ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Recenzje

Funkcjonalność stron www. 50 witryn bez sekretów

Podczas projektowania serwisów internetowych należy zwracać uwagę nie tylko na atrakcyjną oprawę graficzną i przekazywanie istotnych treści, lecz również na funkcjonalność witryny i zachowanie zasad ergonomii. Szczególnie istotne znaczenie ma strona główna, o czym przekonuje nas Jakob Nielsen, jeden z najbardziej cenionych ekspertów w zakresie funkcjonalności stron WWW. Uznał on, iż rola strony głównej jest na tyle znacząca, że warto napisać książkę poświęconą wyłącznie temu aspektowi tworzenia witryn.

Licząca ponad czterysta stron publikacja została wydana w kolorze. Składa się ona z dwóch podstawowych części. W pierwszej z nich znajdziemy m.in. uzasadnienie ogromnego znaczenia stron głównych. Autorzy książki porównują je do okładek czasopism, wizytówek, pierwszej strony gazety, folderu reklamowego i spisu treści książki. Przedstawiają ponad sto zaleceń w zakresie projektowania, dzięki którym możliwe jest przygotowanie optymalnej strony głównej. Obejmują one takie zagadnienia jak informowanie o celu witryny, przekazywanie informacji o firmie, tworzenie mechanizmów nawigacyjnych, umieszczanie elementów graficznych i reklam, a także komunikatów związanych z problemami technicznymi. Mimo że oryginalne wydanie książki zostało przygotowane w 2002 roku, to zdecydowana większość zaleceń zachowuje swą aktualność również w obecnych czasach. Pierwszą część zamykają statystyki stworzone w oparciu o analizę witryn prezentowanych w drugiej części książki.

Zawartość drugiej części stanowią prezentacje pięćdziesięciu stron głównych popularnych serwisów internetowych, takich jak Amazon, eBay, MTV i Yahoo!, wraz z komentarzami na temat ich funkcjonalności i zgodności z zaleceniami projektowymi.

Prezentowana publikacja stanowi interesujące połączenie teoretycznych rozważań na temat zasad tworzenia stron głównych serwisów internetowych z omówieniem ich praktycznego wykorzystania w oparciu o pięćdziesiąt znanych witryn. Opisy błędów popełnianych przez projektantów pozwalają na wyciągnięcie wartościowych wniosków i uniknięcie pomyłek na etapie tworzenia własnych projektów.

Magazyn Internet KK; 09/2006

Przyjazne witryny WWW. Jak uczynić lepszymi komunikaty o błędach, Pomoc, formularze i inne kluczowe punkty witryny

Kolejna książka, którą pragnę polecić wszystkim osobom zainteresowanym użytecznością to "Przyjazne witryny www. Jak uczynić lepszymi komunikaty o błędach, pomoc, formularze i inne kluczowe punkty witryny". Jej autorzy, Matthew Linderman i Jason Fried, wchodzą w skład znanego zespołu 37signals. Oryginalny tytuł publikacji to "Defensive Design for the Web: How to improve error messages, help, forms, and other crisis points". Doprawdy nie mam pojęcia, jak można było przetłumaczyć go na "przyjazne witryny www". Przyzwyczaiłem się już jednak do faktu, że polskie tłumaczenia książek o użyteczności często pozostawiają sporo do życzenia.

Książka porusza temat tak zwanego projektowania defensywnego, czyli inaczej ubezpieczonego. Idea ta zakłada, że można z góry przewidzieć z którymi elementami witryny użytkownicy mogą mieć problem i zawczasu je udoskonalić. Składa się z 10 rozdziałów poświęconych różnym zagadnieniom, na przykład wyświetlaniu komunikatów o błędach, tworzeniu dobrych formularzy, przygotowywaniu pomocy, czy działaniu wyszukiwarki. Każdy rozdziała składa się z kilku konkretnych zaleceń. Przy każdym zaleceniu prezentowane są wzięte z życia przykłady jego złej i dobrej realizacji.

Stosując się do zasad projektowania defensywnego można uniknąć naprawdę wielu potencjalnych problemów. Jeśli tworzysz stronę, a nie masz pieniędzy na wynajęcie specjalisty do spraw użyteczności, to koniecznie zapoznaj się z tą publikacją.

