Recenzje
Postfix. Przewodnik encyklopedyczny
Książka ta przeznaczona jest dla wszystkich, którzy mają zamiar zacząć pracę z MTA POSTFIX, ale i dla tych, którzy pracują z nim już od jakiegoś czasu. Podręcznik zwraca uwagę na ciekawe aspekty, o których doświadczony administrator zapomniał, a nowy użytkownik nie miał okazji się jeszcze dowiedzieć. Ponadto, książkę tę czyta się bardzo przyjemnie i szybko, łatwo przyswajając prezentowane informacje.
Co można znaleźć w "Podręczniku encyklopedycznym"? Dla doświadczonych skrótowy "man" konfiguracji postfixa, który dla początkujących jest dodatkowo rozszerzony o opis poszczególnych punktów konfiguracji przy rozpoczynaniu pracy z serwerem oraz opcje, które w miarę rozwijania serwera MTA można będzie zastosować. Ponadto, wszystko zostało bardzo czytelnie podzielone i oznakowane.
Język książki to techniczny "slang", jednak raczej zrozumiały dla każdego użytkownika programu, dzięki czemu podręcznik ten można czytać szybko i łatwo jest zapamiętać najważniejsze wiadomości.
Muszę przyznać, że tym razem przyszło mi zrecenzować książkę naprawdę wyśmienitą dla osób, które wiedzą, co chcą zrobić, jednak zaznaczyć trzeba, że w książce nie ma miejsca na tłumaczenie typu "HOW-TO". Są to przede wszystkim porady, które mają ułatwić pracę z programem, dlatego zaznaczam, że z książki powinny korzystać osoby, które szukają wskazówek, a nie instrukcji krok po kroku. Polecam serdecznie i zapraszam do lektury!
Java. Tworzenie gier
Książka podzielona została na 19 obszernych rozdziałów. Czytając je dowiadujesz się o znaczeniu wątków i synchronizacji w języku Java, poznajesz podstawy grafiki 2D i animacji, a także uczysz się programować muzykę (bądź odtwarzać pliki MP3). Po pewnym czasie umiesz już stworzyć interfejs użytkownika, zaprogramować prostą sztuczną inteligencję i pobawić się obiektami 3D. Dobra znajomość matematyki oraz języka angielskiego oczywiście się przydaje, ale wystarczy logicznie myśleć i wiedzieć, co to algorytm, by zaprojektować sympatyczną platformówkę.
Tłumacz stanął na wysokości zadania, a czcionka jest dostatecznie wyraźna, by czytać całość w autobusie. Całość wydało w Polsce Wydawnictwo Helion w cenie 79,90 zł. Jeśli kupisz ją i napiszesz jakąś naprawdę fajną grę, daj nam znać!
Hakerzy i malarze. Wielkie idee ery komputerów
Director MX. Szybki start
Java. Tworzenie gier
Autorzy prezentowanej książki przekonują jednak, że Java oferuje twórcom gier znacznie większe możliwości w zakresie tworzenia zróżnicowanych pod względem technologicznym produkcji. Proces nauki tworzenia gier rozpoczyna się od zapoznania się z zasadami wykorzystywania wątków, przygotowywania prostej grafiki i animacji oraz interfejsu użytkownika. Czytelnik dowiaduje się ponadto, jak zrealizować oprawę muzyczną i dźwiękową, po czym może przystąpić do stworzenia prostej gry platformowej. Godny uwagi jest rozdział traktujący o technikach wykorzystywanych do tworzenia gier wieloosobowych.
Na słowa uznania zasługuje także materiał poświęcony tworzeniu grafiki trójwymiarowej i zarządzaniu sceną trójwymiarową. Czytelnik znajdzie tu również rozważania na temat wykrywania kolizji, techniki odnajdywania drogi w grze, sztucznej inteligencji i zastosowań skryptów. Pozna też metody zapisywania stanu gry.
Autorzy książki postanowili opisać proces tworzenia gier w sposób kompleksowy, czego dowodem jest fakt, że przybliżyli aspekty optymalizacji i dystrybucji gotowych gier. Całość kończą rozważania na temat przyszłości Javy w kontekście tworzenia gier.
„Java. Tworzenie gier” to pozycja, która przedstawia interesujący obszar zastosowań tego języka. Znajdziemy w niej opis podstawowych mechanizmów, w oparciu o które powstają gry, jak i prezentację zaawansowanych technik. Programiści docenią w szczególności porady związane z tworzeniem wspomaganej sprzętowo grafiki oraz realistycznych efektów dźwiękowych.