Recenzje
Antykoncepcja. Lekarz rodzinny
Książka rozwiewa mity dotyczące środków antykoncepcyjnych, a przede wszystkim ich szkodliwości. Honorata Kalimon, biolog i pedagog, podpowiada, jak używać wkładki wewnątrzmacicznej, na czym polega antykoncepcja hormonalna, stosunek przerywany itp. Książka przeznaczona jest dla nastolatków i ich rodziców. Ma pomóc uniknąć niechcianej ciąży. Wypełnia lukę w systemie edukacji, który nadal nie przewiduje zajęć z antykoncepcji.
POLSKA 06/2008
Etyczna manipulacja, czyli jak sprawić, żeby ludzie naprawdę Cię lubili
Książeczka niewielkiej postury, a tak wiele w życiu czytelnika zmienić może. Tytuł "Etyczna manipulacja" co prawda brzmi podejrzanie, ale już podtytuł "Jak sprawić, żeby ludzie naprawdę Cię lubili" bardzo wiele wyjaśnia. Oczywiście, najpierw trzeba samemu się polubić - dać rozkwitnąć swoim zaletom i oswoić się z wadami. Gdy już nam się to uda, możemy wyruszyć na podbój świata, poprzez zyskanie sympatii innych. Nie obejdzie się bez wspomnianej manipulacji - ale dla wszystkich stron korzystnej. Narożne, zaproponowane przez Agnieszkę Ornatowską, sposoby (komunikacja niewerbalna, rezygnacja z bycia ideałem, itp.) przechodzimy na słoneczną stronę życia. Po tej lekturze - musi się udać!
Dziennik Łódzki Marek Niedźwiecki, 06/2008
Sieci VPN. Zdalna praca i bezpieczeństwo danych
Praca zdalna w dzisiejszych czasach nie jest już zajęciem egzotycznym. Firmy coraz częściej wdrażają odpowiednie rozwiązania i niezależnie od tego, jakie stanowisko wchodzi w grę, chętnie korzystają z tej możliwości. Z pojęciem telepracy nieodłącznie kojarzy się VPN, czyli wirtualne sieci prywatne. Jako lekturę przybliżającą nieco tę technologię proponujemy przewodnik przeznaczony dla administratorów sieci firmowych, którzy w najbliższym czasie będą musieli się zmierzyć z wdrożeniem mechanizmów umożliwiających pracę zdalną. Dowiedzą się z niej o takich pojęciach, jak metody zapewniania zdalnego dostępu pracownikom firmy przez budowę tzw. tuneli VPN, instalacja i konfiguracja oprogramowania Open-VPN, bezpieczna transmisja danych z wykorzystaniem protokołu SSL czy w końcu konfiguracja połączenia VPN w systemie operacyjnym Windows. Oczywiście, poruszono również tematykę wirtualnych sieci prywatnych w środowisku linuksowym. Ponieważ praca w Internecie niesie ze sobą sporo niebezpieczeństw, poświęcono trochę miejsca na omówienie zagrożeń wynikających z konstrukcji TCP/IP. Nie zapomniano również o użytkownikach urządzeń mobilnych, którzy też chcieliby uzyskać zdalny dostęp za pomocą tunelu VPN.
PC World Sebastian Górski, 06/2008
Fotografia cyfrowa w podróży. Przewodnik
Książka „Fotografia cyfrowa w podróży”. Przewodnik spełnia swoją rolę, ponieważ przewodnik z definicji to książka, która powinna zawierać praktyczne wiadomości i instrukcje dotyczące wybranej dziedziny.
Autor wprowadza czytelnika informacjami jak należy zaplanować wycieczkę, a także podstawowymi dotyczącymi sprzętu oraz zasad fotografowania. Opisywane przykłady ilustrowane są dużą ilością kolorowych, przykładowych zdjęć, prostymi uwagami i trafnymi, praktyczntmi wskazówkami. W prosty sposób poruszone są zagadnienia niejednokrotnie trudne do zrozumienia zwłaszcza dla osób rozpoczynających przygodę z fotografią.
