ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

  Absurdy PRL-u (ebook)(audiobook)(audiobook)

  Autorzy:
  Piotr Lipiński, Michał Matys
  Wydawnictwo:
  Dom Wydawniczy PWN
  Ocena:
  5.5/6  Opinie: 2
  Stron:
  320
  2w1 w pakiecie:
  ePub
  Mobi

  Co to były za czasy… 

  Dziwne. Wszystko postawione do góry nogami, nienormalne, czasem tak zwariowane, że aż śmieszne, czasem śmiertelnie niebezpieczne. Jednak jest to kawał naszej historii. Niekończąca się egzystencja w Polsce Ludowej, więc trzeba było nauczyć się w niej żyć. Dziś ciężko sobie wyobrazić jak to wszystko mogło funkcjonować i to tak długo. Czas, kiedy wszędzie ustawiały się kolejki, bez względu na to „za czym kolejka ta stoi” – jak śpiewała Krystyna Prońko. Absurdalne było wszystko – zaopatrzenie w sklepach, mechanizmy biurokracji, relacje obywatela z władzą. Zagadki z tamtych lat do dziś fascynują. Piotr Lipiński i Michał Matys rozwiązują najbardziej niedorzeczne z nich.  Dlaczego w PRL-u brakowało papieru toaletowego i cukru? Kto zjadł mięso? Kto pokazał pupę premierowi Jaroszewiczowi? Jak dolar stał się w Polsce drugą walutą? Co działo się z nastolatkami, którzy nagle znikali z ulic? Kto dokonał napadu stulecia? W jaki sposób na warzywach można było zbić fortunę? 
  Ta książka to echo z tamtych lat, możliwość refleksji, zadumy ale i chwili szczęścia, że mamy to za sobą. 

  (…) Pociągi zatrzymujące się w polu, aby pasażerowie mogli kupić bimber od okolicznych mieszkańców. Szklarnia-wieża o wysokości 54 metrów, która miała zaopatrywać w sałatę cały Górny Śląsk. Mięso sprzedawane w toalecie Pałacu Kultury i Nauki, oraz… kara śmierci wykonana za nielegalny handel mięsem. Spróbowaliśmy zajrzeć za kulisy PRL-u. Czasem to komedia i groteska, a czasem czarny kryminał, nie zawsze z dobrym zakończeniem.
  To był dziwny kraj. Szary, zakurzony i brudny. Pozbawiony kolorów. Ale pod burą powierzchnią tkwiły paradoksy i pozbawione wszelkiej logiki historie, których nie wymyśliłby żaden, nawet szalony, scenarzysta filmowy.
  Do napisania tej książki zainspirował nas 9-odcinkowy serial dokumentalny „Zagadki tamtych lat”, który kilka lat temu przygotowaliśmy dla Programu 1 TVP.
  Zagadki w PRL-u stanowiło niemal wszystko – większość zdarzeń trudno było wyjaśnić. Skąd wzięli się badylarze i cinkciarze? Jak powstała syrenka – auto z silnikiem od pompy strażackiej? Dlaczego symbolem PRL-u miały być wedlowskie czekoladki, które przechrzczono na czekoladki „imienia 22 lipca”? (…)

                                                                                                            Fragment książki

  Zamknij

  Wybierz metodę płatności