Gdzie tkwi prawdziwe piękno japońskich ogrodów? Ware tada taru o shiru
- Wydawnictwo:
- Monika Wielguszewska - Tsuchiya
- Ocena:
- Stron:
- 180
- Dostępne formaty:
-
PDFePubMobi
Opis
książki
:
Gdzie tkwi prawdziwe piękno japońskich ogrodów? Ware tada taru o shiru
E-book stanowi mini formę książki, która powstała z pasji i zamiłowania do japońskich ogrodów. Jest debiutem autorki i zaproszeniem do towarzyszenia jej w drodze prowadzącej w głąb świata japońskich ogrodów.
Autorka - z wykształcenia tłumaczka języka japońskiego, na stałe mieszkająca w Japonii - poświęciła dwa lata na to, żeby przełamać barierę i przeniknąć do zamkniętego świata ogrodników w Kioto, aby odpowiedzieć na pytanie: gdzie tkwi esencja japońskiej sztuki ogrodniczej i czym się różni ogród w rozumieniu japońskim od ogrodu w kulturze zachodniej.
Ebook odkrywa rąbka tajemnicy i pokazuje wrażliwość i styl pisarski autorki. Zaznajamia czytelnika z formą, treścią i estetyką, jaką autorka zamierza okazać w pełnej wersji książki.
W ebooku znajduje się:
- wywiad z Kato Tomokim, mistrzem japońskiej sztuki ogrodniczej i profesorem Uniwersytetu Sztuki i Designu w Kioto,
- szczegółowe opisy ogrodów Tenryu-ji, Kinkaku-ji, Ryoan-ji i Koho-an,
- opis współczesnego podejścia do ogrodów na przykładzie działalności działającej w Kioto firmy Uei.
Chociaż tytuł wskazuje, że publikacja poświęcona jest ogrodnictwu, to autorka podkreśla, że napisała książkę o kulturze japońskiej, o niezwykłych ludziach tworzących ogrody, o podążaniu za swoimi potrzebami i marzeniami, o harmonii człowieka i Natury, o współistnieniu i współoddziaływaniu wszelkich bytów, o ukojeniu, które można odnaleźć w przepięknej scenerii japońskich ogrodów.
"Zdecydowałam się na self-publishing, ponieważ uznałam, że jeśli będę miała decydujący głos w kwestii treści i formy, zdołam poprowadzić czytelników w głąb świata japońskich ogrodów dokładnie w taki sam sposób, w jaki ja go poznawałam." - Monika Wielguszewska-Tsuchiya
W pełnej książce papierowej, oprócz treści zawartych w ebooku znajdują się ponadto:
- wywiad z Kitayamą Toshimichim (dyrektor Nihon Meiseki Kyokai - organizacji zajmującej się badaniami nad kulturą i sztuką obróbki kamieni),
- wywiad z Ogawą Masayukim (znany twórca ogrodów herbacianych w Japonii i na świecie, zrzeszony w ramach Szkoły Urasenke),
- wywiad z Nakagawą Hiroakim (przedstawiciel rodzinnej firmy od ponad 330 lat trudniącej się rzemiosłem bambusowym),
- opisy dwudziestu ogrodów Kioto - bezcennych skarbów kultury japońskiej,
- prezentacja współczesnych japońskich ogrodów na przykładzie działalności lokalnej firmy ogrodniczej w Kioto, prowadzonej przez Inohanę Kazuho - zdobywcę głównej nagrody na Gardening World Cup 2014 oraz Garden Festival w Singapurze w 2016 roku.
Ta książka zadowoli miłośników japońskiej kultury, a także ludzi kochających Naturę i przyrodę. Znajdą w niej coś dla siebie osoby zainteresowane takimi tematami jak #kamienie ogrodowe, #bambus, #mech. Książka zainspiruje tych, którzy marzą o założeniu własnego ogrodu, jak i tych, którzy planują podróż do Japonii oraz tych, którzy szukają możliwości kształcenia w kierunku japońskiej sztuki ogrodniczej.
Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w ebooku autorstwa Moniki Wielguszewskiej-Tsuchiya:
- Czym się różnią ogrody japońskie od zachodnich?
- Jakie są rodzaje ogrodów japońskich?
- Co to jest ryumonbaku?
- Co to jest wodospad smoka?
- Co to znaczy ogród zapożyczonego krajobrazu?
- Co oznaczają kamienie w Ryoan-ji?
- Co to znaczy ware tada taru shiru?
- Czy się różnią tradycyjne ogrody japońskie od współczesnych?
- Jak wyglądają współczesne ogrody japońskie?
- Jak się zakłada współczesny ogród japoński?
- Jak się pielęgnuje ogród japoński?
- Jak długo trzeba się uczyć, żeby zostać ogrodnikiem w Japonii?
