ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Recenzje

Układy mikroprocesorowe. Przykłady rozwiązań

Wbrew tytułowi, w prezentowanej książce zawarto ekspresowy przewodnik po świcie układów cyfrowych. Pierwsze dwa rozdziały zawierają informacje o wybranych układach TTL (w gronie przedstawionych układów czasowych znalazł się także 555) i ich parametrach, a także przykłady ilustrujące sposób dobierania wartości rezystorów organizujących prąd wyjściowy do wartości bezpiecznej dla różnych wersji tych układów.

W "mikroprocesorowej" części książki autor skrótowo przedstawił dwa mikrokontrolery: 8048 i 8051 oraz mikroprocesor Z-80, a także opisał różne układy peryferyjne: pamięci stałe (także archaiczne bipolarne PROM-y), statyczne i dynamiczne pamięci RAM, równoległe programowane porty I/O (8255, Z80-PIO oraz wykonywane z układów TTL -- w interfejsy wyświetlaczy LED), układy czasowe (8253 i Z80-CTC). Autor zamieścił w książce wiele interesujących przykładów, przy czym większość z nich dotyczy budowania dekoderów adresowych umożliwiających "upakowanie" niezbędnych peryferiów w przestrzeni adresowej mikrokontrolera lub mikroprocesora.

Teraz najtrudniejsza część recenzji -- podsumowanie.

Naszym zdaniem książka może być naprawdę użyteczna, jednak po wprowadzeniu szeregu poprawek dotyczących nazewnictwa, a także dostosowaniu treści książki do współczesnych realiów (pominięcie PIC-ów i AVR-ów, a prezentacja 8048). Podczas przeglądania książki zwróciliśmy także uwagę na to, że w większości opisywane w książce układy TTL (w tym 555) nie są wykorzystywane w prezentowanych projektach -- po co zatem zostały opisane w książce pod tytułem "Układy mikroprocesorowe..."?

Odbiorców książki może wprowadzić w błąd stwierdzenie, że Z-80 jest kompatybilny z 8080 -- osoby znające te mikroprocesory wiedzą, że jest to porównanie malucha z mniej-więcej Hondą Civic.

Pomimo tych uwag, gorąco zachęcamy zarówno autora, jak i wydawnictwo Helion, które co jakiś czas zasila elektroników dobrymi książkami, do rozwijania tej gałęzi swojej działalności. Przyznajemy książce 4 lutownice.

Elektronika Praktyczna 06/2002

Access. Praktyczne tworzenie aplikacji. Gabinet lekarski

Gotowiec dla lekarza

"Access. Praktyczne tworzenie aplikacji. Gabinet lekarski" -- książka Marcina Szeligi -- jest gotowym przepisem na stworzenie programu do obsługi gabinetu. W rzeczywistości jednak mogą z niej skorzystać wszyscy, którzy chcą poznać zasady tworzenia baz danych zupełnie od podstaw.

Na przykładzie programu obsługi gabinetu lekarskiego czytelnik poznaje strukturę każdego rodzaju aplikacji. MS Access nie jest trudny, a tworzenie aplikacji bajecznie proste. Od czytelnika nie jest wymagana żadna wcześniejsza wiedza informatyczna, w szczególności umiejętność projektowania i programowania baz danych. Tym, co odróżnia tę książkę od innych pozycji poświęconych tematyce bazodanowej, jest brak -- z konieczności -- ogólnych uwag teoretycznych i skupienie się na dokładnym opisaniu całego procesu tworzenia jednej, konkretnej bazy danych.

Oprócz dokumentacji technicznej, na towarzyszącej książce płycie CD-ROM zamieszczono produkcyjną bazę danych -- gotową do użycia.

Ilustrowany Kurier Polski Paweł Skutecki 04.06.2002

Od skanera do drukarki

Książka Aleksandra Kwaśnego "Od skanera do drukarki" składa się z dwóch części. W pierwszej omówiono budowę i zasadę działania skanerów, aparatów cyfrowych, monitorów i drukarek. A także znaczenie ich parametrów technicznych, kryteria, jakimi należy się kierować przy ich wyborze oraz podstawowe wiadomości o barwie i reprodukcji. Druga część zawiera przykładowe projekty najczęściej wykonywanych prac graficznych –wizytówki, kartki okolicznościowe, prezentacje WWW. Poruszono tu też zagadnienia związane z publikacją materiałów.

Ta pozycja jest skierowana do wszystkich użytkowników wymienionych urządzeń peryferyjnych komputera, sprzedawców i serwisantów tychże, grafików, operatorów DTP, dyrektorów artystycznych oraz webmasterów.

Computer Arts 02/2002

Typografia typowej książki

Dobra książka to nie tylko treść, lecz także nienaganna forma, na którą wpływ ma mnóstwo elementów: skład tekstu powinien być wykonany w sposób staranny oraz poprawny pod względem zarówno technicznym, jak i językowym, kompozycja graficzna książki powinna łączyć w sobie estetykę i funkcjonalność.

W książce "Typografia typowej książki", jej autor Robert Chwałowski przedstawia zbiór zasad, które mogą pomóc wydawcy, redaktorowi technicznemu, grafikowi czy operatorowi DTP w stworzeniu książki dobrej właśnie pod względem formy. Wszystko do odszukania w jednym tomie, a nie w wielu, często zdezaktualizowanych źródłach często nie uwzględniających dodatkowo specyfiki polskiego języka. W publikacji znajdziemy zarówno mikro jak i makrotypologię, wszystko objaśnione w przystępny sposób poparty konkretnymi przykładami, tabelami, bibliografiami.

Computer Arts 02/2002,

Bezprzewodowe sieci komputerowe

Tematyka książki pozornie nie pokrywa się z tym, czym najczęściej zajmujemy się w EP. Pozornie. Tytuł książki wprowadza bowiem potencjalnego czytelnika nieco w błąd, ponieważ w książce przedstawiono praktycznie wszystkie cieszące się obecnie popularnością systemy bezprzewodowej transmisji danych, w tym także GSM, Packet Radio, IEEE802.11, a także systemy, których nie można zakwalifikować do klasycznych systemów sieciowych, jak DECT, IrDA, Bluetooth. Informacje bardzo cenne dla elektroników autor zawarł przede wszystkim w rozdziałach 2 (charakterystyka bezprzewodowych mediów transmisyjnych) i 3 (protokoły dostępu bezprzewodowego). Interesujący, choć niekompletny, jest także przykład sprzętowego konwertera protokołów.

Książkę szczególnie polecamy konstruktorom zamierzającym budować urządzenia wykorzystujące do transmisji danych łącza bezprzewodowe, a także wszystkim użytkownikom urządzeń wyposażonych w bezprzewodowy interfejs komunikacyjny.

Elektronika Praktyczna 12/2001
Sposób płatności
Zabrania się wykorzystania treści strony do celów eksploracji tekstu i danych (TDM), w tym eksploracji w celu szkolenia technologii AI i innych systemów uczenia maszynowego. It is forbidden to use the content of the site for text and data mining (TDM), including mining for training AI technologies and other machine learning systems.