Recenzje
Projektowanie stron WWW. Jak to zrobić?
Już pierwszy rzut oka pozwala stwierdzić, że mamy do czynienia z dość nietypową publikacją. Licząca trzysta stron pozycja została wydana w pełnym kolorze i zwraca na siebie uwagę za sprawą charakterystycznej oprawy graficznej, wzbogaconej pokaźną dawką humoru. Rolę wprowadzenia pełnią informacje wyjaśniające, czym jest sieć WWW i wspomagające użytkownika w procesie wyszukiwania informacji w Internecie. Następnie autorzy prezentują podstawowe elementy strony WWW i przekazują informacje, które należy opanować przed przystąpieniem do tworzenia witryny.
Duży nacisk został położony na projektowanie interfejsu i systemu nawigacji oraz na właściwy dobór kolorów i czcionek. Czytelnik dowiaduje się, jak należy przygotować pliki graficzne wykorzystywane w procesie tworzenia strony oraz poznaje podstawy typografii. Godne uwagi są też materiały traktujące o testowaniu witryny i procesie jej publikacji. Omówione zostały ponadto działania związane z promocją serwisu i jego rejestrowaniem w wyszukiwarkach. Całość uzupełniają odpowiedzi na quizy oraz tabela zalecanych kolorów.
Oceniając prezentowaną publikację należy podkreślić fakt, że stanowi ona interesujące połączenie technicznych informacji niezbędnych do tworzenia stron internetowych ze wskazówkami, które ułatwiają podejmowanie właściwych decyzji w zakresie wyglądu strony, wyboru mechanizmu nawigacji i promocji stworzonego serwisu. Jeśli uwzględnimy przystępny sposób przekazywania informacji, a także przyjemne dla oka opracowanie graficzne, to przekonamy się, że mamy do czynienia z wartościową pozycją dla początkujących adeptów sztuki projektowania serwisów internetowych.
LaTeX. Wiersz po wierszu
Niestety, nie jest to książka wyczerpująca temat, odwołania do innych źródeł są więc nieuniknione. Nie jest to jednak zarzut wobec autora, lecz stwierdzenie obszerności tematu. Pomimo tego jest to pozycja, która w połączeniu z plikami pomocy LaTEX-a, ułatwia naukę tworzenia dość skomplikowanych dokumentów. Osoby nie obeznane z LaTEX-em razi brak jakiegokolwiek załączonego oprogramowania. Prawdopodobnie jest to wynik możliwości wyboru między wieloma systemami, nawet różnymi dystrybucjami oprogramowania, mnogością pakietów i ich ogólną dostępnością w Internecie (istotne, że jest to oprogramowanie rozpowszechniane bezpłatnie).
Tłumacze zadbali o informacje istotne dla polskiego użytkownika, jak strona kodowa znaków oraz polski opis pakietów LaTEX (szczególnie istotnych różnic występujących w składni w polskiej wersji).
Praktyczny kurs Turbo Pascala. Wydanie IV
Nie bez powodu Helion postanowił już po raz czwarty wydać „Praktyczny kurs Turbo Pascala” Tomasza M. Sadowskiego.
Zainteresowanie kursem jest tak duże, że książka zyskała już miano bestsellera, co powoduje, że szybko znika z księgarskich półek.
Nie bez znaczenia jest też to, ze na dołączonym do książki CD-ROM-ie zamieszczono pełną wersję Turbo Pascala 5.5, poprawkę do modułu Crt dla środowiska Turbo Pascala, listingi programów opisanych w książce, a nawet przykładowe rozdziały innych książek o programowaniu wydanych przez Helion.
Turbo Pascal nie jest powszechnie używany przy pisaniu profesjonalnych aplikacji, ale jest dobrą szkoła dla początkujących programistów. Umiejętne stopniowanie treści pozwala na zapoznawanie się z zasadami programowania oraz elementami języka w sukcesywny sposób, krok o kroku.
Projektowanie stron WWW. Jak to zrobić?
Ta książka jest jak internet -- gdy się doń zajrzy, trudno się oderwać. Prawdę mówiąc, nie widziałem jeszcze w tak atrakcyjny sposób napisanej, zilustrowanej i wydanej książki o internecie jak "Projektowanie stron WWW. Jak to zrobić?" autorstwa Robin Williams i Johna Tolleta. Wydana przez Helion książka to obietnica niezwykłej przygody, jaka czeka przede wszystkim tych, którzy dopiero zamierzają zacząć tworzyć strony internetowe. Nie jest to, nasycony zbędnymi informacjami, podręcznik HTML-a, jakich wiele. Tu w przystępny sposób autorzy opracowali wskazówki dotyczące układania strony, grafiki, umieszczania strony na serwerze i... jej promocji. Bo po co nam nawet "cudo", gdy nikt nie będzie wiedział o jego istnieniu. W czasie lektury dowiemy się także, jakie sztuczki zastosować, by uatrakcyjnić stronę, jaki krój pisma dobrać, na czym polega projektowanie systemów nawigacji po stronach WWW. A potem to już czysta satysfakcja.
W obronie wolności
"W obronie wolności" to książka, w której prezentowane są losy niezwykle utalentowanego programisty, utożsamianego często z Dawidem rzucającym wyzwanie Goliatowi, czyli współczesnym korporacjom programistycznym. Autor przybliża w niej zagadnienia z wiązane z licencją GNU, a także z Fundacją Wolnego Oprogramowania. Znajdziemy tu również wątki związane z Linuksem i jego głównym twórcą Linusem Torvaldsem oraz ze środowiskiem hakerów.
Całość tworzy interesującą opowieść o człowieku, którego wizja i pasja przyczyniła się do zmiany modelu tworzenia i rozpowszechniania oprogramowania. Przyjemne wrażenie płynące z lektury zakłóca nieco fakt, że przypisy zostały umieszczone na końcu każdego rozdziału, co zmusza czytelnika do wertowania publikacji w celu odnalezienia interesującego go fragmentu tekstu. Warto podkreślić, że wydawca udostępnia bezpłatnie elektroniczną wersję prezentowanej książki w ramach swojego serwisu internetowego.