ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

  Anoda i katoda. Tom II (ebook)(audiobook)(audiobook)

  Autor:
  Melchior Wańkowicz
  Wydawnictwo:
  Prószyński Media
  Ocena:
  Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
  Stron:
  648
  2w1 w pakiecie:
  ePub
  Mobi

  Dwutomowa Anoda i katoda to wybór tekstów Melchiora Wańkowicza, który wedle zamierzeń pisarza miał stanowić przegląd całej jego twórczości reporterskiej i publicystycznej od czasów najwcześniejszych (jeszcze sprzed I wojny światowej) po ostatnie lata życia. Obecna edycja Anody i katody została rozszerzona o wiele tekstów dodatkowych.

  Pierwszy tom poprzedza wstęp Agaty Szwedowicz, a zamyka tekst odnaleziony w archiwum Autora, pt. "Brygada Świętokrzyska".

  W skład drugiego tomu jako teksty dodatkowe wchodzą: legendarny utwór o sztuce pisania reportaży Prosto od krowy oraz wybór publicystyki Przez cztery klimaty 19121972, całość zamyka zaś posłowie Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm.

  Ileż ten człowiek napisał! wzdycha czytelnik, otwierając opasłe tomiska "Anody i katody". Ostatni zaakceptowany przez Wańkowicza wybór własnych reportaży, prawdziwe silva rerum, monumentalny spadek obserwatora XX wieku, w pewnym sensie komponuje się w pamiętnik. Teksty pisane na zamówienie chwili, dla szerokiej publiczności, po dekadach leżakowania dojrzały do transformacji w opowieść o życiu narratora, tworząc pomnik pracowitości i ciekawości świata. Agata Szwedowicz

  NOTA WYDAWNICZA

  Pierwsze wydanie Anody i katody ukazało się w wydawnictwie PIW w roku 1981, drugie w serii Dzieła wybrane opublikowało Wydawnictwo Literackie w roku 1986 (tom 1) oraz w roku 1988 (tom 2). Obecne wydanie Anody i katody jest wydaniem trzecim rozszerzonym wzbogaconym o teksty, które w sposób znaczący uzupełniają wizerunek Melchiora Wańkowicza jako prawdziwego mistrza i literackiego fundatora polskiej szkoły reportażu.

  Do obecnej edycji Anody i katody AD 2011 dodano następujące utwory: 1. Prosto od krowy (słynna, bardzo skondensowana rozprawa o sztuce pisania reportażu, która została przez samego Wańkowicza rozczłonkowana i włączona do Karafki La Fonteinea); 2. Brygada Świętokrzyska (tekst drukowany wcześniej wyłącznie w publikacji okolicznościowej pt. W marszu i boju. Z walk i przeżyć partyzanckich żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej, którą to w roku 1948 opublikowało Wydawnictwo Zarządu Głównego Samopomocy Żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej); 3. Przez cztery klimaty 19121972 (przekrojowa książka Melchiora Wańkowicza trzy wydania: 1972, 1974, 1976 zawierająca kolażowy wybór jego tekstów publicystycznych i reporterskich, z których wiele ukazało się już w obecnej edycji dzieł zebranych, a do niniejszego wydania Anody i katody zostały włączone tylko te, które jeszcze się w tej serii nie pojawiły).

  Zamknij

  Wybierz metodę płatności

  Zamknij Pobierz aplikację mobilną Ebookpoint