ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

  Szczęśliwy X. Matematyka na co dzień

  (ebook) (audiobook) (audiobook)
  Autor:
  Steven Strogatz
  Wydawnictwo:
  Dom Wydawniczy PWN
  Ocena:
  4.7/6  Opinie: 6
  Stron:
  296
  Dostępne formaty:
  ePub
  Mobi

  Matematyka jest wszędzie wokół nas

  Sczęśliwy X to idealna książka zarówno dla miłośników matematyki jak i dla tych, którzy z królową nauk mieli w szkole na bakier. Autor w przystępny i niezwykle ciekawy sposób pokazuje, że często w zaskakujący sposób łączy się ona  z literaturą, filozofią, prawem, medycyną, sztuką, biznesem, a nawet popkulturą! Matematyka jest wszechobecna, jest we wszystkim co nas otacza, ale niestety niewielu ludzi rozumie jest uniwersalny język na tyle, żeby zobaczyć jej mądrość i piękno. W jaki sposób wyszukiwarka Google’a przeszukuje Internet? Z iloma partnerami trzeba się spotykać, by wreszcie znaleźć tego jedynego? Jak przedłużyć żywot materaca, w odpowiedni sposób go odwracając? To właśnie matematyka potrafi dać właściwą odpowiedź na te pytania! Steven Strogatz światowej klasy matematyk i stały współpracownik New York Timesa oprowadza nas po kluczowych ideach i założeniach matematyki oczekując od nas jedynie ciekawości i zdrowego rozsądku. Dajmy się porwać w tę fascynującą podróż.

  (…) Jednego z moich przyjaciół ogromnie pociąga nauka, choć sam jest artystą. Chętnie rozmawia ze mną o najnowszych odkryciach w psychologii lub mechanice kwantowej, kiedy jednak dochodzimy do matematyki, czuje się zagubiony. Smutkiem napawa go fakt, że nie może przebić się przez barierę symboliki. Twierdzi, że nie wie, jak ją czytać.
  Jego matematyczna alienacja sięga jednak dużo głębiej. Nie pojmuje, co matematycy robią całymi dniami, nie rozumie, co mają na myśli, gdy mówią, że jakiś dowód jest „elegancki”. Czasami żartujemy, że powinienem posadzić go za biurkiem i nauczyć wszystkiego od początku – zaczynając od 1 + 1 = 2, a kończąc tam, gdzie uda nam się dojść.
  Jakkolwiek szalone może się to wydawać, właśnie to spróbuję zrobić w tej książce. Każdemu, kto chciałby wykorzystać drugą szansę zbliżenia się do matematyki – tym razem z perspektywy dorosłego, proponuję podróż z przewodnikiem przez elementy tej dziedziny, od przedszkola do magisterium. I nie chodzi tu o nic w rodzaju korepetycji. Chcę po prostu nauczyć was „czuć” matematykę oraz pokazać, dlaczego tak pasjonuje tych, którzy ją znają (…)

                                                                                            Fragment książki

  Wybrane bestsellery

  Dom Wydawniczy PWN - inne książki

  Zamknij

  Wybierz metodę płatności

  Zamknij Pobierz aplikację mobilną Ebookpoint