ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

  Ciemno, prawie noc (ebook)(audiobook)(audiobook)

  Autor:
  Joanna Bator
  Wydawnictwo:
  WAB
  Wydawnictwo:
  WAB
  Ocena:
  Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
  Stron:
  625
  Druk:
  oprawa twarda
  2w1 w pakiecie:
  ePub
  Mobi

  Powieść napisana przez Joannę Bator, za którą otrzymała Literacką Nagrodę Nike 2013! Zekranizowana przez Borysa Lankosza.

  Reporterka Alicja Tabor wraca do Wałbrzycha, miasta swojego dzieciństwa. Osiada w pustym poniemieckim domu, z którego przed laty wyruszyła w świat. Dowiaduje się, że od kilku miesięcy w Wałbrzychu znikają dzieci, a mieszkańcy zachowują się dziwnie. Rośnie niezadowolenie, częstsze są akty przemocy wobec zwierząt, w końcu pojawia się prorok, Jan Kołek, do którego w biedaszybieprzemówiła wałbrzyska Matka Boska Bolesna. Po jego śmierci grupa zbuntowanych obywateli gromadzi się wokół samozwańczego "syna", Jerzego Łabędzia.

  Alicja ma zrobić reportaż o zaginionej trójce dzieci, ale jej powrót do Wałbrzycha jest także powrotem do dramatów własnej rodziny: śmierci rodziców, samobójstwa pięknej starszej siostry, zafascynowanej wałbrzyską legendą księżnej Daisy i zamku Książ. Wyjaśnianiu tajemnicy Andżeliki, Patryka i Kalinki towarzyszy więc odkrywanie tajemnic z przeszłości Alicji.

  W swojej najnowszej książce Joanna Bator nawiązuje do konwencji powieści gotyckiej. Nie po to jednak, by bawić czytelnika: w tym, co niesamowite, często ukryta jest prawda o nas, której na co dzień nie chcemy pamiętać.

  Z recenzji poprzednich książek:

  Najważniejszy tekst literacki przełożony z polskiego od czasu Wojny polsko-ruskiej Doroty Masłowskiej i Gnoja Wojciecha Kuczoka.

  Richard Kämmerlings, Die Welt (o Piaskowej Górze)

  Zmysł obserwacji, doskonałe wyczucie języka, a przede wszystkim warsztat pisarski Joanny Bator nadają mikrokosmosowi śląskiego osiedla z wielkiej płyty wymiar uniwersalny.

  Marta Kijowska, Neue Zürcher Zeitung (o Piaskowej Górze)

  Opowieść dygresyjna, ironiczna, empatyczna, sarkastyczna i - gdy mówi o mężczyznach - często satyryczna. Przywodzi na myśl prozę Elfriede Jelinek.

  Jörg Plath, Deutschlandradio Kultur (o Piaskowej Górze)

  Od pierwszych stron Chmurdalii czujemy powieściowy oddech, spokojny rytm i tok narracji, który dziś jest rzadkością w polskiej literaturze.

  Justyna Sobolewska, Gazeta Wyborcza

  Zamknij

  Wybierz metodę płatności