ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

  Ewangelia według Lokiego (ebook)(audiobook)(audiobook)

  Autor:
  Joanne Harris
  Wydawnictwo:
  AKURAT
  Ocena:
  Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
  Stron:
  416
  2w1 w pakiecie:
  ePub
  Mobi

  Opowieść o podstępnym bogu kłamstwa i psot 

  Cyniczny, podstępny Loki. Jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci w mitologii nordyckiej. Zaliczany w poczet Bogów, mieszkaniec Asgardu. W książce Joanne Harris postanawia doprowadzić do upadku krainy Asgard i do upokorzenia swoich prześladowców. Kierowany chęcią zemsty za prawdziwe i urojone upokorzenia, cierpliwie knuje spisek aż do czasu, kiedy okazuje się, że znacznie potężniejsi wrogowie połączyli siły, by zniszczyć nordyckich bogów. Zbliża się Ragnarok – wielka bitwa, która zdecyduje o losach świata, a nawet o jego istnieniu. Po czyjej stronie ostatecznie opowie się Loki? Kto wyjdzie zwycięsko z tytanicznych zmagań? Czy świat ocaleje, a jeżeli tak, to kto będzie sprawował nad nim władzę? Ewangelia według Lokiego to znakomita powieść przygodowa, która stanowi niezwykle ciekawe spojrzenie na wierzenia dawnych mieszkańców Skandynawii. 

  (…) Dobra. Już dość.
  To wersja oficjalna. Przepowiednia wyroczni, którą Odyn, Wszechojciec, usłyszał od głowy Mimira Mądrego. W trzydziestu sześciu zwrotkach przedstawia historię Dziewięciu Światów, od „niech stanie się jasność” po Ragnarok, Zmierzch Bogów.
  Zręczne, nie powiem.
  Cóż, to, co macie w ręku, nie jest wersją oficjalną, tylko moją. A pierwsze, co musicie zrozumieć, to to, że tak naprawdę nie ma początku. Ani końca, skoro już o tym mowa. Choć oczywiście i jeden, i drugi powracają bezustannie. Niezliczone początki i końce, splecione tak ciasno, że nie sposób ich od siebie odróżnić, proroctwa, mity, legendy, baśnie i kłamstwa – z tego utkany jest jeden kobierzec; zwłaszcza z kłamstwa, ma się rozumieć. Wiedzieliście, że to powiem, ja, Ojciec i Matka Kłamstwa. Ale tym razem będzie to przynajmniej opowieść tak prawdziwa jak to, co nazywacie historią. Historia. Czyli wersja wydarzeń według Starego, którą wszyscy mają bez mrugnięcia uznać za jedyną słuszną. Cóż, może jestem cyniczny, ale tak się składa, że wiem, iż historia to nic innego jak nić i kołowrotek. Do tego wszystko się sprowadza. A czy dana historia staje się hitem, czy tylko mitem – zależy od tego, jak się ją opowiada. I kto to robi (…) 

                                                                                        Fragment książki

  Zamknij

  Wybierz metodę płatności