Recenzje
Sztuka negocjacji w stylu Donalda Trumpa
"Negocjacje są częścią życia" i W życiu nie dostajesz tego, na co zasługujesz, tylko to co wynegocjujesz" - takie maksymy przyświecają całej idei książki George′a H. Ross′a.
Negocjujemy od chwili narodzin, kiedy głośnym krzykiem dajemy znać o swym głodzie lub innej potrzebie. Później następują chwile przymilania się dwulatka do mamy, pierwsze starcia w szkole, próby nakłonienia koleżanki do pójścia na nocny spacer czy zmuszenia narzeczonego, by umył samochód. A stąd już tylko krok do zawierania wielomilionowych umów, zakupu nieruchomości, wyboru dostawców, ustalania zasad kooperacji, określania swej pozycji w firmie. Politycznie poprawne byłoby określenie negocjacji jako dążenia do obustronnych korzyści. Jednak rzeczywistość jest inna - każdy, kto zasiada do rokowań, ma jeden cel: zwycięstwo.
Autor w swej książce dzieli się znajomością wielu praktyk negocjacyjnych oraz metod które sam wypracował w swojej wieloletniej działalności. Ale równocześnie wplata w swoje doświadczenia styl Donalda Trumpa, który stał się dla niego inspiracją do napisania tej książki. Dzięki opisom stylu Donalda Trumpa, książka staje się dowodem na to, że pozycja siły nie oznacza bezwzględności. Negocjowanie w jego wydaniu polega na zrozumieniu natury ludzkiej i wykorzystaniu tej wiedzy, by zmotywować innych do uznania naszych racji. Krocząc wytyczoną przez niego ścieżką, można poznać efektywne taktyki negocjowania wszelkiego rodzaju oficjalnych i osobistych transakcji.
HOME & MARKET
Książka dla skutecznych szefów. Znane i mniej znane drogi do sukcesu w kierowaniu ludźmi
Wyznaczyć azymut
Sama wiedza menedżera nie wystarcza, by mógł on kompetentnie zarządzać podwładnymi. Ważna jest osobowość przełożonego, istotne są też jego umiejętności, m.in. znajomość psychologii, dzięki której menedżer lepiej rozumie mechanizmy kierujące działaniami innych. Nie bez znaczenia jest także charakter relacji między przełożonym a podwładnymi.
W zalewie literatury czysto naukowej lub łączącej teorię z praktyką (na ogół w niezbyt korzystnych dla praktyki proporcjach) „Książkę dla skutecznych szefów. Znane i mniej znane drogi do sukcesu w kierowaniu ludźmi” wyróżniają świeże spojrzenie oraz przykłady z rodzimego „podwórka”. Niewątpliwie może to wpłynąć korzystnie na jej odbiór przez tych, dla których jest przeznaczona. A adresowana jest do określonych czytelników - menedżerów różnych szczebli zarządzania - tych poszukujących, chcących dowiedzieć się czegoś więcej o sobie samych i o problemach, jakie często napotyka szef w kontaktach z pracownikami, podwładnymi.
Książka napisana została przez osoby zajmujące się szkoleniami menedżerów i czerpiące wiedzę z doświadczeń wielu klientów firmy szkoleniowej, którą reprezentują, a także z doświadczeń innych ekspertów oraz własnych. Dlatego niewątpliwą zaletą tej pracy są - będące jej „sercem” - case’y, czyli przypadki do studiowania i analiz. Są to przykłady z życia wzięte, nie abstrakcyjne, z których każdy opatrzony jest komentarzem bądź wspomnianych ekspertów, bądź samych autorów. Rozdziały kończą się swego rodzaju podsumowaniem - „kilka uwag” to przedstawione w pigułce najważniejsze aspekty problemów, o jakich była mowa w rozdziale, oraz wskazówki dla menedżerów, jak postępować w przedstawionych wcześniej sytuacjach. Opisy problemów, które znaleźć można w pracy, dotyczą niewątpliwie ważnych, jeśli nie najważniejszych, aspektów pracy menedżera. Co prawda, dyskusyjna jest kolejność przedstawienia zagadnień w rozdziałach - wydaje się, że w wielu sytuacjach punktem wyjścia powinna być analiza postaw i zachowań samego szefa, bowiem w znakomitej większości przypadków od niego zależy, jak zostaną rozwiązane problemy ludzkie w organizacji. Te uwagi jednak, będące osobistą opinią recenzentki, nie przekreślają podstawowej zalety książki, jaką jest bardzo praktyczne potraktowanie jej przedmiotu. Publikacja ma bowiem wybitnie podręcznikowy charakter. Składa się ona z trzech części. Pierwsza z nich poświęcona jest umiejętnościom menedżerskim związanym z kierowaniem ludźmi. W drugiej autorzy pokusili się o przedstawienie elementów „psychologii” szefa, a część trzecia dotyczy najczęściej spotykanych błędów w kierowaniu ludźmi. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że recenzowana praca nie jest przeznaczona dla tych, którzy zainteresowani są poszerzaniem swej wiedzy teoretycznej. Autorzy nie zamieszczają w swojej pracy prawie żadnych przypisów ani bibliografii - można to uznać za pewien jej mankament. Chociaż opisane są przypadki, relacje słuchaczy, to brak jest odnośników do przebogatej literatury dotyczącej poruszanych zagadnień. Oczywiście o takim, a nie innym sposobie napisania książki, przesądza jej przeznaczenie. Do rąk praktyków oddany zostaje użyteczny podręcznik. Zawiera on z jednej strony liczne przykłady sytuacji, z jakimi stykają się wszyscy menedżerowie w swej codziennej pracy. Z drugiej strony są one komentowane przez innych ekspertów praktyków, specjalistów w danej dziedzinie, którzy podsuwają możliwe rozwiązania określonych sytuacji. To np. osoby zajmujące się w dużych firmach szkoleniami, menedżerowie ds. HR.