Opinia:
Książka Moniki Wielguszewskiej -Tsuchiya jest zaproszeniem do spotkania ze szlachetnym i nieco dla nas tajemniczym pięknem japońskich ogrodów. Z pierwszej ręki - od autorki, która jest jednocześnie znawczynią i entuzjastką dowiadujemy się o ich unikalności. Każdy z tych ogrodów to żyjące przesłanie mistrza, który go stworzył. Wiek wielu z nich liczy się setkami lat i pokoleniami ogrodników, którzy wykonywali swoją pracę pielęgnacyjną uznając powierzone ich opiece ogrody za skarby wielkiej wartości. Taki stosunek Japończyków do ogrodów to jak pokłon pełen szacunku do tradycji i spuścizny przodków.
Pietyzm autorki wobec kultury i historii Japonii przenikający strony tej książki daje wiedzę, pobudza ciekawość i wyobraźnię. Jej lektura to jak kontemplacyjna wędrówka - podążanie za Autorką ścieżkami najciekawszych japońskich ogrodów, wspólne odkrywanie ich tajemnic i prawdziwego piękna. Szczerze polecam.
**Małgorzata Jakubczak nauczycielka mindfulness, mentorka, założycielka Polskiego Instytutu Mindfulness.
O autorce:
Nazywam się Monika Wielguszewska-Tsuchiya. Z wykształcenia jestem tłumaczką języka japońskiego. Pracę w charakterze tłumaczki rozpoczęłam jeszcze w trakcie studiów na japonistyce na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez blisko 10 lat pracowałam w japońskiej korporacji. Podczas wykonywania mojej pracy najbardziej lubiłam obserwować jak odpowiedni dobór tłumaczonych słów oraz wyczucie atmosfery wpływają na pozytywny przebieg komunikacji. Nigdy jednak nie potrafiłam odnaleźć się w kulturze korporacyjnej. Tak samo jak nigdy nie planowałam przeprowadzić się na stałe do Japonii. Życie napisało dla mnie scenariusz spoza planu. Wyszłam za mąż za Japończyka i zostałam mamą dwóch dziewczynek, które wychowuję na styku kultur polskiej i japońskiej. Komunikacja międzykulturowa stała się dla mnie tematem przewodnim zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Po przeprowadzce do Japonii początkowo czułam się przytłoczona tutejszym tempem życia, liczbą ludzi, samochodów, pociągów, nigdy niecichnącymi odgłosami miasta. Osobiście zdecydowanie lepiej czuję się w lesie niż w przestrzeni miejskiej. Do życia najbardziej potrzebuję świeżego powietrza i zieleni, kontaktu z Naturą. Przez długi czas cierpiałam z powodu samotności, wyobcowania i tęsknoty za życiem sprzed wyjazdu do Japonii. Z czasem spokój i ukojenie odnalazłam w świecie japońskich ogrodów. Są dla mnie przestrzenią, w której mogę się zatrzymać, wziąć głęboki oddech i zapomnieć o całym otaczającym świecie. Gdy dziś stoję w jednym z ogrodów Kioto o kilkusetletniej historii, czuję wdzięczność i radość, że mogę obcować z arcydziełami japońskiej sztuki ogrodniczej na żywo, kiedy tylko poczuję taką potrzebę. Wiele z ogrodów odwiedzam więcej niż jeden raz i za każdym razem zapewniają mi inny rodzaj wzruszenia. Dziś moją główną motywacją do działania jest gorące i entuzjastyczne wsparcie wielu wspaniałych osób z branży ogrodniczej w Kioto. To oni, w uznaniu dla mojego zaangażowania, zechcieli pokazać mi od środka tajemniczy i pasjonujący świat japońskich ogrodów. Czuję, że dojrzałam do tego, by dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby jak najwięcej osób mogło poczuć, jak czerpać prawdziwą radość z japońskiej sztuki ogrodniczej.
https://www.facebook.com/profile.php?id=100083219652485
Wybrane bestsellery
Dzięki opcji "Druk na żądanie" do sprzedaży wracają tytuły Grupy Helion, które cieszyły sie dużym zainteresowaniem, a których nakład został wyprzedany.
Dla naszych Czytelników wydrukowaliśmy dodatkową pulę egzemplarzy w technice druku cyfrowego.
Co powinieneś wiedzieć o usłudze "Druk na żądanie":
- usługa obejmuje tylko widoczną poniżej listę tytułów, którą na bieżąco aktualizujemy;
- cena książki może być wyższa od początkowej ceny detalicznej, co jest spowodowane kosztami druku cyfrowego (wyższymi niż koszty tradycyjnego druku offsetowego). Obowiązująca cena jest zawsze podawana na stronie WWW książki;
- zawartość książki wraz z dodatkami (płyta CD, DVD) odpowiada jej pierwotnemu wydaniu i jest w pełni komplementarna;
- usługa nie obejmuje książek w kolorze.
Masz pytanie o konkretny tytuł? Napisz do nas: sklep@ebookpoint.pl
Książka drukowana
Oceny i opinie klientów: Gdzie tkwi prawdziwe piękno japońskich ogrodów? Ware tada taru o shiru Monika Wielguszewska-Tsuchiya (0) Weryfikacja opinii następuje na podstawie historii zamowień na koncie Użytkownika umiejszczającego opinię.