ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Recenzje

Okablowanie sieciowe w praktyce. Księga eksperta

Sieci komputerowe wykorzystywane przed długi okres czasu niemal wyłącznie w firmach pojawiają się obecnie coraz częściej u domowych użytkowników, którzy za ich pośrednictwem m.in. współdzielą łącze internetowe i korzystają z niego na kilku komputerach. Sieci domowe są często dziełem amatorów, którzy nie dysponują rozległą wiedzą na ten temat i miewają spore kłopoty w momencie pojawienia się problemów funkcjonowaniem sieci. Między innymi z myślą o nich powstała książka "Okablowanie sieciowe w praktyce", która ukazała się nakładem wydawnictwa Helion w ramach serii "Księga eksperta".

Na wstępie autorzy przedstawiają rolę okablowania w planowaniu sieci oraz ukazują uwarunkowania techniczne i ekonomiczne decydujące o wyborze konkretnego rodzaju okablowania. W rozdziale drugim prezentowane są różne typy okablowania począwszy od kabla koncentrycznego, a kończąc na światłowodzie. Następnie przechodzimy do rozdziału poświęconego standardom okablowania, po czym mamy okazję zapoznać się ze połączeniami w sieciach lokalnych. Rozdział piąty przybliża zagadnienia związane z koncentratorami, natomiast począwszy od rozdziału szóstego prezentowane są porady związane z podłączaniem okablowania. Autorzy skupiają się na strukturalnym systemie okablowania, poruszają problematykę związaną z zasilaniem oraz prawidłowością połączeń.

Warto też zapoznać się z rozdziałem dziewiątym, w którym omówione zostały praktyczne aspekty związane z okablowaniem w domu i w małym biurze.

W dalszej części książki znajdziemy informacje na temat kabli światłowodowych oraz procedur testowania i sprawdzania kabli. Interesującym fragmentom książki, zwłaszcza w konfrontacji z jej tytułem, jest ostatni rozdział, w którym omówiono sieci bezprzewodowe, a więc nie wymagające tytułowego okablowania.

Uwzględniając fakt rosnącej popularności wszelkiego rodzaju sieci, a w szczególności sieci instalowanych w domach i małych firmach, należy stwierdzić, że prezentowana publikacja stanowi wartościowe źródło informacji ułatwiające podejmowanie właściwych decyzji zarówno na etapie planowania, jak i tworzenia sieci.

Magazyn Internet KK 12/2001

Wyrażenia regularne

"WOW! Co za pozycja!" -- krzyknąłem, gdy tylko zobaczyłem, że taka książka jest dostępna na rynku w języku polskim. Każdy, kto choć raz korzystał z wyrażeń regularnych wie, jak potężne jest to narzędzie i jednocześnie jak trudno z niego korzystać. Wyrażenia regularne to mieszanka "dziwnych znaczków" i tekstu. Wszystko razem pozwala na szybkie wyszukiwanie, zamianę fragmentów tekstu i manipulację na danych tekstowych.

Przykładem zastosowania wyrażeń regularnych może być odnalezienie wszystkich poprawnych adresów e-mail (i tylko ich) w jakimś tekście czy stronie WWW. Również filtry słowne wykorzystują wyrażenia regularne. Zamiast osobno szukać szeregu słów, np. "internet, internetowi, internetem, intranetem, intranetowi, intranet" -- można użyć jednego wyrażenia w postaci "int(er|ra)net(|owi|em)" co wyjdzie na to samo.

Każdy programista siedział godzinami nad stworzeniem najbardziej optymalnego wyrażenia regularnego pasującego do jego potrzeb. Ta książka omawia różne standardy wyrażeń regularnych, stosowane m.in. w językach i programach: awk, Perl, PHP, Tcl, Python, Emacs, sed, lex. Nie jest to książka łatwa, ale jej zrozumienie zmniejsza ilość kodu jaki musimy użyć w programie i oszczędza godziny spędzone nad układaniem optymalnych wyrażeń regularnych.

Wiele w niej przykładów, analiz, uwag i opisów w różnicach pomiędzy kilkoma standardami wyrażeń stosowanych w różnych programach. Autor przygotowywał książkę ponad dwa lata. Nie jest to typowy podręcznik, gdzie w prosty sposób wyłożone są gotowe rozwiązania. Ba, tych gotowych wyrażeń tutaj po prostu zabrakło, co nieco ostudziło mój entuzjazm. Są za to głębokie analizy wydajności wyrażeń i optymalizacja ich konstrukcji.

Autor opisuje podstawy wyrażeń, funkcje i odmiany, metaznaki, podstawy dopasowania, funkcje zaawansowane, mechanizmy DFA, NFA, POSIX, optymalizację wyrażeń, osobno opisane są wyrażenia w poszczególnych narzędziach (np. grep, awk), cały rozdział poświęcony jest też wyrażeniom używanym w Perlu, a co za tym idzie również w PHP, ponieważ w PHP można korzystać z wyrażeń regularnych Perla.

Książka unikalna i trzeba ją mieć, jeżeli się poważnie myśli o stosowaniu wyrażeń regularnych w swoich programach. Zaawansowani programiści z pewnością docenią jej wartość.