Warto również wspomnieć o oryginalnych ilustracjach Michała Wręgi uzupełniających i ubarwiających treść książki, a także o mapach autorstwa Zosi Stęplowskiej. Znaleźć je można na końcu rozdziałów i stanowią one swoisty „przewodnik” po każdym z nich.
Personel i Zarządzanie Jolanta Szaban, 05/2008
Alchemia sprzedaży, czyli jak skutecznie sprzedawać produkty, usługi, pomysły i wizerunek samego siebie
Jak przekształcić każdy zawodowy kontakt w handlowe złoto? W dzisiejszych czasach Twój sukces zależy w znacznej mierze od jakości relacji, które potrafisz zbudować. Jeśli podczas rozmowy z klientem zdołasz stworzyć nić sympatii i zaufania, wówczas realizacja Twoich celów sprzedażowych nagle okazuje się niezwykle prosta i przyjemna.
Czy chciałbyś, aby twoja praca przynosiła zarówno pieniądze, jak i pełne zadowolenie? Ta ksiązka nauczy Cię, jak docierać do klientów, wyzwalać w nich najlepsze emocje i nastawiać na „tak”. To trening budowania dobrych relacji handlowych. Zastanów się: z jakim handlowcem chciałbyś rozmawiać? Co chciałbyś od niego usłyszeć? Wiedz, że niewielu sprzedawców zadaje sobie trud poszukiwania odpowiedzi na te pytania. A to tylko początek drogi doskonalenia, na jaką wejdziesz, kiedy zaczniesz czytać tę książkę i chłonąć praktyczne rady w niej zawarte.
„Wśród wszystkich Polaków znam tylko trzy osoby, od których mógłbym się uczy ć perswazji. Konrad Pankiewicz jest jedną z nich . Dostarcza on nowych umiejętności i uczy technik oraz strategii, których nie poznacie nigdzie indziej” - powiedział o nim dr Kevin Hogan, autor książki „Ukryta perswazja. Psychologiczne taktyki wywierania wpływu”.
Network Magazyn 15/2008
Psychologia pamięci. Badania, teorie, zastosowania
PAMIĘTAM, WIĘC JESTEM
To encyklopedia wiedzy o pamięci, najbardziej fascynującej funkcji naszego mózgu. Nie tylko jest świetna, ale też jest dziełem polskiego autora. "Psychologia pamięci" jest podręcznikiem akademickim, ale napisanym tak przystępnie, że powinien zainteresować nie tylko studentów. Prof. Maria Jagodzińska z Uniwersytetu Warszawskiego przypomina we wstępie, że pisanie podręczników to żmudne i nudne zajęcie, tymczasem w wypadku tego tematu i tej książki okazało się rodzajem wymarzonej przygody i wielkiej podróży. Dla czytelnika to podróż w głąb ludzkiego mózgu. Jak pisał Platon, pamięć to nasza tożsamość. Gdy budzimy się rano, wydaje się nam oczywiste, że rozpoznajemy bliskich i pamiętamy, gdzie i kim jesteśmy. Jak mało jest to oczywiste, przekonujemy się podczas choroby, na przykład demencji.
Wprost ZW, 05/2008
Feedback czyli informacja zwrotna. Osobisty mentor - Harvard Business School Press
To nie tylko kolejna książka do kolekcji dla fanów Harvard Business School Press, to także świetny doradca podbudowujący przerażonych i zestresowanych pracowników wszystkich działów gdzie informacja zwrotna występować musi. Uświadamia odbiorcy i nadawcy tego rytuału o negatywnych skutkach jakie może wywołać jej nieprzemyślane, złe przesłanie. Uczy jak i kiedy przekazywać informację zwrotną, by została zrozumiana i zaakceptowana. Książka zawiera szereg przydatnych gotowych wzorów ( formularzy ), profesjonalnych wskazówek, rad, by jak najlepiej przygotować się do przekazania informacji zwrotnej a także do jej odbioru. „ Niczego dobrego nie można się spodziewać, gdy nie ma informacji zwrotnej” - jestem za!!
KadryPłace.pl Beata Żubertowska