ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Ewa. Ewolucja jest kobietą. Kobiece ciało i 200 milionów lat naszej historii Cat Bohannon

Ewa. Ewolucja jest kobietą. Kobiece ciało i 200 milionów lat naszej historii Cat Bohannon - okladka książki

Ewa. Ewolucja jest kobietą. Kobiece ciało i 200 milionów lat naszej historii Cat Bohannon - okladka książki

Autor:
Cat Bohannon
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Ocena:
Stron:
800

Tam, gdzie skończył się Sapiens, zaczyna się Ewa rewolucyjna instrukcja obsługi samicy ssaka, bezkompromisowy opis ewolucji kobiecego ciała, gruntowna rewizja przekonań na temat historii człowieka.

Przez całe wieki to mężczyźni pisali o tym, jak ewoluował nasz gatunek, w jaki sposób opanowaliśmy Ziemię, zbudowaliśmy miasta, udoskonaliliśmy język. Ale w tym obrazie był jeden brakujący element ciało kobiety. Cat Bohannon, amerykańska badaczka i absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Columbia, przekonuje, że współczesna medycyna, neurobiologia, paleoantropologia czy biologia ewolucyjna tracą, kiedy ignorujemy fakt, że połowa z nas ma piersi. Pora, żeby zacząć o nich rozmawiać; o krwi, tłuszczu, pochwach i macicach. Mleku, które przypomina ropę. O tym, czy istnieje coś takiego jak kobiecy mózg. I czy my, kobiety, rzeczywiście jesteśmy słabszą płcią, a nasze ciała są w stanie wojny z naszymi dziećmi.

Naczelne Ewy żyjące w koronach drzew, mamki, dzięki którym doszło do demograficznej eksplozji oraz chore na anemię współczesne nastolatki z Indii ta odkrywcza i burząca mity opowieść koryguje naukę, która zbyt długo skupiała się na męskim ciele i męskim punkcie widzenia.

Czy nauka i technologia wreszcie nadrobią zaległości wobec kobiet? Od pierwszych ssaków po współczesne kobiety, które muszą mierzyć się z medycyną, badaniami naukowymi i technologią opartą na męskiej normie ta książka to fascynująca podróż przez 200 milionów lat ewolucji kobiecego ciała. Cat Bohannon wciąga nas w opowieść o tym, jak nasza biologia od piersi po mózg kształtuje nasze życie, zdrowie i codzienne doświadczenia.

Dlaczego kobiety żyją dłużej? Czemu menstruujemy? Jakie tajemnice kryje kobieca tkanka tłuszczowa? I dlaczego współczesna medycyna oraz systemy oparte na sztucznej inteligencji wciąż traktują kobiece ciało jako wersję B? W świecie, w którym algorytmy podejmują coraz więcej decyzji za nas od diagnoz medycznych po kredyty bankowe niewidzialna męska norma przenika także do AI. Bohannon z pasją i naukową precyzją demaskuje luki w badaniach oraz pułapki myślenia, które prowadzą do ignorowania kobiecej perspektywy w nauce i technologii.

Prof. Aleksandra Przegalińska

Wydawnictwo Literackie - inne książki

Zamknij

Przenieś na półkę
Dodano produkt na półkę
Usunięto produkt z półki
Przeniesiono produkt do archiwum
Przeniesiono produkt do biblioteki

Zamknij

Wybierz metodę płatności

Sposób płatności
Zabrania się wykorzystania treści strony do celów eksploracji tekstu i danych (TDM), w tym eksploracji w celu szkolenia technologii AI i innych systemów uczenia maszynowego. It is forbidden to use the content of the site for text and data mining (TDM), including mining for training AI technologies and other machine learning systems.