ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

  Loda Halama. Pierwsze nogi Drugiej Rzeczpospolitej (ebook)(audiobook)(audiobook)

  Autor:
  Anna Lisiecka
  Okładka książki/ebooka Loda Halama. Pierwsze nogi Drugiej Rzeczpospolitej

  Okładka książki Loda Halama. Pierwsze nogi Drugiej Rzeczpospolitej

  Okładka książki Loda Halama. Pierwsze nogi Drugiej Rzeczpospolitej

  Okładka książki Loda Halama. Pierwsze nogi Drugiej Rzeczpospolitej

  Wydawnictwo:
  Zona Zero
  Ocena:
  Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
  Druk:
  oprawa twarda

  Loda Halama! Gwiazda, tancerka rewiowa, rozchwytywana aktorka, celebrytka – symbol szampańskiego dwudziestolecia międzywojennego. Wraz z Hanką Ordonówną, Zulą Pogorzelską, Eugeniuszem Bodo i Aleksandrem Żabczyńskim zdominowała rewię i film.

  Oszałamiająca kariera i barwne, ocierające się o tragedię życie.

  Pierwsze kroki stawiała na scenach wielkich rosyjskich cyrków. U boku Eugeniusza Bodo zagrała w pierwszej polsko-amerykańskiej koprodukcji filmowej. Po studiach u niemieckiej choreografki, Mary Wigman, podbiła tańcem Europę a potem Japonię i Stany Zjednoczone.

  Kostiumy projektowały dla niej Lorentowicz i Stryjeńska, a komponowali Maklakiewicz i Sygietyński. Była primabaleriną w Operze Warszawskiej. Tańczyła do muzyki Chopina i Beethovena.

  Ostatni film z jej udziałem, to szalona komedia „Kłamstwo Krystyny”, w której otoczona zachwyconymi, eleganckimi mężczyznami brawurowo tańczy na gigantycznym kieliszku szampana. Scena okazała się symboliczna dla brutalnie przerwanej epoki. Za chwilę wojna zmiotła wszystkie plany - prywatne i artystyczne. Gwieździe rewii przyszło zdawać egzamin z człowieczeństwa. W szarym, zwykłym życiu.

  Nie poddała się. Walczyła, do końca starała się trzymać fason!

  O autorze

  Anna Lisiecka - dziennikarka radiowej Dwójki, współpracuje z Programem 1 Polskiego Radia, laureatka wielu wyróżnień w konkursach na reportaż i dokument radiowy. W 2010 roku jej audycja Kainowa zbrodnia otrzymała Główną Nagrodę Wolności Słowa przyznawaną przez SDP – za „mówienie bez nienawiści o konflikcie narodów, o którym poprawność polityczna nie pozwala mówić”. Jest też autorką książki o przedwojennej gwieździe tańca Loda Halama. Pierwsze nogi Drugiej Rzeczypospolitej.

  Zamknij

  Wybierz metodę płatności