ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Recenzje

Diagnozowanie i utrzymanie sieci. Księga eksperta

Nic tak nie denerwuje, jak pracująca w ślimaczym tempie sieć komputerowa. Niby wszystko jest w porządku, a jednak coś nadal nie gra. Aby pomyślnie zdiagnozować problem, a następnie usunąć go, musimy umieć znaleźć się w potoku danych dostarczanych przez testery okablowania, analizatory protokołów, sondy SNMP, tablice rutowania, statystyki, dokumentacje itd. Podstawą sukcesu jest jednak przede wszystkim wiedza, jak to wszystko działa. Wiedza tym istotniejsza im z większą siecią mamy do czynienia.

Książka jest przeznaczona dla osób technicznych: menedżerów i inżynierów odpowiedzialnych za poprawne projektowanie i funkcjonowanie złożonych struktur sieciowych. Autor zakłada, że czytelnik posiada już pewną wiedzę o funkcjonowaniu sieci lokalnych. Po krótkim wprowadzeniu, opisującym warstwy modelu OSI i zasady pracy z analizatorem protokołów, przechodzimy do zagadnień szczegółowych. W kolejnych rozdziałach przedstawione są zasady diagnozowania problemów występujących w kolejnych warstwach sieciowych -- zaczynając od warstwy fizycznej, aż po warstwę aplikacji. Ostatni, ósmy rozdział przedstawia zagadnienia pomiarów przepustowości i opóźnienia, oraz analizy uzyskanych w ten sposób danych.

Załączona płyta CD zawiera m.in. zestaw dokumentów RFC, identyfikatory producentów kart sieciowych (OUI), kalkulator podsieci IP, a także zestaw różnego rodzaju narzędzi pomocniczych.

Pozycja godna polecenia każdemu, komu nie straszny świat pakietów, ramek i nagłówków. Obowiązkowa lektura administratora dużej sieci.

Software 2.0 10/2001

Wyrażenia regularne

Wyrażenia regularne to niezwykle skuteczny mechanizm przetwarzania tekstów i innych danych. Ci, którzy do tej pory nie zetknęli się z tym pojęciem, odkryją, dzięki tej książce nowe, potężne narzędzia, pozwalające w pełni zapanować nad danymi. Prezentowana tu wiedza jest tak szczegółowa i obszerna, że nawet komputerowi weterani znajdą coś nowego dla siebie. Umiejętne stosowanie wyrażeń regularnych pozwala radykalnie uprościć przetwarzanie wszelakiego rodzaju informacji, poczynając od poczty elektronicznej, poprzez pliki dzienników, aż do dokumentów tekstowych. Mechanizm ten odgrywa niezwykle ważną rolę w programowaniu skryptów CGI, często przetwarzających rozmaite dane tekstowe. Wyrażenia regularne nie funkcjonują samodzielnie. Oprócz doskonale wszystkim znanego programu grep, wchodzą one w skład takich narzędzi programisty, jak:

  • translatory języków skryptowych (m.in. Perl, Tcl, awk i Python),
  • edytory tekstów (Emacs, vi, Nisus Writer i inne),
  • środowiska programowania (m.in. Delphi i Visual, C++),
  • inne wyspecjalizowane narzędzia (np. Lex, Expert, czy sed).
Korzystanie z wyrażeń regularnych wymaga nie tylko wiedzy teoretycznej, ale również znajomości pewnych niuansów. Jeffrey Friedl konsekwentnie prowadzi nas przez kolejne etapy tworzenia konstrukcji, które dokładnie zrealizują wszystkie podstawowe przed nami zadania. Wyrażenia regularne nie istnieją oczywiście same dla siebie. Na stronach książki przedstawiono liczne przykłady wykorzystujących je narzędzi, a także wiele praktycznych przykładów. Szczególnie dużo uwagi poświęcono językowi Perl, wyposażonemu w bogaty zestaw funkcji przeznaczonych specjalnie do obsługi wyrażeń regularnych. Zawarte w książce porady pozwolą Czytelnikom uniknąć wszelkich pułapek i skutecznie wykorzystać możliwości wyrażeń regularnych.

Linux Plus 10/2001

Wyrażenia regularne

Wyrażenia regularne są nieodłączną częścią większości języków programowania, edytorów i narzędzi programistycznych. Stanowią wyjątkowo skuteczny mechanizm przetwarzania wszelkich danych, w tym tekstów, np. poczty elektronicznej i plików dziennika (tzw. Logów). Książka zawiera opis standardu POSIX, mechanizmów NFA i DFA oraz przegląd funkcji i odmian wyrażeń regularnych w różnych narzędziach, takich jak grep, awk, Python, Tcl, Java czy GNU Emacs. Dużo uwagi poświęcono językowi Perl, wyposażonemu w bogaty zestaw funkcji do obsługi wyrażeń regularnych. Pozycja przeznaczona dla wszystkich, którzy chcą zapanować nad dużą ilością danych.

Magazyn WWW msz 10/2001

Solid Edge 8/9

Bardzo miło mi wziąć do ręki książkę publikującego w CAD Magazynie artykuły z dziedziny MCAD, dotyczące programu SolidEdge. Tym razem pozycja książkowa, długo oczekiwana na polskim rynku, gdyż brakowało literatury w języku ojczystym dla tego programu. Co zawiera książka? To czego oczekiwałbym od tej książki opisującej program tej klasy. Nie ma tu opisów poszczególnych funkcji programu, nie ma opisu przypominającego help, są konkretne przykłady i ćwiczenia, przy których czytelnik zaznajamia się z programem. Sam autor, mając do czynienia z branżą mechaniczną, przeniósł swoją wiedzę na przykłady konkretnych zastosowań programu w przemyśle i to, uważam, jest głównym atutem książki. Zwracam uwagę, że książka jest przeznaczona zarówno dla wersji polskiej, jak i angielskiej programu, co czyni ją uniwersalną pozycja dla użytkownika. Przejrzysta forma i język sprawia, że osobiście nie wyobrażam sobie początkującego użytkownika programu SE zaznamiającego się z tym programem bez tej książki.
cad.pl 3/2001, Marcin Kobylecki

SQL dla każdego

W serii "...dla każdego" ukazał się obszerny opis technologii relacyjnych baz danych i języka SQL. Książka obejmuje bardzo szeroki zakres tematów i może zainteresować różne grupy odbiorców. Początkowe rozdziały adresowane są do osób uczących się dopiero SQL-a i projektowania baz danych, na przykład studentów lub początkujących programistów. Następnie autor zagłębia się stopniowo w zawiłości technologii SQL, prezentując składnię języka, struktury danych na jakich operuje, problemy optymalizacji, model transakcyjny, kursory itp. Kilkadziesiąt stron poświęcono prezentacji popularnych systemów relacyjnych baz danych (Oracle, MS SQL, Sybase, MySQL ...). Ostatnia część stanowi wprowadzenie w tajniki tworzenia aplikacji internetowych ( w szczególności dostępnych poprzez interfejs WWW), korzystających z danych zapisanych w bazie. Wykład zilustrowano dużą liczbą przykładów -- w ostatnim rozdziale autor pokusił się nawet o przytoczenie kompletnej aplikacji WWW, udostępniającej interfejs do bazy danych filmów (kod w języku ColdFusion).
netmag.com.pl 06/2001
Sposób płatności
Zabrania się wykorzystania treści strony do celów eksploracji tekstu i danych (TDM), w tym eksploracji w celu szkolenia technologii AI i innych systemów uczenia maszynowego. It is forbidden to use the content of the site for text and data mining (TDM), including mining for training AI technologies and other machine learning systems.