ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

  Czarny Łabędź (ebook)(audiobook)(audiobook)

  Autor:
  Nassim Nicholas Taleb
  Wydawnictwo:
  Kurhaus Publishing
  Ocena:
  Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
  Stron:
  575
  3w1 w pakiecie:
  PDF
  ePub
  Mobi

  Dla głodnych wiedzy i mądrych refleksji

  Świat jest pełen Czarnych Łabędzi, czyli wydarzeń, które spadają na nas nagle i odciskają ogromne piętno na naszym życiu. Były to m.in. wybuch I wojny światowej, dojście Hitlera do władzy, zamachy z 11 września 2001 roku w Nowym Jorku czy kryzys finansowy 2008 roku. „Połączenie niskiej przewidywalności i znacznych skutków dla otaczającej rzeczywistości czyni Czarnego Łabędzia wielką zagadką”, pisze Nassim Nicholas Taleb. Rozwiązanie tej zagadki podaje wnikliwemu czytelnikowi na talerzu. Współczesna ekonomia tylko udaje naukę. Ubrała się w laboratoryjny strój, stworzyła modele - a od czasu do czasu coś nie wyjdzie. Nieprzewidziane - nic nie mogliśmy zrobić! Czyżby? Autor rozprawia się z pseudekspertami ze swadą i ze sporym bagażem erudycji. Jego książka to ważna lektura dla wszystkich, którzy chcą żyć świadomie w dzisiejszym, pełnym niepewności, szybko zmieniającym się świecie. Zwłaszcza że autor ma dla nas pociechę – zdarzają się także pozytywne Czarne Łabędzie…

  (…) Zanim odkryto Australię, mieszkańcy Starego Świata byli przekonani, że wszystkie łabędzie są białe. Trwali niezachwiani w swej wierze, ponieważ dowody empiryczne zdawały się ją całkowicie potwierdzać. Widok pierwszego czarnego łabędzia mógł się okazać interesującą niespodzianką dla kilku ornitologów (i innych ludzi szczególnie zainteresowanych upierzeniem ptaków), ale nie o to chodzi. Historia ta ilustruje poważne ograniczenie procesu wnioskowania opartego na obserwacjach lub doświadczeniach oraz o kruchości naszej wiedzy. Jedno spostrzeżenie może obalić ogólną tezę, postawioną na podstawie tysięcy lat obserwowania milionów białych osobników. Wystarczy do tego jeden jedyny (i, jak słyszałem, dość brzydki) czarny ptak1.
  W niniejszej książce wychodzę poza dziedzinę rozważań filozoficzno-logicznych ku rzeczywistości empirycznej, która od dzieciństwa stanowi moją obsesję. Tym, co nazywam Czarnym Łabędziem (pisanym wielką literą), jest zdarzenie wykazujące poniższe trzy cechy (…) 

                                                                                                        Fragment książki

  Zamknij

  Wybierz metodę płatności