Publikacja została podzielona na trzy części. Część pierwsza, zawiera wprowadzenie, w którym czytelnik zapoznaje się z zagadnieniami technicznymi, takimi jak: zaplanowanie wycieczki pod kątem fotografowania i zabranie ze sobą niezbędnych rzeczy. Ciekawą sugestią są wskazówki dotyczące ćwiczeń do wykonania, przed wyjazdem, czyli serii próbnych zdjęć o charakterze podróżniczym, takich jak: wykonanie zdjęć w najbliższej okolicy, ciekawych obiektów architektonicznych lub pomników, ponieważ zajmują one ważne miejsce w fotografii podróżniczej. Zdaniem autora warto jeszcze poświęcić trochę czasu na przećwiczenie zdjęć w ruchu ulicznym i na niepozowane zdjęcia członków rodziny i ich plenerowe portrety w grupach i inydywidualnie. Następnie porusza, na pozór bardzo banalną lecz ważną sprawę - aby przed wyjazdem zapoznać się dobrze z funkcjonowaniem swojego aparatu cyfrowego zabieranego w podróż. Opisuje, w jaki sposób należy to dobrze zrobić, aby na wyjeździe uniknąć przykrej sytuacji wynikającej ze słabej znajomości własnego sprzętu.
Druga część książki to rozdziały opisujące w prosty i czytelny sposób podstawy fotografii, czyli rolę światła, akcesoria przydatne w fotografii podróżniczej i techniki fotografowania.
Rozdział omawiający techniki fotografowania jest najbardziej fascynujący. Autor porusza w nim wiele ciekawych inspiracji. Zaczyna od podstaw kompozycji i opisuje cały wachlarz zasad robienia fotografii: abstrakcyjnej, akcji, przyrody, zwierząt, dzikiej przyrody, wschodów i zachodów słońca, i wiele innych fajnych pomysłów, ale nie wszystkie wymienię ponieważ nie chcę odbierać Wam przyjemności poznawania i smakowania treści zawartych w tej książce.
Na pewno będzie to dla Was elementem zaskoczenia, a naprawdę warto to samemu sprawdzić. David D. Busch nie zapomniał również opisać i przybliżyć czytelnikowi zagadnienia związane z archiwizowaniem i publikowaniem zdjęć podczas podróży, czyli w jaki sposób je przechowywać, wysyłać zdjęcia pocztą elektroniczną lub od razu publikować na własnej witrynie internetowej.
Książka kończy się trzecią i ostatnią częścią, a mianowicie są to dodatki, najkrótsza część w której wymienione są przydatne adresy witryn internetowych, czasopisma i książki, polskie i ze świata. Opisane krótko ale konkretnie. Jest również, bardzo przydatny, alfabetyczny słowniczek pojęć i skorowidz.
Publikacja zawiera ważne merytoryczne informacje i jestem pewna, że po jej przeczytaniu czytelnik będzie dużo bogatszy w wiedzę z zakresu fotografii cyfrowej w podróży. W moim przekonaniu zdecydowanie podniesie swoje kwalifikacje dotyczące amatorskiego fotografowania.
Jedno zastrzeżenie. Osoba początkująca może nie od razu po przeczytaniu tej książki będzie ekspertem, a jej fotografie nie będą jak z magazynu National Geographic, tak jak jest to napisane na tylnej okładce książki, gdyż wymaga to dużego doświadczenia i tysięcy wykonanych zdjęć ale na pewno lepiej uwieczni każdą swoją podróż, a i przywoła wspomnienia, natomiast zdjęcia będą cieszyły ją i najbliższych przez wiele lat.
.psd Marta Skierniewska, 02/2008
Myślenie lateralne. Idee na przekór schematom
Myślenie wertykalne to kopanie w głąb tego samego dołu. Myśleniem lateralnym jest podejmowanie kolejnej próby w innym miejscu.
Edwarda de Bono czyta się z przyjemnością, tak też było przy innych jego książkach. Myślenie lateralne to termin wprowadzony przez niego. Oznacza nowe spojrzenie na sytuację, dostrzeżenie innych możliwości, przeformułowanie problemu dające szansę rozwiązania go nowymi metodami. Myślenie lateralne definiowane jest jako gotowość do pozbycia się sztywności w postrzeganiu i rozumieniu świata, zdolność patrzenia na problem z różnych stron. Takie podejście pozwala na świadome poszukiwanie nowych, alternatywnych rozwiązań.
Niechęć do porzucenia wspominanego na początku tej recenzji dołu jest konsekwencją niechęci do porzucania inwestycji w wysiłek, który włożono w kopanie dołu, nie ujrzawszy najpierw zwrotu z tej inwestycji. Zbyt silne jest dążenie do dokończenia raz rozpoczętej pracy. De Bono twierdzi, że największa ilość naukowego wysiłku jest zbędnie kierowana w stronę logicznego powiększania pewnego określonego dołu.
CEO Zbigniew Grzegorzewski, 05/2008