ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

  Niemiecki bękart

  (ebook) (audiobook) (audiobook)
  Autor:
  Camilla Läckberg
  Ocena:
  5.0/6  Opinie: 1
  Stron:
  568
  2w1 w pakiecie:
  ePub
  Mobi
  Czytaj fragment

  Fascynująca podróż w czasie 

  To już piąta część serii o Erice Falk i Patriku Hedstromie. Camilla Läckberg jak zwykle porywa czytelników w fascynujący wir wydarzeń. Tym razem fabuła odnosi się do przeszłości matki głównej bohaterki, z którą związana jest kryminalna intryga sięgająca drugiej wojny światowej. Dlaczego kobieta zachowała na strychu hitlerowski medal? To pytanie nie daje spokoju Erice, która postanawia odwiedzić emerytowanego nauczyciela historii, aby dowiedzieć się czegoś więcej o tym medalu. Jednak mężczyzna zachowuje się dziwnie, nie potrafi odpowiedzieć na jej pytania, a dwa dni później zostaje zamordowany. Współczesność miesza się z wątkami nazistowskimi, tajemnica medalionu zawiniętego w zakrwawioną koszulę intryguje i nie pozwala o sobie zapomnieć. Autorka zdecydowanie nie zwalnia tempa.

  (…) Erika westchnęła. W domu zrobiło się cicho. Aż za bardzo. Przez ostatni rok przyzwyczaiła się nasłuchiwać najmniejszego mruknięcia, nie mówiąc o płaczu. Teraz było cicho jak na pustkowiu. Kursor mrugał do niej z pierwszego wiersza dokumentu Worda. Od pół godziny nie napisała ani jednej litery. W głowie miała całkowitą pustkę. Przejrzała notatki i artykuły, które skopiowała latem. Po wielu listach z prośbą o spotkanie w końcu udało jej się umówić z główną postacią dramatu, morderczynią, ale spotkanie miało nastąpić dopiero za trzy tygodnie. Na razie to, co zgromadziła, musi wystarczyć, posłużyć za punkt wyjścia. Problem polegał na tym, że nie mogła ruszyć z tego punktu, nie przychodziło jej do głowy ani jedno słowo. Ogarnęły ją wątpliwości, jak każdego autora. Że już nie potrafi znaleźć odpowiednich słów i ułożyć z nich zdania, że wyczerpała swoją pulę i już nie ma w głowie materiału na żadną książkę. Tłumaczyła sobie, że tak samo jest na początku pracy nad każdą nową książką, ale logika nie miała tu nic do rzeczy. Za każdym razem przeżywała tę samą udrękę. Przypominało to poród. Ale dziś wyjątkowo jej nie szło. Z roztargnieniem włożyła do ust irysa, na pocieszenie. Zerknęła na niebieskie zeszyty leżące przy komputerze. Pochyłe pismo matki jakby domagało się jej uwagi. Była rozdarta między pytaniem, czy wolno jej poznać zapiski matki, a ciekawością, co w nich jest. Z wahaniem sięgnęła po pierwszy zeszyt i przez chwilę trzymała go w ręce. Cienki, taki jak te, w których pisali w podstawówce. Przesunęła palcami po okładce. Podpisano go atramentem, ale z biegiem lat atrament zblakł. Elsy Moström, tak brzmiało nazwisko panieńskie matki. Nazwisko Falck przybrała po ślubie. Erika ostrożnie otworzyła zeszyt. Kartki w cienkie niebieskie linie. U góry widniała data: 3 września 1943 roku. Przeczytała pierwszy wiersz:
  „Czy ta wojna nigdy się nie skończy?” (…)

                                                                                                                        Fragment książki

  O autorze ebooka

  Jean Edith „Camilla” Läckberg to jedna z najsłynniejszych współczesnych szwedzkich pisarek kryminalnych. Urodziła się 30 sierpnia 1974 roku w miejscowości Fjällbacka położonej na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Dawniej była to typowa osada rybacka, dziś miejscowość, do której chętnie zaglądają turyści. Od dziecka pisała opowiadania kryminalne, mimo to nie podjęła studiów humanistycznych. Studiowała w Szkole Ekonomii i Prawa Handlowego. Przy uniwersytecie w Göteborgu. Po studiach pracowała jako ekonomistka i dyrektorka marketingu, jednak wciąż myślała o pisaniu. W ramach prezentu dostała od najbliższych kurs pisania kryminałów. To tam narodziło się opowiadanie, które później przekształciło się w jej debiutancką powieść Księżniczka z Lodu. Podczas kursu jej opiekun literacki zasugerował, żeby fabułę opowieści umieściła w miejscu, które dobrze zna. W ten sposób Fjällbacka trafiła na strony jej pierwszej powieści, a potem następnych. Przewodnimi bohaterami większości książek pisarki jest Erika Falck i policjant Patrik Hedström. Pierwsze cztery tytuły zostały sfilmowane przez szwedzką telewizję, SVT2. Jej powieści osiągają czołowe miejsca na listach bestsellerów w Szwecji. W swoim kraju sprzedała ponad milion egzemplarzy. Jej głównym hobby jest gotowanie. Napisała książkę kucharską pt. Smaki z Fjällbacki.

  Zamknij

  Wybierz metodę płatności

  Zamknij Pobierz aplikację mobilną Ebookpoint