ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

  Raban! O kościele nie z tej ziemi

  (ebook) (audiobook) (audiobook)
  Autor:
  Mirosław Wlekły
  Wydawnictwo:
  Agora
  Ocena:
  Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
  Stron:
  400
  2w1 w pakiecie:
  ePub
  Mobi
  Czytaj fragment

  Autor podróżuje po różnych krajach świata i przygląda się wierze ich mieszkańców. Mirosław Wlekły w swoim reportażu pokazuje duchownych, którzy wyszli do ludzi, zaangażowali się w ich problemy, a na ulicy robią „raban” w pozytywnym znaczeniu tego słowa, zgodnie z tym, co powiedział papież Franciszek na Światowych Dniach Młodzieży w Rio de Janeiro  25 lipca 2013 roku. 

  Istnieje na świecie Kościół, który się Polakom w głowie nie mieści. Świątynie prowadzone przez kobiety na brazylijskiej prowincji, kardynał odprawiający mszę dla gejów i lesbijek w Londynie, wspólna wigilia dla chrześcijan i muzułmanów w Brukseli, żonaci księża w Czechach, kapłani mieszkający w slumsach Argentyny, zakonnik broniący współczesnych niewolników. Oto Kościół tych, którzy biorą sobie do serca słynne wezwanie papieża Franciszka „Róbcie raban!”.

  Na poszukiwanie niepokornych katolików, rycerzy Bergoglia, wyruszył Mirosław Wlekły, autor głośnej biografii Tu byłem. Tony Halik – przemierzył świat od Argentyny po Birmę, Brazylii po Liban, Dominikany po Anglię. Ale Raban! to nie tylko awanturnicza opowieść o zmianie w Kościele i próbie powrotu do źródeł chrześcijaństwa. To także swoisty raport o stanie świata: od biedy po ekologię oraz o harcie ducha i miłości, które na „peryferiach świata” ważą więcej. I lektura, po której padnie pytanie: czy kiedyś będziemy gotowi na raban w polskim Kościele? A nade wszystko to zbiór reportaży najwyższej próby jednego z najzdolniejszych polskich reporterów młodego pokolenia

  „Wiem, zazdrość nie jest najbardziej chrześcijańskim uczuciem. Ale ja bezgranicznie zazdroszczę autorowi tej książki. Jego reportaże otwierają oczy, poruszają, budzą wyrzuty sumienia. Każą «wstać z kanapy». To fascynująca, obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy chcieliby zrozumieć, dlaczego papież Franciszek jest tak znienawidzony przez mających się dobrze i tak kochany przez tych, którzy źle się mają. To historie o ludziach, którzy wzięli Ewangelię na poważnie: mając w nosie (również kościelne) establishmenty, interesy i wizerunek, są z Dobrą Nowiną tam, gdzie dziś realnie dzieje się świat. To przypomnienie, że od samych swoich początków chrześcijaństwo zawsze więdnie na salonach, rozkwita na peryferiach. Dla nas, Polaków, to portret Kościoła przyszłości, innego – podejrzewam – nie będzie”

   Szymon Hołownia

  Zamknij

  Wybierz metodę płatności

  Zamknij Pobierz aplikację mobilną Ebookpoint