WebReporter Dariusz Majgier 11/2001

Od skanera do drukarki

To pozornie banalne zadanie: zeskanować fotografię, dokonać korekty obrazu i wydrukować dzieło. W rzeczywistości ten proces może przysporzyć problemów nawet wytrawnym grafikom. Książka :Od skanera do drukarki” Aleksandra Kwaśnego składa się z dwóch części. W pierwszej omówiono budowę i zasadę działania skanerów, aparatów cyfrowych, monitorów, drukarek, znaczenie ich parametrów technicznych, kryteria, jakimi należy się kierować przy ich wyborze, oraz podstawowe wiadomości o barwie i jej reprodukcji.

Druga część zawiera przykładowe projekty najczęściej wykonywanych prac graficznych – wizytówki, kartki okolicznościowe i prezentacje WWW. Projekty są realizowane za pomocą najpopularniejszych na rynku programów, takich jak Paint Shop Pro. CorelDRAW i Pajączek. W tej części autor poruszył również zagadnienia związane z publikacją materiałów – przygotowanie do druku, przesyłanie witryn na serwer. Książka jest idealną lekturą dla wszystkich użytkowników wymienionych urządzeń peryferyjnych komputera, sprzedawców i serwisantów tych urządzeń, grafików, operatorów DTP, dyrektorów artystycznych i webmasterów.

Ilustrowany Kurier Polski Paweł Skutecki 20.11.2001

Diagnozowanie i utrzymanie sieci. Księga eksperta

Nic tak nie denerwuje, jak pracująca w ślimaczym tempie sieć komputerowa. Niby wszystko jest w porządku, a jednak coś nadal nie gra. Aby pomyślnie zdiagnozować problem, a następnie usunąć go, musimy umieć znaleźć się w potoku danych dostarczanych przez testery okablowania, analizatory protokołów, sondy SNMP, tablice rutowania, statystyki, dokumentacje itd. Podstawą sukcesu jest jednak przede wszystkim wiedza, jak to wszystko działa. Wiedza tym istotniejsza im z większą siecią mamy do czynienia.

Książka jest przeznaczona dla osób technicznych: menedżerów i inżynierów odpowiedzialnych za poprawne projektowanie i funkcjonowanie złożonych struktur sieciowych. Autor zakłada, że czytelnik posiada już pewną wiedzę o funkcjonowaniu sieci lokalnych. Po krótkim wprowadzeniu, opisującym warstwy modelu OSI i zasady pracy z analizatorem protokołów, przechodzimy do zagadnień szczegółowych. W kolejnych rozdziałach przedstawione są zasady diagnozowania problemów występujących w kolejnych warstwach sieciowych -- zaczynając od warstwy fizycznej, aż po warstwę aplikacji. Ostatni, ósmy rozdział przedstawia zagadnienia pomiarów przepustowości i opóźnienia, oraz analizy uzyskanych w ten sposób danych.

Załączona płyta CD zawiera m.in. zestaw dokumentów RFC, identyfikatory producentów kart sieciowych (OUI), kalkulator podsieci IP, a także zestaw różnego rodzaju narzędzi pomocniczych.

Pozycja godna polecenia każdemu, komu nie straszny świat pakietów, ramek i nagłówków. Obowiązkowa lektura administratora dużej sieci.

Software 2.0 10/2001

Wyrażenia regularne

Wyrażenia regularne to niezwykle skuteczny mechanizm przetwarzania tekstów i innych danych. Ci, którzy do tej pory nie zetknęli się z tym pojęciem, odkryją, dzięki tej książce nowe, potężne narzędzia, pozwalające w pełni zapanować nad danymi. Prezentowana tu wiedza jest tak szczegółowa i obszerna, że nawet komputerowi weterani znajdą coś nowego dla siebie. Umiejętne stosowanie wyrażeń regularnych pozwala radykalnie uprościć przetwarzanie wszelakiego rodzaju informacji, poczynając od poczty elektronicznej, poprzez pliki dzienników, aż do dokumentów tekstowych. Mechanizm ten odgrywa niezwykle ważną rolę w programowaniu skryptów CGI, często przetwarzających rozmaite dane tekstowe. Wyrażenia regularne nie funkcjonują samodzielnie. Oprócz doskonale wszystkim znanego programu grep, wchodzą one w skład takich narzędzi programisty, jak:

  • translatory języków skryptowych (m.in. Perl, Tcl, awk i Python),
  • edytory tekstów (Emacs, vi, Nisus Writer i inne),
  • środowiska programowania (m.in. Delphi i Visual, C++),
  • inne wyspecjalizowane narzędzia (np. Lex, Expert, czy sed).
Korzystanie z wyrażeń regularnych wymaga nie tylko wiedzy teoretycznej, ale również znajomości pewnych niuansów. Jeffrey Friedl konsekwentnie prowadzi nas przez kolejne etapy tworzenia konstrukcji, które dokładnie zrealizują wszystkie podstawowe przed nami zadania. Wyrażenia regularne nie istnieją oczywiście same dla siebie. Na stronach książki przedstawiono liczne przykłady wykorzystujących je narzędzi, a także wiele praktycznych przykładów. Szczególnie dużo uwagi poświęcono językowi Perl, wyposażonemu w bogaty zestaw funkcji przeznaczonych specjalnie do obsługi wyrażeń regularnych. Zawarte w książce porady pozwolą Czytelnikom uniknąć wszelkich pułapek i skutecznie wykorzystać możliwości wyrażeń regularnych.

Linux Plus 10/2001
Sposób płatności
Zabrania się wykorzystania treści strony do celów eksploracji tekstu i danych (TDM), w tym eksploracji w celu szkolenia technologii AI i innych systemów uczenia maszynowego. It is forbidden to use the content of the site for text and data mining (TDM), including mining for training AI technologies and other machine learning systems.