ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Recenzje

Indie północne. Nepal i Goa. Orientalna mozaika. Wydanie 1

Jest niepodważalną prawdą, że kto raz poczuje zapach Indii, staje się od niego uzależnionym do końca swych dni. A nie zawsze jest to zapach wonny, przyjemny. Indie są jedną z tych destynacji trampów i globtroterów, które kuszą nieprawdopodobną egzotyką i równie fascynującymi cenami. Za kilka dolarów można bowiem przeżyć tu przygodę życia, jeśli będzie się miało łut szczęścia i pod dostatkiem czasu.
Obszerny, bodaj najobszerniejszy przewodnik po Indiach Północnych ukazał się w krakowskich "Bezdrożach". Publikacja obejmuje także Nepal, obowiązkowy adres dla wszystkich, którzy chcą ujrzeć dach świata. Napisana przez czworo autorów zawiera siedem szczegółowo opisanych tras, uwzględniających wszelkie możliwe atrakcje i niespodzianki. Jedną z nich jest obliczony na dwa miesiące wędrówki szlak indyjskimi - nomen omen - bezdrożami. A ponieważ wszystko zaczyna się w Delhi, po poznaniu - z grubsza - stolicy czytelnik zagłębia się w bezdenną indyjską prowincję, telepiąc się kolorowymi lokalnymi autobusami, wypatrując stacji z okien wagonu IV klasy, śpiąc w podejrzanych hotelikach, zawsze otoczony natarczywą życzliwością. Wędrówka gwarantuje za to nieznane przeżycia, zwiedzanie radżpuckich twierdz, oglądanie zachodów i wschodów słońca nad pustynią Thar, którą można zjeździć na grzbiecie wielbłąda. Wzruszy nas majestat radżasthańskich świątyń i tłumne pielgrzymki do świątyń, o których czytaliśmy w Mahabharacie i które milkną w modlitwie nad rzeką Śipra. Czy mogą nas zadziwić afgańskie meczety i pałace w Mandu, oddające i dziś wrażenie, jak wielką musiała być stolica niepodległego a zapomnianego już królestwa? Możemy w regionie zwiedzać muzea, buddyjskie stupy, ślady nieistniejących już państw, rezerwaty tygrysów i świętą górę Parasnath. I te szokujące paradoksy. W Nalanda można zwiedzać ruiny starożytnego uniwersytetu buddyjskiego, swego czasu największego na świecie. Dziś Indie podtrzymują wrażenie, że nadal są największym kampusem akademickim. Są same w sobie nieznaną planetą, na którą życia nie starczy, by ją poznać. Ale starać się trzeba.
Tygodnik Angora Ł. Azik, 13/08/2009

JavaScript - mocne strony

Język JavaScript to elegancki język przeglądarek internetowych, chętnie stosowany do tworzenia stron WWW. Używanie go nie wymaga dużej wiedzy programistycznej. Jednak, aby lepiej wykorzystać jego własności, warto do ręki wziąć książkę. Dzięki niej czytelnik pozna gramatykę i strukturę języka, dowie się jak implementować funkcje, jak je wywoływać i jak łączyć wywołania w łańcuchy. Pozna ważne zagadnienia różnego rodzaju dziedziczeń i możliwości ponownego wykorzystania kodu. Dowie się, co to są wyrażenia regularne, jaka jest ich składnia i jak można je wykorzystać. Znajdzie zbiór podstawowych metod, opis ich funkcji i przykłady implementacji. W sprawnym programowaniu pomoże czytelnikowi analiza dodatnich, kłopotliwych i nietrafionych cech języka.
NetWorld Piotr Kociatkiewicz, 09/2009

Komandosi w białych kołnierzykach. Metody zarządzania stosowane przez najlepszych menedżerów

