ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Recenzje

Bezprzewodowe sieci komputerowe

Tematyka książki pozornie nie pokrywa się z tym, czym najczęściej zajmujemy się w EP. Pozornie. Tytuł książki wprowadza bowiem potencjalnego czytelnika nieco w błąd, ponieważ w książce przedstawiono praktycznie wszystkie cieszące się obecnie popularnością systemy bezprzewodowej transmisji danych, w tym także GSM, Packet Radio, IEEE802.11, a także systemy, których nie można zakwalifikować do klasycznych systemów sieciowych, jak DECT, IrDA, Bluetooth. Informacje bardzo cenne dla elektroników autor zawarł przede wszystkim w rozdziałach 2 (charakterystyka bezprzewodowych mediów transmisyjnych) i 3 (protokoły dostępu bezprzewodowego). Interesujący, choć niekompletny, jest także przykład sprzętowego konwertera protokołów.

Książkę szczególnie polecamy konstruktorom zamierzającym budować urządzenia wykorzystujące do transmisji danych łącza bezprzewodowe, a także wszystkim użytkownikom urządzeń wyposażonych w bezprzewodowy interfejs komunikacyjny.

Elektronika Praktyczna 12/2001

Okablowanie sieciowe w praktyce. Księga eksperta

Sieci komputerowe wykorzystywane przed długi okres czasu niemal wyłącznie w firmach pojawiają się obecnie coraz częściej u domowych użytkowników, którzy za ich pośrednictwem m.in. współdzielą łącze internetowe i korzystają z niego na kilku komputerach. Sieci domowe są często dziełem amatorów, którzy nie dysponują rozległą wiedzą na ten temat i miewają spore kłopoty w momencie pojawienia się problemów funkcjonowaniem sieci. Między innymi z myślą o nich powstała książka "Okablowanie sieciowe w praktyce", która ukazała się nakładem wydawnictwa Helion w ramach serii "Księga eksperta".

Na wstępie autorzy przedstawiają rolę okablowania w planowaniu sieci oraz ukazują uwarunkowania techniczne i ekonomiczne decydujące o wyborze konkretnego rodzaju okablowania. W rozdziale drugim prezentowane są różne typy okablowania począwszy od kabla koncentrycznego, a kończąc na światłowodzie. Następnie przechodzimy do rozdziału poświęconego standardom okablowania, po czym mamy okazję zapoznać się ze połączeniami w sieciach lokalnych. Rozdział piąty przybliża zagadnienia związane z koncentratorami, natomiast począwszy od rozdziału szóstego prezentowane są porady związane z podłączaniem okablowania. Autorzy skupiają się na strukturalnym systemie okablowania, poruszają problematykę związaną z zasilaniem oraz prawidłowością połączeń.

Warto też zapoznać się z rozdziałem dziewiątym, w którym omówione zostały praktyczne aspekty związane z okablowaniem w domu i w małym biurze.

W dalszej części książki znajdziemy informacje na temat kabli światłowodowych oraz procedur testowania i sprawdzania kabli. Interesującym fragmentom książki, zwłaszcza w konfrontacji z jej tytułem, jest ostatni rozdział, w którym omówiono sieci bezprzewodowe, a więc nie wymagające tytułowego okablowania.

Uwzględniając fakt rosnącej popularności wszelkiego rodzaju sieci, a w szczególności sieci instalowanych w domach i małych firmach, należy stwierdzić, że prezentowana publikacja stanowi wartościowe źródło informacji ułatwiające podejmowanie właściwych decyzji zarówno na etapie planowania, jak i tworzenia sieci.

Magazyn Internet KK 12/2001

Wyrażenia regularne

"WOW! Co za pozycja!" -- krzyknąłem, gdy tylko zobaczyłem, że taka książka jest dostępna na rynku w języku polskim. Każdy, kto choć raz korzystał z wyrażeń regularnych wie, jak potężne jest to narzędzie i jednocześnie jak trudno z niego korzystać. Wyrażenia regularne to mieszanka "dziwnych znaczków" i tekstu. Wszystko razem pozwala na szybkie wyszukiwanie, zamianę fragmentów tekstu i manipulację na danych tekstowych.

Przykładem zastosowania wyrażeń regularnych może być odnalezienie wszystkich poprawnych adresów e-mail (i tylko ich) w jakimś tekście czy stronie WWW. Również filtry słowne wykorzystują wyrażenia regularne. Zamiast osobno szukać szeregu słów, np. "internet, internetowi, internetem, intranetem, intranetowi, intranet" -- można użyć jednego wyrażenia w postaci "int(er|ra)net(|owi|em)" co wyjdzie na to samo.

