ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

  Dom Rothschildów. Prorocy finansów 1798-1848

  (ebook) (audiobook) (audiobook)
  Autor:
  Niall Ferguson
  Wydawnictwo:
  Wydawnictwo Literackie
  Ocena:
  2.5/6  Opinie: 4
  Stron:
  804
  2w1 w pakiecie:
  ePub
  Mobi
  Czytaj fragment

  Jeden z najbardziej znaczących rodów w historii

  Rotschildowie to niemiecka rodzina pochodzenia żydowskiego, jeden z najbardziej wpływowych rodów w historii. Protoplastą rodu był Isaac Rothschild, który jako pierwszy osiedlił się we Frankfurcie nad Menem w roku 1530. W następnych pokoleniach potężni bankierzy i przemysłowcy  trzęśli dziewiętnasto- i dwudziestowiecznym światem, znacząco wpływając na historię całych państw. To oni zrozumieli, że największym bogactwem jaki posiadali jest informacja i to na tej podstawie zaczęli tworzyć majątki, które niekiedy przerastały dochody całych Państw.  Dom Rothschildów Nialla Fergusona są bestsellerową biografią ujawniającą tajemnice rodu, jego wielkiego sukcesu i wpływu na współczesny świat nie tylko finansowy. Ukazujący się właśnie w Polsce pierwszy tom Domu Rothschildów trafił na listę dziesięciu najlepszych książek roku „Business Week”. Książka zawiera sporą ilość szczegółów i symboli przez co realnie oddaje fenomen rodziny. Jest to również opowieść o świecie XIX i XX wieku: o gospodarce, kulturze, ewolucji wielkiej finansjery i znaczeniu tych przemian dla naszego współczesnego życia.

  (…) „Bankowość – zauważył kiedyś trzeci lord Rothschild – polega głównie na ułatwianiu przepływu pieniędzy z punktu A, w którym się znajdują, do punktu B, w którym mają się znaleźć”. W tym stwierdzeniu zawiera się pewna elementarna prawda, nawet jeśli odzwierciedla ona osobisty brak entuzjazmu Victora Rothschilda wobec finansów. Gdyby jednak historia firmy założonej dwa wieki wcześniej przez jego prapradziadka dotyczyła wyłącznie przekazywania pieniędzy z punktu A do B, lektura byłaby nudna. A nie powinna.

  Każdy bank ma swoje dzieje (chociaż nie wszystkie doczekały się zbadania i spisania), lecz tylko historia Rothschildów obrosła legendą. Już od drugiego dziesięciolecia XIX wieku ludzie snuli domysły na temat pochodzenia i wielkości ich majątku rodzinnego, społecznych konsekwencji błyskawicznego awansu oraz politycznych wpływów rodziny nie tylko w pięciu krajach, gdzie działały jej banki, ale na całym świecie, wreszcie jej żydowskich korzeni. Legenda otaczająca tę familię niemal dorównuje wiekiem firmie N.M. Rothschild & Sons. Nazwisko Rothschild (od niemieckiego rōt – czerwony, i schild – tarcza, znak) jest dziś być może mniej znane niż sto lat temu, kiedy, jak zauważył Czechow, podupadły rosyjski majster trumniarski mógł go używać jako ironicznego przezwiska dla ubogiego żydowskiego muzyka (…) 

                                                                                                            Fragment książki

  Zamknij

  Wybierz metodę płatności

  Zamknij Pobierz aplikację mobilną Ebookpoint