nam po prostu bliscy.

  Wielka reporterska robota Domosławskiego.

  Jego cierpliwość i nieustępliwość w docieraniu do faktów są godne podziwu.

  Autor nie kręci stylistycznych piruetów, nie bije w wielkie dzwony, jest rzeczowy i opanowany.

  I może dlatego właśnie budzi zaufanie. Czuć, że nie poświęci prawdy na rzecz zgrabnej puenty, bo nie o puentę mu chodzi, gra o wyższą stawkę.

  Najważniejsze jednak jest to, że przy zachowaniu wielkiej powściągliwości udaje się Domosławskiemu wzbudzić u czytelnika chęć gruntownego przemyślenia tego, jak funkcjonuje dzisiejszy świat.

  I potrzebę jego radykalnej zmiany.

  TYGODNIK POWSZECHNY

  Jeśli nie przeczytacie, nigdy nie uwierzycie, ilu ludzi jest wciąż mordowanych, w Brazylii, Ekwadorze, Peru, byście mogli kupić sobie pralki, parkiety, befsztyki, benzynę i zaręczynowe pierścionki.

  A jak zaczniecie czytać, to się nie oderwiecie.

  JACEK ŻAKOWSKI

  Ta książka opowiada o sprawach, o których powinniśmy chcieć jak najwięcej wiedzieć.

  Wierzę, że taka wiedza pomaga zmieniać świat na lepsze.

  JANINA OCHOJSKA

  Zamknij

  Wybierz metodę płatności