Każdy programista siedział godzinami nad stworzeniem najbardziej optymalnego wyrażenia regularnego pasującego do jego potrzeb. Ta książka omawia różne standardy wyrażeń regularnych, stosowane m.in. w językach i programach: awk, Perl, PHP, Tcl, Python, Emacs, sed, lex. Nie jest to książka łatwa, ale jej zrozumienie zmniejsza ilość kodu jaki musimy użyć w programie i oszczędza godziny spędzone nad układaniem optymalnych wyrażeń regularnych.

Wiele w niej przykładów, analiz, uwag i opisów w różnicach pomiędzy kilkoma standardami wyrażeń stosowanych w różnych programach. Autor przygotowywał książkę ponad dwa lata. Nie jest to typowy podręcznik, gdzie w prosty sposób wyłożone są gotowe rozwiązania. Ba, tych gotowych wyrażeń tutaj po prostu zabrakło, co nieco ostudziło mój entuzjazm. Są za to głębokie analizy wydajności wyrażeń i optymalizacja ich konstrukcji.

Autor opisuje podstawy wyrażeń, funkcje i odmiany, metaznaki, podstawy dopasowania, funkcje zaawansowane, mechanizmy DFA, NFA, POSIX, optymalizację wyrażeń, osobno opisane są wyrażenia w poszczególnych narzędziach (np. grep, awk), cały rozdział poświęcony jest też wyrażeniom używanym w Perlu, a co za tym idzie również w PHP, ponieważ w PHP można korzystać z wyrażeń regularnych Perla.

Książka unikalna i trzeba ją mieć, jeżeli się poważnie myśli o stosowaniu wyrażeń regularnych w swoich programach. Zaawansowani programiści z pewnością docenią jej wartość.

WebReporter Dariusz Majgier 11/2001

Od skanera do drukarki

To pozornie banalne zadanie: zeskanować fotografię, dokonać korekty obrazu i wydrukować dzieło. W rzeczywistości ten proces może przysporzyć problemów nawet wytrawnym grafikom. Książka :Od skanera do drukarki” Aleksandra Kwaśnego składa się z dwóch części. W pierwszej omówiono budowę i zasadę działania skanerów, aparatów cyfrowych, monitorów, drukarek, znaczenie ich parametrów technicznych, kryteria, jakimi należy się kierować przy ich wyborze, oraz podstawowe wiadomości o barwie i jej reprodukcji.

Druga część zawiera przykładowe projekty najczęściej wykonywanych prac graficznych – wizytówki, kartki okolicznościowe i prezentacje WWW. Projekty są realizowane za pomocą najpopularniejszych na rynku programów, takich jak Paint Shop Pro. CorelDRAW i Pajączek. W tej części autor poruszył również zagadnienia związane z publikacją materiałów – przygotowanie do druku, przesyłanie witryn na serwer. Książka jest idealną lekturą dla wszystkich użytkowników wymienionych urządzeń peryferyjnych komputera, sprzedawców i serwisantów tych urządzeń, grafików, operatorów DTP, dyrektorów artystycznych i webmasterów.

Ilustrowany Kurier Polski Paweł Skutecki 20.11.2001

Diagnozowanie i utrzymanie sieci. Księga eksperta

Nic tak nie denerwuje, jak pracująca w ślimaczym tempie sieć komputerowa. Niby wszystko jest w porządku, a jednak coś nadal nie gra. Aby pomyślnie zdiagnozować problem, a następnie usunąć go, musimy umieć znaleźć się w potoku danych dostarczanych przez testery okablowania, analizatory protokołów, sondy SNMP, tablice rutowania, statystyki, dokumentacje itd. Podstawą sukcesu jest jednak przede wszystkim wiedza, jak to wszystko działa. Wiedza tym istotniejsza im z większą siecią mamy do czynienia.

Książka jest przeznaczona dla osób technicznych: menedżerów i inżynierów odpowiedzialnych za poprawne projektowanie i funkcjonowanie złożonych struktur sieciowych. Autor zakłada, że czytelnik posiada już pewną wiedzę o funkcjonowaniu sieci lokalnych. Po krótkim wprowadzeniu, opisującym warstwy modelu OSI i zasady pracy z analizatorem protokołów, przechodzimy do zagadnień szczegółowych. W kolejnych rozdziałach przedstawione są zasady diagnozowania problemów występujących w kolejnych warstwach sieciowych -- zaczynając od warstwy fizycznej, aż po warstwę aplikacji. Ostatni, ósmy rozdział przedstawia zagadnienia pomiarów przepustowości i opóźnienia, oraz analizy uzyskanych w ten sposób danych.

Załączona płyta CD zawiera m.in. zestaw dokumentów RFC, identyfikatory producentów kart sieciowych (OUI), kalkulator podsieci IP, a także zestaw różnego rodzaju narzędzi pomocniczych.

Pozycja godna polecenia każdemu, komu nie straszny świat pakietów, ramek i nagłówków. Obowiązkowa lektura administratora dużej sieci.

Software 2.0 10/2001
Sposób płatności