ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

  Bagnety Republiki. Motywacja i taktyka armii rewolucyjnej Francji 1791-1794 (ebook)(audiobook)(audiobook)

  Autor:
  John Lynn
  Okładka książki/ebooka Bagnety Republiki. Motywacja i taktyka armii rewolucyjnej Francji 1791-1794

  Okładka książki Bagnety Republiki. Motywacja i taktyka armii rewolucyjnej Francji 1791-1794

  Okładka książki Bagnety Republiki. Motywacja i taktyka armii rewolucyjnej Francji 1791-1794

  Okładka książki Bagnety Republiki. Motywacja i taktyka armii rewolucyjnej Francji 1791-1794

  Wydawnictwo:
  Napoleon V
  Ocena:
  Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
  Druk:
  oprawa twarda

  Od autora:
  "Pod względem znaczenia w historii niewiele triumfów na polu bitwy dorównuje zwycięstwom odniesionym przez armie rewolucyjnej Francji. Gdyby nie sukces republikańskiego oręża, cudzoziemscy wrogowie, którzy grozili przywróceniem ancien régime'u we Francji, zahamowaliby wielkie polityczne i społeczne dzieło Rewolucji. W tym samym czasie, w którym zabezpieczyły Rewolucję, siły te odmieniły również charakter wojny w Europie. Bezprecedensowe zaangażowanie i wysiłek narodu francuskiego zakończyły epokę wojen dynastycznych i zapoczątkowały erę wojen narodowych.
  Moje studium bada motywację i taktykę żołnierzy, którzy stanęli w obronie swojej ojczyzny w kluczowych pierwszych latach wojny. Skupia się na walce lub dokładniej: na skuteczności bojowej. Po pierwsze jest historią szczegółów, analizą składu, dowodzenia, dyscypliny, edukacji, doktryny, szkolenia i stylu walki armii. Po drugie, jest analizą charakteru motywacji oddziału i relacji pomiędzy motywacją a taktyką batalionów w polu.
  Ponieważ ostatecznie poruszono tu tradycyjny problem - jak żołnierze radzili sobie w bitwie - wiele z zadanych pytań zostało postawionych już wcześniej, lecz szukałem odpowiedzi w nowy sposób. Dyskusję kształtują teorie spójności oddziału i skuteczności bojowej zapożyczone z nauk społecznych. Podkreślają takie rzadko brane pod uwagę czynniki, jak poczucie indywidualnej wartości, wspólne przekonania i standardy narzucone przez grupę. Bogaty dorobek "nowej historii wojskowości" dostarcza świeżych informacji i spostrzeżeń. Na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia ukazało się kilka dobrych prac, w których zbadano armię francuską ze społecznego, politycznego lub instytucjonalnego punktu widzenia. Korzystałem z nich i mam nadzieję, że moja własna praca je uzupełnia. Moim celem było zintegrowanie ich ustaleń z badaniem żołnierzy pod ostrzałem. Przy rekonstrukcji samego systemu taktycznego moje badania opierały się na podejściu ilościowym opracowanym w celu wykroczenia poza wąskie doświadczenia i subiektywne oceny poszczególnych zwolenników tego czy innego punktu widzenia".

  Zamknij

  Wybierz metodę płatności