Są Talibowie. CIA. Nielegalne lądowania na polskim lotnisku w Szymanach. Wywiad. Kontrwywiad. Dziennikarze śledczy. Zalew Zegrzyński. Polarnicy, stacje badawcze i oba bieguny. A na deser jeszcze podręcznik dla kandydatów na dowódców jednostek specjalnych. Pomimo to, a może właśnie dlatego, książki Rafała Szczepanika Komandosi w białych kołnierzykach nie czyta się już tak dobrze jak pierwszej części (17 śmiertelnych błędów szefa).
Głównym celem Komandosów było przełożenie doświadczeń "ekstremalnego" zarządzania na codzienną praktykę biznesową. "Od lat mam okazję uczyć się zarządzania zespołami i projektami od niezwykłych przywódców. Są dowódcami elitarnych jednostek wojskowych, kierownikami wypraw polarnych i wysokogórskich, liderami akcji ratowniczych. Mimo to ja - menedżer w komercyjnej firmie - korzystam z ich doświadczeń każdego dnia. Są inspirujące" - pisze autor we wstępie. "Obserwowałem, jak oficerowie zarządzają skomplikowanymi przedsięwzięciami. Widziałem, jak liderzy wypraw kierują swoimi zespołami na biegunie północnym, Antarktydzie i w Himalajach. Patrzyłem na szefów drużyn ratowniczych, gdy w Alpach i Andach rozwiązywali nagle kryzysy czy udraż-niali komunikację pomiędzy grupami poszukiwawczymi. Ci ludzie realizują swoje menedżerskie zadania w najtrudniejszych warunkach, jakie można sobie wyobrazić".
Żeby nie było, Komandosi mają wiele zalet. Wątki sensacyjne trzymają w napięciu, a edukacyjne są wyłożone zrozumiale. Książka pozostaje jedną z lepszych powieści wśród podręczników biznesowych i jednym z lepszych podręczników biznesowych wśród powieści. Więcej zarzutów można mieć do literackich aspektów książki niż do merytorycznych. Zbyt wiele wątków i "letnich" postaci, które nie potrafią wzbudzić u czytelnika silnych emocji i zainteresować swoim losem. Szkoda, że autor nie poświęcił więcej uwagi wiceprezesowi Nowickiemu, który zdecydowanie się wyróżnia na tle innych, mniej wyrazistych bohaterów. Tak naprawdę moje zarzuty do książki biorą się stąd, że Szczepanik ma potencjał na świetnego pisarza literatury sensacyjnej, a tutaj jego talent nieco się rozmywa. Chętnie bym przeczytała jego książkę, której akcja dzieje się na biegunie albo w Himalajach, bez tej całej otoczki menedżerskiej. Jednak nawet w swojej obecnej postaci "Komandosów" warto mieć na półce.
Gazeta Ubezpieczeniowa Aleksandra Wysocka-Zańko, 08/09/2009

Mózg. Nieoficjalny podręcznik

Jak się dowiedzieć, co w naszej głowie może siedzieć... Po prostu wystarczy sięgnąć po książkę Wydawnictwa Sensus - "Mózg nieoficjalny podręcznik". Co więcej, dzięki Matthew MacDonaldo-wi będzie to nie tylko bezkresna podróż w głąb szarej masy mózgowych komórek, ale też nieocenione źródło informacji, jak się mózgiem posługiwać, by służył nam znacznie dłużej niż przeciętnemu użytkownikowi. Dowiemy się, jakie znaczenie dla sprawności myślenia ma odżywianie oraz sen. Na czym polega postrzeganie, smakowanie i odbieranie pozostałymi zmysłami otaczającego nas świata. Nauczymy się, jak zapamiętywać na dłużej niż do tej pory, oraz kontrolować emocje. Autor odpowiada również na dręczące wielu pytanie - czy mózg ma płeć? Treść ubarwił - i to dosłownie - Sensus, wydając książkę w pełnym kolorze.
POLSKA - DZIENNIK ŁÓDZKI N, 05/09/2009

Ukąszenia owadów. Lekarz rodzinny

Jak sie odgryźć meszkom, komarom czy mrówkom - dowiemy się z kolejnego poradnika Katarzyny Wrotek "Ukąszenia owadów". Najpierw poznajemy ich barwną gromadę i podgromady. Później szybko zorientujemy się, że choć to stworzenia niepozorne, mogą być sprawcami całej gamy chorób - począwszy od alergicznych reakcji po rumieniec i wszawicę. Poznajemy metody profilaktyki i leczenia, otrzymując zbiór praktycznych porad.
POLSKA - DZIENNIK ŁÓDZKI N, 29/08/2009
Sposób płatności
Zabrania się wykorzystania treści strony do celów eksploracji tekstu i danych (TDM), w tym eksploracji w celu szkolenia technologii AI i innych systemów uczenia maszynowego. It is forbidden to use the content of the site for text and data mining (TDM), including mining for training AI technologies and other machine learning systems.