Recenzje
Access. Praktyczne tworzenie aplikacji. Gabinet lekarski
"Access. Praktyczne tworzenie aplikacji. Gabinet lekarski" to książka jakiej jeszcze nie było. Od początku do końca autor wraz z czytelnikiem tworzą kompletną i funkcjonalną bazę danych obsługi gabinetu lekarskiego, przy okazji omawiając i ćwicząc umiejętności niezbędne dla administratora baz danych. Od czytelnika nie jest wymagana żadna wcześniejsza wiedza z umiejętności projektowania, programowania baz danych, gdyż na przykładzie jednej konkretnej bazy danych (gabinet lekarski) krok po kroku poznajemy zasady tworzenia baz danych zupełnie od podstaw.
Do publikacji dołączony jest CD-ROM na którym zamieszczono produkcyjną bazę danych "Gabinet lekarski" gotową do użycia. Aby móc jej używać np. w jednym gabinecie lekarskim wystarczy zakupić jeden egzemplarz książki, który stanowi skróconą wielostanowiskową umowę licencyjną.
Układy mikroprocesorowe. Przykłady rozwiązań
W "mikroprocesorowej" części książki autor skrótowo przedstawił dwa mikrokontrolery: 8048 i 8051 oraz mikroprocesor Z-80, a także opisał różne układy peryferyjne: pamięci stałe (także archaiczne bipolarne PROM-y), statyczne i dynamiczne pamięci RAM, równoległe programowane porty I/O (8255, Z80-PIO oraz wykonywane z układów TTL -- w interfejsy wyświetlaczy LED), układy czasowe (8253 i Z80-CTC). Autor zamieścił w książce wiele interesujących przykładów, przy czym większość z nich dotyczy budowania dekoderów adresowych umożliwiających "upakowanie" niezbędnych peryferiów w przestrzeni adresowej mikrokontrolera lub mikroprocesora.
Teraz najtrudniejsza część recenzji -- podsumowanie.
Naszym zdaniem książka może być naprawdę użyteczna, jednak po wprowadzeniu szeregu poprawek dotyczących nazewnictwa, a także dostosowaniu treści książki do współczesnych realiów (pominięcie PIC-ów i AVR-ów, a prezentacja 8048). Podczas przeglądania książki zwróciliśmy także uwagę na to, że w większości opisywane w książce układy TTL (w tym 555) nie są wykorzystywane w prezentowanych projektach -- po co zatem zostały opisane w książce pod tytułem "Układy mikroprocesorowe..."?
Odbiorców książki może wprowadzić w błąd stwierdzenie, że Z-80 jest kompatybilny z 8080 -- osoby znające te mikroprocesory wiedzą, że jest to porównanie malucha z mniej-więcej Hondą Civic.
Pomimo tych uwag, gorąco zachęcamy zarówno autora, jak i wydawnictwo Helion, które co jakiś czas zasila elektroników dobrymi książkami, do rozwijania tej gałęzi swojej działalności. Przyznajemy książce 4 lutownice.
Access. Praktyczne tworzenie aplikacji. Gabinet lekarski
"Access. Praktyczne tworzenie aplikacji. Gabinet lekarski" -- książka Marcina Szeligi -- jest gotowym przepisem na stworzenie programu do obsługi gabinetu. W rzeczywistości jednak mogą z niej skorzystać wszyscy, którzy chcą poznać zasady tworzenia baz danych zupełnie od podstaw.
Na przykładzie programu obsługi gabinetu lekarskiego czytelnik poznaje strukturę każdego rodzaju aplikacji. MS Access nie jest trudny, a tworzenie aplikacji bajecznie proste. Od czytelnika nie jest wymagana żadna wcześniejsza wiedza informatyczna, w szczególności umiejętność projektowania i programowania baz danych. Tym, co odróżnia tę książkę od innych pozycji poświęconych tematyce bazodanowej, jest brak -- z konieczności -- ogólnych uwag teoretycznych i skupienie się na dokładnym opisaniu całego procesu tworzenia jednej, konkretnej bazy danych.
Oprócz dokumentacji technicznej, na towarzyszącej książce płycie CD-ROM zamieszczono produkcyjną bazę danych -- gotową do użycia.
Od skanera do drukarki
Ta pozycja jest skierowana do wszystkich użytkowników wymienionych urządzeń peryferyjnych komputera, sprzedawców i serwisantów tychże, grafików, operatorów DTP, dyrektorów artystycznych oraz webmasterów.
Typografia typowej książki
W książce "Typografia typowej książki", jej autor Robert Chwałowski przedstawia zbiór zasad, które mogą pomóc wydawcy, redaktorowi technicznemu, grafikowi czy operatorowi DTP w stworzeniu książki dobrej właśnie pod względem formy. Wszystko do odszukania w jednym tomie, a nie w wielu, często zdezaktualizowanych źródłach często nie uwzględniających dodatkowo specyfiki polskiego języka. W publikacji znajdziemy zarówno mikro jak i makrotypologię, wszystko objaśnione w przystępny sposób poparty konkretnymi przykładami, tabelami, bibliografiami.