ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Recenzje

Sam wypalam DVD

Sam wypalaj

Wielość formatów, urządzeń i programów do nagrywania płyt DVD sprzyja... popełnianiu błędów. By uniknąć dość powszechnej praktyki uczenia się na nich, dobrze jest sięgnąć po podręcznik przygotowany przez Piotra Czarnego „Sam wypalam DVD”. Z tą książką w ręku o wiele łatwiej będzie zarówno zacząć samodzielnie korzystać z nagrywarki, jak i rozwiązywać problemy, na które natrafimy podczas procesu rejestracji materiału na krążkach DVD. By błędu nie popełnić już w sklepie, sporo miejsca poświęcono zarówno wyborowi nagrywarki, montażowi i instalacji, jak i wyborowi nośników. Zwrócono uwagę na istnienie regionalnych zabezpieczeń i konsekwencji wynikających z prób ich obejścia. Najdelikatniejsze z nich to pojawiający się komunikat o błędach, gorsza jakość w stosunku do oryginału lub też brak możliwości odtworzenia nagranego filmu czy programu. Po każdym rozdziale autor wypunktował najważniejsze zagadnienia, na które należy zwrócić uwagę, by na nowo nie wertować stron. To czyni podręcznik bardziej czytelnym.

Dziennik Łódzki N; 30 czerwca 2004

Projektowanie serwisów WWW. Standardy sieciowe

Problemów WWW ciąg dalszy

Problemy z projektowaniem stron WWW nigdy się nie kończą – tak przynajmniej wynika z książki Jefrey’a Zeldmana „Projektowanie serwisów WWW. Standardy sieciowe”. Jeśli już usatysfakcjonowani będziemy wyglądem opracowanych stron, to musimy być przygotowani na to, iż jest duże prawdopodobieństwo, że wypieszczony w jednej przeglądarce serwis może „rozłazić” się w innej. Zeldman stara się nam oszczędzić takiego rozczarowania, prezentując standardy projektowania serwisów WWW, dzięki którym będą one z równym powodzeniem akceptowane przez wszelkie przeglądarki i różne urządzenia.
Może dla początkujących, ,domowych twórców stron WWW to jeszcze zbyt wymagająca lektura, ale dla zawodowych projektantów serwisów – obowiązkowa.

Dziennik Łódzki N; 19 maja 2004

UNIX. Sztuka programowania

Nie unikaj Uniksa

Widniejący na okładce dwaj skośnoocy – mędrzec i jego uczeń, mogą sugerować, że będziemy mieli do czynienia z jakąś komputerową chińszczyzną. Tymczasem książka „Unix. Sztuka programowania” to klarowny, choć nie pozbawiony bardzo licznych dygresji, wykład na zawarty w tytule temat. Liczne dygresje wynikają z faktu, iż według Erica S. Raymonda techniczny wykład nie spełniłby swojej roli, ,gdyby nie był wsparty wiedzą na temat filozofii i historii Uniksa
Dobrze jest studiować ów wydany przez Helion przewodnik przy konsoli systemu uniksowego z uruchomioną przeglądarką WWW, ponieważ autor, dla uzupełnienia poruszającego wątku, często zaprasza do przeglądania sieci i eksperymentowania na bieżąco.

Dziennik Łódzki N; 19 maja 2004

Linux. Bezpieczeństwo. Receptury

Autorzy prezentują w książce gotowe rozwiązania problemów związanych z bezpieczeństwem danych, w postaci odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Taki sposób opisywania problemów jest najlepszy i wyśmienicie sprawdza się w praktyce.

Dziewięć rozdziałów opisuje m.in. posługiwanie się firewallem programowym w postaci iptables i ipchains, ograniczanie dostępu do sieci wewnętrznych, mechanizmy autoryzacji i uwierzytelniania (SSL, Kerberos, PAM), szyfrowane połączenia (SSH), monitorowanie sieci, ochronę plików i katalogów czy szyfrowanie poczty elektronicznej.
Jest to więc lektura dla bardziej doświadczonych administratorów, którzy chcą zabezpieczyć własny serwer i ruch sieciowy oraz mają świadomość tego, że ochrona bezpieczeństwa danych to sprawa kluczowa.
Gotowe receptury są wyśmienitym lekarstwem na wiele dolegliwości związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa. Bardzo ułatwiają poruszanie się po gąszczu aplikacji i systemów, a autorzy nie szczędzą ciekawych rozwiązań lub podpowiedzi, które znacznie oszczędzają czas.

Książka 100 procentowego bezpieczeństwa nie zapewni, ale może pomóc w zrozumieniu mechanizmów i rozwiązań stosowanych wszędzie tam, gdzie wymagany jest wysoki poziom zabezpieczeń. Warto ją mieć w krytycznej chwili pod ręką.

Reporter.pl Dariusz Majgier

Projektowanie stron WWW. Jak to zrobić?

Nie sposób oprzeć się stwierdzeniu, że 90 proc. osób tworzących strony WWW powinno po książkę sięgnąć i koniecznie ją przeczytać, może nawet dwa lub trzy razy. Poświęcona jest, zgodnie z tytułem, projektowaniu stron WWW. A więc wszystkiemu, co wiąże się z jej wyglądem, nawigacją, interfejsem użytkownika, kolorami, typografią lub testowaniem użyteczności. To kluczowe elementy i składniki każdej dobrej witryny.
Autorzy wyjaśniają czym jest Internet i dlaczego pewne rzeczy muszą być wykonane tak, a nie inaczej (to dla nieprzekonanych początkujących). Ot, chociażby dlaczego w zwykłych książkach nie znajdziesz podkreślonych tekstów, a w Sieci są one normą i wręcz powinny być stosowane w odniesieniu do odnośników.
Jest cały zestaw pewnych reguł i zasad, dzięki którym wykonany serwis jest znacznie bardziej przyjazny dla użytkownika. Każdy kto zna te zasady może pochwalić się stroną, która przyciąga użytkowników i pozwala lepiej sprzedawać towary lub usługi. O tych regułach też poczytasz.
Książka aż roi się od przydatnych wskazówek, wyczerpujących opisów i przykładowych grafik. Pokazane są zarówno dobre, jak i złe rozwiązania, co pozwala naocznie przekonać się o słuszności opisywanych zasad.

Sama książka jest świetnie zaprojektowana - czytelna, na kredowym papierze, w pełnym kolorze, co powoduje, że autorzy są jeszcze bardziej przekonujący - od razu widać, że znają się na projektowaniu.
Polecam szczególnie początkujących twórcom stron, aczkolwiek i zaawansowani mogą z wielu informacji skorzystać i spojrzeć krytycznym okiem na swoje dotychczasowe projekty.

Reporter.pl Dariusz Majgier
Sposób płatności
Zabrania się wykorzystania treści strony do celów eksploracji tekstu i danych (TDM), w tym eksploracji w celu szkolenia technologii AI i innych systemów uczenia maszynowego. It is forbidden to use the content of the site for text and data mining (TDM), including mining for training AI technologies and other machine learning systems.