Recenzje
Handlowanie to gra
Tytuł "Handlowanie to gra" nie jest specjalnie odkrywczy. Większość czytelników z pewnością to wie, a przynajmniej przeczuwa. Bardziej intryguje podtytuł "Od namawiania i żebrania do zaspokajania potrzeb klienta". Ale dopiero, gdy zagłębimy się w treść, orientujemy się, o jak wielu sprawach, nie mieliśmy pojęcia.
Handlowanie to dla autorów szachy, gdzie występują trzy etapy: debiuty, gra środkowa i końcówki. Na każdym obowiązują reguły- m.in. niepoda-wanie się grze kontrahenta - i zasady, np. zasada satysfakcji klienta. Debiutując", przygotowujemy się na reakcje klienta, dopasowujemy do jego typu. Rozwijamy te umiejętności w grze środkowej", nie zapominając na finiszu o sztuce targowania się i budowania pozytywnego nastawienia.
Poradnik zbudowany został w oparciu o dziesiątki barwnych przykładów. Co ważne - zaczerpniętych z polskiego rynku. Tych, do których łatwiej dociera słowo mówione i obraz, Wydawnictwo Onepress "kupuje" dołączoną do książki płytą VCD z filmem "Debiuty handlowe". Całość z pewnością uczyni z handlowca wytrawnego gracza.
Dziennik Łódzki Marek Niedźwiedzki, 03/11/2008
Mowa słowa. Sztuka przekonywania przez telefon
Nie ma dodatku ogłoszeniowego, by nie poszukiwano na jego łamach telemarketerów. By wykonywać tę pracę profesjonalnie, warto sięgnąć po wydany przez Onepress poradnik Andrzeja Stempy "Mowa słowa. Sztuka przekonywania przez telefon". Dowiemy się, kto może wykonywać to zajęcie i jakie cechy posiadać.
Ale nawet gdy jesteśmy "urodzonymi telemarketerami", lektura poradnika pozwoli udoskonalić sztukę zawodowej rozmowy telefonicznej. Nauczy reakcji na wymówki klienta a nawet zaprzyjaźniania się z nim. Oczywiście pod warunkiem, że unikać będziemy przynajmniej głównych błędów wymienionych w ostatnim rozdziale książki. A jest czego unikać...
Dziennik Łódzki N, 27/10/2008
RailsSpace. Tworzenie społecznościowych serwisów internetowych w Ruby on Rails
Duży projekt dla internautów. Książka RailsSpace" to udana próba wykorzystania popularności serwisów społecznościowych do wypromowania języka Ruby i jego frameworka - Ruby on Rails (RoR). Autorzy publikacji bardzo zgrabnie przeprowadzają użytkownika przez wszystkie etapy powstawania rozbudowanego serwisu. Początkowe rozdziały zawierają bardziej ogólne informacje, a dalsze przedstawiają zaawansowane etapy powstawania serca projektu. Książka nie tylko dla początkującego programisty RoR.
NEXT
Wydajne witryny internetowe. Przyspieszanie działania serwisów WWW
Użytkownicy chcą, by witryny internetowe pojawiały się na ekranie szybko. Na szybkość wpływa wiele czynników, a przyspieszenie działania witryny jest zadaniem złożonym. Książka prezentuje czternaście reguł pozwalających na przyspieszenie działania witryn. Poszczególne reguły są omówione szczegółowo. Opis każdej wymienia jej zalety i wady, wskazuje na sposób oddziaływania na wydajność i wyjaśnia, kiedy i w jakich warunkach należy ją stosować. Opis zamykają dobrze dobrane przykłady ilustrujące wpływ na szybkość działania witryny oraz analiza skutków zastosowania danej reguły. Dzięki stosowaniu zawartych w książce prostych i użytecznych wskazówek, każda witryna będzie działała szybciej. Publikacja powinna znaleźć się w biblioteczce każdego programisty, podchodzącego profesjonalnie do projektowania stron.
NetWorld Piotr Kociatkiewicz, 10/2008
Projektowanie nawigacji strony WWW. Optymalizacja funkcjonalności witryny
Warunkiem powodzenia witryny jest zapewnienie, by nawigacja po niej była wygodna i nie sprawiała problemów. Stąd projekt nawigacji jest podstawowym elementem projektu witryny. Projektowanie systemu nawigacji po witrynie jest zadaniem złożonym, musi uwzględniać cele biznesowe, ograniczenia i treść. Książka opisuje podstawowe narzędzia do projektowania systemów nawigacji. Omawia mechanizmy, typy i rolę etykiet w nawigacji. Proces projektowania dzieli na etapy oceny, analizy, wyboru architektury, układu witryny i sposobu prezentacji, opisując szczegółowo każdy z nich. Publikacją powinni zainteresować się nie tylko członkowie zespołu projektującego, lecz także menedżerowie i inni pracownicy organizacji, dla której witryna jest projektowana.
NetWorld Piotr Kociatkiewicz, 10/2008