Pod sam koniec książki został umieszczony specjalny "test projektowania ubezpieczonego", który pozwala szybko sprawdzić, czy dana strona stosuje się do przedstawionych zasad.

Książka jest treściwa i konkretna. Nie zawiera zbędnego wodolejstwa. I posiada całe mnóstwo przykładów. Czyta się ją bardzo szybko i przyjemnie. Koszt to niecałe 35 złotych.

Era Lepszej Sieci Bellois; 05-09-2006

OpenOffice.ux.pl 2.0. Ćwiczenia praktyczne

Nie wszyscy wiedzą, że "jedyny słuszny" pakiet biurowy firmy na M ma potężnego konkurenta, który nie ustępuje mu możliwościami, a bije go na głowę ceną, która wynosi... zero złotych. Taki jest właśnie OpenOffice, opisany w książce "OpenOffice.ux.pl 2.0. Ćwiczenia praktyczne". Jej autorką jest Maria Sokół.

Kartka po kartce opanowujemy podstawy pracy z trzema najczęściej używany aplikacjami biurowymi pakietu - edytorem tekstu, arkuszem kalkulacyjnym oraz aplikacją do przygotowywania prezentacji. Poznajemy edytor tekstu Writer, arkusz kalkulacyjny Calc oraz program do tworzenia prezentacji multimedialnych Impress. Temu ostatniemu poświęcono stosunkowo niewiele miejsca, ale wystarczająco dużo, by wykonać prosty pokaz slajdów.

Nie ma więc co szukać innej, darmowej wersji pakietu biurowego. OpenOffice i ta książka powinny w pełni usatysfakcjonować.

Dziennik Łódzki pio; 24-08-2006

OpenOffice.ux.pl 2.0. Ćwiczenia praktyczne

Użytkownikom pakietu biurowego Microsoft Office, którzy właśnie przeszli na alternatywny OpenOffice lub mają zamiar to zrobić, przyda się zbiór ćwiczeń wyjaśniający techniki pracy z użyciem wszystkich najważniejszych programów wchodzących w jego skład. OpenOffice.ux.pl 2.0 to najnowsza, spolszczona wersja projektu OpenOffice.org. Jeśli chcesz poćwiczyć pracę nad tekstem, poznać podstawowe operacje w edytorze tekstu Writer, zgłębić funkcje i zasady tworzenia formuł arkusza kalkulacyjnego Calc oraz zdobyć wiedzę o przygotowaniu efektownej prezentacji w programie Impress, ta pozycja jest właśnie dla ciebie.

Zaprezentowane w książce ćwiczenia przeznaczone są zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy w pracy z pakietem OpenOffice mają już pewne doświadczenie. Czytelne ilustracje do większości ćwiczeń i zrozumiałe podpisy sprawiają, że czas spędzony na lekturze i wykonywaniu ćwiczeń mija dość szybko. Dużą zaletą jest również odpowiednie wyróżnienie i wypunktowanie fragmentów z ważnymi informacjami i pożytecznymi wskazówkami dla czytelnika. Przydadzą się także tabele zawierające najczęściej wykorzystywane skróty klawiaturowe.

PC World Sebastian Górski; 09/2006

Firma przetrwania. Rekonstrukcja przedsiębiorstwa w obliczu kryzysu

Gdy w firmie dochodzi do kryzysu, jej kierownictwo i właściciele sięgają zwykle do sprawdzonych w przeszłości metod działania. Ale to, co kiedyś prowadziło do sukcesu, w nowej sytuacji nie skutkuje i przedsiębiorstwo pogrąża się w inercji, nawet jeśli na ratunek wzywa się renomowanych konsultantów. Autor tej książki, powstałej w efekcie wieloletnich badań prowadzonych w Harvard Business School, uważa, że w sytuacji kryzysowej najistotniejszym wyzwaniem dla menedżera jest wyrwanie się z utartych kolein zarządzania. Czyli -- nie ratowanie starej firmy, lecz przekształcanie jej w zupełnie nowe przedsiębiorstwo.
Rzeczpospolita 16-08-2006
Sposób płatności
Zabrania się wykorzystania treści strony do celów eksploracji tekstu i danych (TDM), w tym eksploracji w celu szkolenia technologii AI i innych systemów uczenia maszynowego. It is forbidden to use the content of the site for text and data mining (TDM), including mining for training AI technologies and other machine learning systems.