Poradnik, jakiego jeszcze nie było!
(ebook wydanie II, w wygodnym formacie PDF, A6, str 138)
Jeśli lubisz zimowe wędrówki po lesie, albo chciałbyś zadziwić swoich imieninowych lub świątecznych gości oryginalną potrawą, samodzielnie przyrządzoną ze świeżych, zimowych grzybów to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie!!!
1) Znajdziesz w nim dokładne opisy oraz kolorowe zdjęcia wielu cennych (smakowo i zdrowotnie), zimowych grzybów, o których inni nawet nie słyszeli.
2) Poznasz ciekawe przepisy na różne smaczne, grzybowe potrawy oraz świetnie harmonizujące z nimi nalewki.
3) Będziesz mógł wypróbować wiele praktycznych porad, które dobrze zabezpieczą i ułatwią Ci zimowe wędrówki, nawet w trudnym, nieznanym terenie.
4) Być może spontanicznie się uśmiechniesz lub zadumasz, czytając wplecione w ten poradnik dygresje.
Jest jeszcze jedno istotne pytanie: czy warto jest biegać zimą z laptopem po lesie, skoro można też sobie zamówić tradycyjną (czyli papierową) wersję tego poradnika? Odpowiem tu prosto i szczerze nie warto! Z laptopem nie! Ale ale można przecież wgrać ten poradnik do znacznie wygodniejszego czytnika, tableta lub smartfona, albo po prostu wydrukować naluźnych kartkach interesujące Cię zdjęcia oraz opisy i wraz z kanapką, schować je do kieszeni, a potem śmiało z nich skorzystać w terenie. Takim oto sposobem, może się okazać, że wersja elektroniczna tegoż poradnika jest równie wygodna, jak papierowa, a przy tym jest ona o wiele łatwiejsza (szybsza) do zdobycia i znacznie tańsza.
Ryszard Makowski (ur. 3 grudnia 1948 w Ostródzie) pedagog, wychowawca, propagator resocjalizacji poprzez turystykę kwalifikowaną i wychowania przez sztukę ociec czworga dzieci i dziadek 11 wnuków.
Dzieciństwo i młodość spędził w Łasi (pow. Maków Maz.), tam też uczęszczał do szkoły podstawowej. Następnie podjął naukę w Liceum Pedagogicznym w Różanie, a po obligatoryjnej reorganizacji tychże szkół przeniósł się do Liceum Pedagogicznego w Pułtusku. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej w Warszawie[1].
Rozpoczynał pracę jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Sielcu. Następnie przez dwa lata pracował w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Bydgoszczy, a także w Domu Dziecka w Ostrołęce oraz w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym w Ostrołęce.
Jako wieloletni wychowawca i dyrektor Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Laskowcu, a także działacz PTTK - promował resocjalizację poprzez turystykę kwalifikowaną (z survivalem włącznie), którą nazywa twardą szkołą charakteru[2]Zorganizował kilkaset regionalnych i ogólnopolskich rajdów, spływów, wycieczek i szkoleń z zakresu turystyki kwalifikowanej. Ponadto propagował formę wychowania i resocjalizacji poprzez sztukę. Ucieleśnieniem tego pomysłu stała się organizacja okręgowych a potem ogólnopolskich "Przeglądów Dorobku Artystycznego Zakładów Poprawczych i Schronisk dla Nieletnich" w Wojewódzkim Domu Kultury w Ostrołęce. Po zakończeniu pracy w zakładzie jako praktyk rozpoczął działalność akademicką[3](Kolegium Nauczycielskie w Międzylesie, a od 2002 r prowadzi zajęcia na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.
Niektóre publikacje:
Spostrzeżenia dotyczące obozu studentów WSPS w Zakładzie Poprawczym w Laskowcu (Szkoła Specjalna nr 2/1983)
Turystyczna szkoła charakterów (Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze, nr 2/2005)
Przepraszam Cię mamo (Charaktery nr 7/2005)
Po co chodzić po górach (Wychowawca nr 6/2006)
Krótki film o zabijaniu opowieść o Waldku (Emocje nr. 2/2011)
Przepraszam, czy tu biją? Ależ tak! (Emocje nr 4/2011)
Zimą na grzyby- poradnik (ebook) wydanie I, wydawnictwo EscapeMagazine.pl, 2007, ISBN 978-83-60320-37-2
Za murami poprawczaka (książka), wydawnictwo Łośgraf, 2009, ISBN 978-83-87572-09-9
Wiersze dla żony (tomik) wydanie prywatne 2008
Z rodzinnego gniazda (książka) wydanie prywatne 2011
Poetycki Almanach Kurpiowszczyzny (praca zbiorowa) T.P.O, 2009, ISBN 978-83-88169-60-1
Oceny i opinie klientów: Poradnik zimowego grzybiarza Ryszard Makowski (0) Weryfikacja opinii następuje na podstawie historii zamowień na koncie Użytkownika umiejszczającego opinię.