Recenzje
Hack Wars. Tom 1. Na tropie hakerów
W książce znajdziemy sporo bezużytecznych informacji, np. siedem stron ze spisem liczb od 0 do 255 wraz z ich binarnymi i ósemkowymi odpowiednikami lub 36-stronicowy opis komend DOS-a (streszczenie komend Uniksa mieści się na dwóch stronach). Z kolei lektura rozdziału 6. (kurs programowania dla hakerów) paradoksalnie nauczy nas nie tylko dodawania liczb i wyświetlania napisu Hello word! w języku C, ale także operacji na przerwaniach. A to wszystko w wielce popularnym i nieśmiertelnym środowisku DOS.
Umieszczanie tego typu porad w książce o hakerach, aspirującej do miana poważnej, wydaje się być co najmniej nie na miejscu. Szczególnie jeśli jedynym systemem omawianym pod kątem programowania jest DOS, a w następnym rozdziale autor przechodzi bez słowa wprowadzenia do dużo bardziej skomplikowanych fragmentów kodu przeznaczonych dla środowiska UNIX i MS Windows.
W „Hack Wars - na tropie hakerów” znajdziemy jednak także cenne informacje. Do takich z pewnością można zaliczyć opis popularnych protokołów - zasady ich działania, problemy i potencjalne dziury. Opisane zostały również metody ataków (wraz z nieco przeterminowanymi przykładami.
„Hack Wars - na tropie hakerów” z pewnością można polecić początkującym użytkownikom oraz osobom nieświadomym zagrożeń pochodzących z internetu. Jednak szanujący się informatyk niewiele skorzysta na kilometrowych listingach archaicznych exploitów, które wykorzystują dawno już połatane dziury.
Cisco. Receptury
System operacyjny IOS firmy Cisco z jednej strony charakteryzuje się znacznymi możliwościami, z drugiej jednak jest bardzo skomplikowany. Większość zadań można w nim realizować na wiele sposobów, a tymczasem czas leci... W sukurs tym, których interesuje zastosowanie od razu najwłaściwszego rozwiązania, przyszli Kevin Dooley i Ian J. Brown, autorzy książki „Cisco. Receptury”, proponowanej przez wydawnictwo Helion.
Większość zadań konfiguracyjnych systemu może zostać podzielona na kilka niezależnych etapów. W tej sytuacji administratorowi sieci niezbędny jest przede wszystkim zestaw dobrych receptur - informacji do realizacji najczęściej powtarzających się zadań. I takie, w liczącej blisko 1000 stron książce, otrzymuje. „Cisco. Receptury” to przykłady rozwiązań większości problemów konfiguracyjnych.
Zaawansowane modele finansowe z wykorzystaniem Excela i VBA
Internet. Kurs
Internet. Kurs
Proces zdobywania wiedzy rozpoczyna się od wyjaśnienia czym jest Internet i w jaki sposób się do niego podłączyć. Godne odnotowania są przy tym wskazówki na temat bezpieczeństwa. Następnie czytelnik poznaje podstawy posługiwania się przeglądarką stron WWW i wyszukiwania informacji. Uczy się także korzystania z poczty elektronicznej, grup dyskusyjnych i komunikatorów internetowych. Autorzy przekonują, że Internet można również wykorzystać do znalezienia partnera życiowego, prezentując serwisy randkowe. Całość wieńczy omówienie procesu tworzenia prostej strony WWW.
Na płycie CD-ROM dołączonej do książki umieszczone zostały wersje instalacyjne programów omawianych w poszczególnych rozdziałach oraz dodatkowe narzędzia przydatne w czasie korzystania z Internetu.
Prezentowana publikacja zasługuje na uwagę jako wartościowy podręcznik wprowadzający początkujących użytkowników w świat Internetu. Przystępna forma przekazywania treści sprawia, że dobrze sprawdzi się on jako pomoc w samodzielnej nauce korzystania z dobrodziejstw sieci.