ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Recenzje

Język Cg. Programowanie grafiki w czasie rzeczywistym

Podstawowym problemem twórców zaawansowanych gier 3D, których różne wersje będą dostępne na odmiennych systemach operacyjnych, jest przenośność oraz kompatybilność stosowanych rozwiązań w zakresie wyświetlania grafiki. Firma Nvidia – największy na świecie producent chipów do kart graficznych – chciała stworzyć własny język programowania grafiki w czasie rzeczywistym, który stanowiłby rozwiązanie tego problemu. Język Cg ujrzał światło dzienne w 2002 roku. Książka autorstwa Randima Fernando i Marka J. Kilgarda traktuje właśnie o tym zagadnieniu. Znajdziemy w niej wprowadzenie do języka Cg, jego historię oraz założenia autorów. Następnie dane nam będzie zapoznać się ze składnią języka i przykładowymi rozwiązaniami, które zostaną nam szczegółowo krok po kroku przedstawione i wyjaśnione. Po zapoznaniu się z tym tytułem sami w domowym zaciszu będziemy potrafili stworzyć generowaną przez naszą kartę graficzną animację bądź nawet film. Do wydania dołączono płytę CD, która, obok wszystkich przykładów z książki, zawiera przydatne oprogramowanie, dzięki któremu będziemy mogli rozpocząć swoją przygodę z grafiką w czasie rzeczywistym. Polecamy.
Linux Plus

Delphi 7. Kompendium programisty

Delphi bez przesady można traktować jako jeden z najpopularniejszych i najbardziej wszechstronnych produktów, znajdujących się na granicy pomiędzy niezbyt przydatnymi w profesjonalnych zastosowaniach uproszczonymi środowiskami programistycznymi a potrafiącymi prawie wszystko potężnymi kombajnami rozwijanymi przez potężnych gigantów rynku IT. A w klasie narzędzi typu RAD Delphi plasuje się w absolutnej czołówce. Omawiane tutaj kompendium zasługuje na swoją nazwę, gdyż jest na tyle wszechstronne, że może z niego skorzystać praktycznie każdy. Podzielone je na pięć części, z których pierwsze dwie tyczące samego środowiska, języka ObjectPascal, słynnej już biblioteki obiektów wizualnych VCL oraz innych aspektów programowania (m.in. wielowątkowości, multimediów, obiektów COM i ActiveX) przeznaczone są dla początkujących programistów. Kolejne trzy części są nieco bardziej skomplikowane, choć zarazem znacznie spójniejsze, i kolejno podejmują zagadnienie tworzenia własnych komponentów, zastosowania Delphi w środowiskach baz danych oraz współpracy z internetem. Co do treści, to trudno się do czegokolwiek przyczepić, natomiast odniosłem wrażenie, iż język, jakim posługuje się autor, jest, jeśli można tak powiedzieć, nijaki. Ani to techniczna sieczka, ani porywający wykład. Przeciętny nie znaczy zły, ale czegoś jakby brakowało.
Notes Wydawniczy gz, 10/2003

ABC Internetu. Wydanie IV

Wbrew pozorom krótkie wyjaśnienie, czym jest Internet, nie jest prostą sprawą. Standardowa definicja określająca ją jako globalna sieć wzajemnie powiązanych ze sobą komputerów służąca do wymiany danych jest mocno lakoniczna i niesie ze sobą niewiele praktycznych informacji. ABC Internetu jest łagodnym wprowadzeniem dla nowych użytkowników sieci, którzy chcę z niej korzystać w sposób jak najbardziej efektywny. O ciągłym zapotrzebowaniu na tego typu publikacje w naszym, nie oszukujmy się, niezbyt dobrze zinformatyzowanym kraju, świadczy fakt, iż jest to już jej czwarte wydanie. Przedstawiono tutaj sposoby podłączenia się do Internetu, omówiono podstawowe usługi sieciowe, jakimi są WWW, poczta elektroniczna, grupy dyskusyjne, FTP, najpopularniejsze oprogramowanie służące do korzystania z nich (np. przeglądarki, klienci pocztowi), a także wspomniano o kilkunastu innych możliwościach oferowaną przez ogólnoświatową sieć. Warty zauważenia jest fakt zachęcania czytelnika do czynnego uczestnictwa w wirtualnym życiu poprzez zaprezentowanie podstaw tworzenia własnych stron WWW i stania się dzięki temu nie tylko biernym odbiorcą informacji, ale także aktywnym jej nadawcą. Spektrum prezentowanych tematów jest dosyć szerokie i choć z pewnością nie wyczerpuje całości tematyki, to daje dobre wyobrażenie, jak ważkim i niezbędnym medium teraz i w przyszłości będzie Internet.
Notes Wydawniczy gz, 9/2003

ABC Internetu. Wydanie IV

Czwarte wydanie książki "ABC Internetu" jest kierowane do początkujących użytkowników sieci. Na wstępie autor przedstawia historię Internetu oraz opisuje obecny stan tego medium, poczym przechodzi do zagadnień związanych z uzyskiwaniem dostępu do Internetu. W rozdziale trzecim omówione zostały podstawowe usługi sieciowe, do których zaliczono pocztę elektroniczną, WWW, grupy dyskusyjne, FTP i Telnet. Dwa kolejne rozdziały traktują o przeglądarkach internetowych oferowanych przez firmy Microsoft i Netscape. Zasady funkcjonowania poczty elektronicznej zaprezentowano natomiast na przykładzie programów Outlook Express i Netscape Mail.

Rozdział ósmy jest źródłem podstawowych informacji o tworzeniu stron WWW. Kontynuując lekturę czytelnicy poznają zagadnienia związane z wzbogaceniem serwisów internetowych o różnego rodzaju elementy graficzne, jak również zdobywają wiedzę na temat prostych edytorów WWW, do których zaliczają się FrontPage Express i Netscape Composer. W znalezieniu serwera na którym można za darmo umieścić stworzona witrynę pomagają treści zgromadzone w rozdziale dwunastym.

W dalszej części książki znalazły swe miejsce materiały poświęcone bramkom SMS, metodą wymiany poglądów za pośrednictwem czatów, grup dyskusyjnych i komunikatorów oraz bezpieczeństwu w sieci. Warto również zapoznać się z rozdziałami traktującymi o użytecznych narzędziach i sklepach internetowych.

Magazyn Internet 09/2003

Mikroprocesory jednoukładowe PIC

Książka stanowi kompendium wiedzy na temat popularnych mikroprocesorów PIC z rodziny Base-Line i Mid-Range. Przedstawiono szczegółowe opisy procesorów wraz z danymi technicznymi i informacjami o oznaczeniach; programowanie procesorów: asembler MPASM, zintegrowane środowisko uruchomieniowe MPLAB oraz przykłady programatorów. Szczególnie duży nacisk położono na opis układów peryferyjnych procesorów, w tym interfejsów szeregowych i przetworników analogowo-cyfrowych. W jednym z rozdziałów przedstawiono typową drogę od pomysłu do realizacji wybranego zadania oraz kilka miniprojektów.

Książka jest adresowana do inżynierów i studentów elektroniki, informatyki i telekomunikacji. Ponadto -- ze względu na powszechną obecność mikroprocesorów w wielu urządzeniach -- może okazać się przydatna również dla konstruktorów i projektantów układów elektronicznych.

Mechanik 5-6/2003
Sposób płatności