Recenzje
Cisco. Receptury
Prawdziwa biblia administratora sieci, który może z routerami Cisco robić wszystko - wystarczy znaleźć rozdział, tytuł porady i zastosować się do gotowej wskazówki.
Każda porada jest porządnie opisana, a jej zrozumienie nie powinno stanowić najmniejszego problemu. Są przykłady, fragmenty kodu, tabele, opisy, wyjaśnienia, a w razie konieczności nawet rysunki poglądowe.
To z pewnością jedna z najlepszych książek poświęcona routerom Cisco - bez zbędnej teorii, ogólników, rozwodzenia się nad nudnymi i zwykle ukrytymi w głębi grubych tomów opisami.
Tutaj od razu znajdziesz to, czego właśnie szukasz. A w wypadku awarii czy błędów w konfiguracji, będzie to lektura, która najszybciej rozwiąże Twoje problemy.
Linux. Bezpieczeństwo. Receptury
Dziewięć rozdziałów opisuje m.in. posługiwanie się firewallem programowym w postaci iptables i ipchains, ograniczanie dostępu do sieci wewnętrznych, mechanizmy autoryzacji i uwierzytelniania (SSL, Kerberos, PAM), szyfrowane połączenia (SSH), monitorowanie sieci, ochronę plików i katalogów czy szyfrowanie poczty elektronicznej.
Jest to więc lektura dla bardziej doświadczonych administratorów, którzy chcą zabezpieczyć własny serwer i ruch sieciowy oraz mają świadomość tego, że ochrona bezpieczeństwa danych to sprawa kluczowa.
Gotowe receptury są wyśmienitym lekarstwem na wiele dolegliwości związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa. Bardzo ułatwiają poruszanie się po gąszczu aplikacji i systemów, a autorzy nie szczędzą ciekawych rozwiązań lub podpowiedzi, które znacznie oszczędzają czas.
Książka 100 procentowego bezpieczeństwa nie zapewni, ale może pomóc w zrozumieniu mechanizmów i rozwiązań stosowanych wszędzie tam, gdzie wymagany jest wysoki poziom zabezpieczeń. Warto ją mieć w krytycznej chwili pod ręką.
Projektowanie stron WWW. Jak to zrobić?
Autorzy wyjaśniają czym jest Internet i dlaczego pewne rzeczy muszą być wykonane tak, a nie inaczej (to dla nieprzekonanych początkujących). Ot, chociażby dlaczego w zwykłych książkach nie znajdziesz podkreślonych tekstów, a w Sieci są one normą i wręcz powinny być stosowane w odniesieniu do odnośników.
Jest cały zestaw pewnych reguł i zasad, dzięki którym wykonany serwis jest znacznie bardziej przyjazny dla użytkownika. Każdy kto zna te zasady może pochwalić się stroną, która przyciąga użytkowników i pozwala lepiej sprzedawać towary lub usługi. O tych regułach też poczytasz.
Książka aż roi się od przydatnych wskazówek, wyczerpujących opisów i przykładowych grafik. Pokazane są zarówno dobre, jak i złe rozwiązania, co pozwala naocznie przekonać się o słuszności opisywanych zasad.
Sama książka jest świetnie zaprojektowana - czytelna, na kredowym papierze, w pełnym kolorze, co powoduje, że autorzy są jeszcze bardziej przekonujący - od razu widać, że znają się na projektowaniu.
Polecam szczególnie początkujących twórcom stron, aczkolwiek i zaawansowani mogą z wielu informacji skorzystać i spojrzeć krytycznym okiem na swoje dotychczasowe projekty.
W obronie wolności
Wolne oprogramowanie dostępne jest razem z kodem źródłowym - można go więc dowolnie modyfikować. Z tego właśnie powodu jest dla użytkownika tak bardzo cenne. Ale co na to firmy tworzące komercyjne programy, które przecież nie mogą sobie pozwolić na ujawnienie kodu źródłowego? Czy popierają one wolne oprogramowanie? A może zarabiają krocie na powszechnych i darmowych programach, które pisze ktoś inny? Dlaczego Microsoft boi się GNU/Linuxa?
Pytań jest wiele, bo książka potrafi przewrócić do góry nogami tradycyjne postrzeganie programowania. Czy wizja świata, gdzie wszystko jest jawne to utopia? Czy Stallman mógł rozdawać swoją pracę, bo miał dobrą posadę i nie musiał się martwić o utrzymanie własnej firmy? A może robił to dlatego, żeby zyskać popularność? Jest zagubiony i nielubiany czy może cieszy się szacunkiem?
Odpowiedzi na te pytania poznasz bez względu na to czy kupisz książkę. Tak! Stallman zgodził się na publikację i udzielenie wywiadów autorowi książki pod warunkiem, że tekst książki będzie "wolny", a więc dostępny bezpłatnie. Tak więc książce towarzyszy wersja elektroniczna dostępna dla każdego pod adresem stallman.helion.pl.
No i co sądzisz o takim podejściu do świata? Możesz nie podzielać poglądów Stallmana, ale nie możesz go nie podziwiać. Książka opisuje przełomowe czasy dla ery Internetu, gdzie coraz więcej programów i systemów dostępnych jest w postaci wolnego oprogramowania. Samemu z pewnością korzystasz z darmowego i "wolnego" Linuxa, Apacha, pakietu biurowego i innych narzędzi. Są darmowe, możesz je zmieniać, sprzedawać, a autor nic z tego nie ma. Chciałbyś być takim autorem? No właśnie, jak to się dzieje, że ruch wolnego oprogramowania rośnie i pozwala wolnym programom przewyższać nieraz jakością rozwiązania komercyjne. Przeczytaj książkę, a dowiesz się. Warto...
Serwisy WWW. Projektowanie, tworzenie i zarządzanie
Pierwszą z opisywanych przez autorkę faz jest planowanie. Podkreśla ona znaczenie zdefiniowania misji i celów tworzonej witryny oraz podjęcia decyzji dotyczącej jej zawartości. Kolejnym krokiem jest sporządzenie planu, wybór odpowiedniej nazwy witryny oraz dokonanie oceny konkurencji. Niezwykle ważne jest ponadto zdobycie wiedzy o potencjalnych użytkownikach i ich potrzebach. Godne uwagi są też rozważania o sposobach zarabiania pieniędzy w sieci. Druga faza obejmuje czynności związane z projektowaniem witryny. Istotne znaczenie ma przede wszystkim wybór odpowiedniego systemu nawigacji, opracowanie poprawnego projektu graficznego oraz ustalenie technologii, w oparciu o które będzie rozwijany serwis. Faza trzecia obejmuje proces budowy witryny. Na tym etapie należy zadbać o jej zgodność z różnymi przeglądarkami, zapewnić osobom niepełnosprawnym możliwość korzystania z jej zasobów, a także zatroszczyć się o zgodność ze standardami. Znajdziemy tu również wskazówki odnośnie właściwego przygotowywania rysunków i plików multimedialnych oraz porady zapewniające zwiększenie szybkości działania witryny. Ostatnia faza sprowadza się do zarządzania witryną. Wiąże się ona z monitorowaniem serwisu, jego rozbudową oraz promocją.
Sięgając po prezentowaną książkę mamy okazję zapoznać się z prawidłowym przebiegiem procesu przygotowywania serwisu WWW. Szczególnie cenne są przy tym rady ekspertów, dzięki którym możemy korzystać z ich wieloletnich doświadczeń w tej branży. Bez wątpienia jest to pozycja godna rekomendacji.