Recenzje
Projektowanie stron WWW. Jak to zrobić?
Ta książka jest jak internet -- gdy się doń zajrzy, trudno się oderwać. Prawdę mówiąc, nie widziałem jeszcze w tak atrakcyjny sposób napisanej, zilustrowanej i wydanej książki o internecie jak "Projektowanie stron WWW. Jak to zrobić?" autorstwa Robin Williams i Johna Tolleta. Wydana przez Helion książka to obietnica niezwykłej przygody, jaka czeka przede wszystkim tych, którzy dopiero zamierzają zacząć tworzyć strony internetowe. Nie jest to, nasycony zbędnymi informacjami, podręcznik HTML-a, jakich wiele. Tu w przystępny sposób autorzy opracowali wskazówki dotyczące układania strony, grafiki, umieszczania strony na serwerze i... jej promocji. Bo po co nam nawet "cudo", gdy nikt nie będzie wiedział o jego istnieniu. W czasie lektury dowiemy się także, jakie sztuczki zastosować, by uatrakcyjnić stronę, jaki krój pisma dobrać, na czym polega projektowanie systemów nawigacji po stronach WWW. A potem to już czysta satysfakcja.
W obronie wolności
"W obronie wolności" to książka, w której prezentowane są losy niezwykle utalentowanego programisty, utożsamianego często z Dawidem rzucającym wyzwanie Goliatowi, czyli współczesnym korporacjom programistycznym. Autor przybliża w niej zagadnienia z wiązane z licencją GNU, a także z Fundacją Wolnego Oprogramowania. Znajdziemy tu również wątki związane z Linuksem i jego głównym twórcą Linusem Torvaldsem oraz ze środowiskiem hakerów.
Całość tworzy interesującą opowieść o człowieku, którego wizja i pasja przyczyniła się do zmiany modelu tworzenia i rozpowszechniania oprogramowania. Przyjemne wrażenie płynące z lektury zakłóca nieco fakt, że przypisy zostały umieszczone na końcu każdego rozdziału, co zmusza czytelnika do wertowania publikacji w celu odnalezienia interesującego go fragmentu tekstu. Warto podkreślić, że wydawca udostępnia bezpłatnie elektroniczną wersję prezentowanej książki w ramach swojego serwisu internetowego.
Zostań cyfrowym DJ-em! Tworzenie, miksowanie i nagrywanie muzyki
Założę się o spore pieniądze, że nikt, komu słoń nie nadepnął na ucho, nie przejdzie obojętnie obok książki "Zostań cyfrowym DJ-em! Tworzenie, miksowanie i nagrywanie muzyki" wydanej w bardzo efektownej, "czadowej" szacie graficznej przez firmę Helion. Autor książki Eliot Van Buskirk wykorzystał rosnące zainteresowanie technologią cyfrową. To dzięki nie wszystko, co jeszcze 10 lat temu wymagało sporych nakładów finansowych i znajomości skomplikowanej techniki, stało się prostsze. Teraz, przy znikomych kosztach, nagrania mogą być łatwo tworzone i przetwarzane -- kopiowane, cięte i remiksowane.
Pierwsze dwa rozdziały książki poświęcono sprzętowi, oprogramowaniu i terminologii. Od rozdziału trzeciego zaczynamy realizować konkretne zadania. Ich stopień trudności będzie narastał. A gdy już "poczujemy bluesa", będziemy mogli zmierzyć się z bardziej skomplikowanymi zadaniami, nawet tworzeniem własnej, bezprzewodowej sieci radiowej FM. Później wkroczymy w niedostępne do tej pory dla wielu rewiry -- tworzenie programów didżejów, remiksów i składanek. Ale nawet, gdy, ktoś powie do nas "Mistrzu", ta książka wciąż będzie przyda
C++. 50 efektywnych sposobów na udoskonalenie Twoich programów
Jeżeli pierwsze wydanie książki "C++. 50 efektywnych sposobów na udoskonalenie twoich programów" Scotta Meyersa zostało sprzedane w nakładzie 100 tyś egzemplarzy i przetłumaczone na cztery języki, to już powód, by do niej zajrzeć. Chociażby z ciekawości...br />
Wydawnictwo Helion sięgnęło po nią, by udostępnić polskiemu czytelnikowi. Wszak nie jest to typowy, informatyczny podręcznik. Autor starał się uciec o teoretyzowania, przedstawiając wiedzę w najbardziej praktyczny sposób. Każda z tytułowych pięćdziesięciu wskazówek zapewne zaowocuje lepszymi programami zwłaszcza, że rozwiązania poparte są konkretnymi przykładami. Do najważniejszych zalet książki należą eksperckie porady dotyczące projektowania zorientowanego obiektowo, projektowania klas i właściwego stosowania technik dziedziczenia oraz rozważania na temat najnowszych możliwości języka C++.
Wiedza, będąca zwykle w posiadaniu wyłącznie doświadczonych programistów, trafia do "ludu", a lud -- jak widać po pierwszym, zachodnim wydaniu -- to kupuje.
CATIA. Podstawy modelowania powierzchniowego i hybrydowego
W książce znajdują się liczne przykłady (grafika i komentarze) zastosowań modułu Generative Shape Design do modelowania powierzchniowego oraz współpraca tego modułu z modułem Part Design. Dodatkowo uwzględniono narzędzia programistyczne modułu Sketcher. Istotne uzupełnienie tekstu stanowi CD-ROM z wszystkimi opisanymi w książce przykładami modelowania.