ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Recenzje

Po prostu GIMP

Jeśli chcesz szybko, a zarazem dogłębnie poznać wszystkie możliwości GIMPa dla systemów UNIX i Linux, to powinieneś sięgnąć po tę książkę. Przystępny, bogato ilustrowany wykład poprowadzi Cię krok po kroku przez wszystkie zagadnienia, prezentując kolejne czynności i wskazując właściwe drogi postępowania. Książka ta może być też swego rodzaju leksykonem --znajdź potrzebną informację, zapoznaj się z nią i wypróbuj. Nie znajdziesz tu długich i nudnych opisów, bowiem wszystkie potrzebne wiadomości są podane w zwięzłej i prostej, wzbogaconej ilustracjami formie. Poznasz najważniejsze, wykorzystywane na co dzień polecenia i możliwości GIMPa, bez wgłębienia się w niepotrzebne detale.
Linux Plus 04/2001

Macromedia Director 7. Vademecum Profesjonalisty

Do niedawna polskojęzyczna literatura opisująca pakiet Macromedia Director ograniczała się do publikacji, które prezentowały jedynie podstawy obsługi tego narzędzia. Stan ten zmieniło wydawnictwo Helion, wprowadzając na rynek książkę "Director 7 - Vademecum Profesjonalisty". Książka skierowana jest do użytkowników zarówno systemów PC, jak i Macintosh. Jej skondensowana forma zyska zwolenników przede wszystkim wśród tych, którzy są już zaznajomieni z Directorem. Do książki załączono CD zawierający ćwiczenia i próbne wersje programów graficznych. Już ze spisu treści widać, że autor poruszył większość zagadnień związanych z pracą w Directorze. Od szybkiego wprowadzania i opisu podstawowych funkcji przechodzi do praktycznego wykorzystania programu w konkretnych sytuacjach. Zwraca uwagę na te funkcje programu, które są podstawą przy efektywnym tworzeniu poważnych prezentacji. Znaczna część książki poświęcona jest pisaniu skryptów w wewnętrznym języku Directora - Lingo, będącym podstawą większych multimedialnych projektów. Szczególny podziw wzbudzają rozdziały o przygotowywaniu prezentacji pod konkretne platformy sprzętowe, nośniki informacji czy sposoby odtwarzania. Z pewnością okażą się przydatne załączone przykładowe opracowania aplikacji, takich jak bazy danych, gry czy narzędzia graficzne oparte właśnie na skryptach Lingo. Nie zabrakło też efektownych tricków, jak choćby metod konstruowania i sterowania interaktywną grafiką trójwymiarową. Książka ta będzie znakomicie służyła wszystkim tym, którzy używają go od dłuższego czasu, a chcieliby poszerzyć swoje umiejętności i usystematyzować wiedzę.
Magazyn 3D 2/2001,

Po prostu GIMP

Tworzenie grafiki komputerowej może być sposobem zarobkowania albo hobby, ale zawsze wymaga posiadania odpowiedniego oprogramowania. Doskonałym narzędziem, które może sprostać wszelkim wyzwaniom (niezależnie od tego, czy za taki uznamy przygotowanie laurki dla cioci, bannera reklamowego na stronę WWW, czy projekt plakatu artystycznego), jest GIMP -- program napisany pierwotnie dla Linuxa, ale dostępny obecnie dla wielu platform (w tym Windows). Oprócz niewątpliwych walorów użytkowych i zaawansowanych możliwości, wyróżnia go także cena, a właściwie jej brak (program jest po prostu bezpłatny). Jeżeli więc planujesz kupno jakiegoś programu graficznego -- może lepiej zdobądź pakiet instalacyjny GIMP-a, a nadmiar gotówki przeznacz na zakup tej książki "Po prostu GIMP", która może zastąpić brakującą instrukcję obsługi (bezpłatne programy nie posiadają drukowanej dokumentacji). Na treść książki składają się wykłady prezentujące rozmaite zagadnienia zawiązane z projektowaniem grafiki w GIMP-ie (np. praca z warstwami, maskowanie, stosowanie pędzli, filtry i efekty itp.). Nie ma tu zbędnych słów -- większość czynności opisano w punktach i bogato zilustrowano. Bardzo przejrzysty układ książki oraz dołączony skorowidz ułatwiają szybkie odnajdowanie pożądanych informacji. Wszyscy obecni i przyszli użytkownicy GIMP-a, niezależnie od poziomu zaawansowania, powinni więc zawsze mieć tę książkę pod ręką.
netmag.com.pl 2/2001, Jacek Jankowski

Macromedia Director 7. Vademecum Profesjonalisty

Zakup książki "dla profesjonalistów" ma zwykle charakter inwestycji. Podczas tworzenia aplikacji zdarza się, że jakiś drobny element stwarza problem, którego rozwiązanie pochłania więcej czasu niż wykonanie całej reszty. Właśnie w takich przypadkach bardzo przydatne może okazać się Vademecum, tym bardziej że wreszcie jest ono dostępne po polsku. Polskojęzycznych książek dotyczących Directora wydano dotychczas bardzo niewiele i ani jedna nie dorównuje publikacji Gary'ego Rosenzweiga. Jest to wyczerpujący opis metod projektowania aplikacji multimedialnych za pomocą programu Macromedia Director 7 oraz używanego w nim specjalnego języka programowania -- Lingo. Sama pomoc w programie Director i firmowe podręczniki są dość lakoniczne, zatem korzystanie z dodatkowych źródeł informacji jest raczej niezbędne. Autor Vademecum prezentuje bardzo praktyczne podejście do zagadnienia - pierwsze rozdziały to omówienie zasad konstruowania prezentacji i wykorzystania w nich takich "aktorów" jak teksty, dźwięki i sekwencje video. W następnych rozdziałach omawia środowisko programu i techniki umieszczania elementów na scenie. Pozostała, większa część podręcznika poświęcona jest językowi Lingo i sterowaniu przy jego użyciu wszystkimi zdarzeniami, które tworzą akcję budowanej prezentacji. Tam właśnie są cenne "chwyty" dla ekspertów. Na końcu znajdziemy ponad sto stron Dodatku, a w nim spis dostępnych rozszerzeń (xtras oraz tabele właściwości i funkcje programu. Dołączona płyta CD zawiera przykłady użycia skryptów Lingo. Warto skorzystać.
CHIP 1/2001, (tk)

Bezprzewodowe sieci komputerowe

Książka zawiera podstawy teoretyczne projektowania i użytkowania bezprzewodowych sieci komputerowych. Nie jest raczej przeznaczona dla administratorów ani użytkowników zainteresowanych tworzeniem sieci bezprzewodowej z istniejących komponentów. Autor zajmuje się teoretycznymi, naukowymi podstawami transmisji bezprzewodowej, dostępnymi standardami i protokołami.
Magazyn WWW 1/2001
Sposób płatności