Białystok. Biała siła, czarna pamięć Marcin Kącki
- Autor:
- Marcin Kącki
- Serie wydawnicze:
- Seria Reportaż Wydawnictwa Czarnego
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Czarne
- Ocena:
- Stron:
- 264
- Dostępne formaty:
-
ePubMobi
Opis
ebooka:
Białystok. Biała siła, czarna pamięć
Jaki jest współczesny Białystok?
Białystok to miasto, o którym tak naprawdę niewiele wiemy. Mieszkając na innych terenach Polski rzadko zapuszczamy się w tamte rejony i może właśnie dlatego nasza wyobrażenie o nim jest tak mgliste. Według rankingu „Guardiana” żyje się tam lepiej niż w jakimkolwiek innym polskim mieście, lepiej nawet niż Wiedniu czy Barcelonie. To na Podlasiu mieszkali obok siebie Polacy, Ukraińcy, Białorusini, Żydzi i Tatarzy. To tu narodził się język esperanto i tutaj przyszło na świat pierwsze polskie dziecko z in vitro. Jak doszło do tego, że w medialnym przekazie dominują płonące mieszkania, swastyki na murach, antysemityzm, rasizm i kibolskie porachunki? Marcin Kącki w swoim reportażu wyrusza w podróż w czasie, poszukuje śladów wymordowanych sąsiadów, przygląda się krwawiącej hostii z Sokółki, czyta tablice pamiątkowe i akta prokuratorskie. Rozmawia ze społecznikami, z przedstawicielami władzy i Kościoła, z mieszkańcami wsi i bloków, z młodymi neofaszystami. Jego książka choć kontrowersyjna i bez taryfy ulgowej, stanowi ważny głos w dyskusji na temat akceptacji inności i tolerancji dla odmienności . Autor pokazuje nam miasto z bogatą historią, które zapomniało o swoich korzeniach.
(…) Ludwik Zamenhof, chorowity nastolatek, wychodzi na ruchliwy rynek przed swoim domem w Białymstoku. Widzi Żydów, Polaków, Tatarów, Białorusinów, Niemców, ich kłótnie, mordobicia. Słyszy zgiełk językowy, który jest przeszkodą do porozumienia.
To lata siedemdziesiąte XIX wieku, Polska zaborowa, Białostocczyzna włączona w opresyjne machiny caratu.
W głowie małego Ludwika kiełkuje myśl, by wszystkie nacje i wiary połączyć językiem. Wspólnym, akceptowanym, neutralnym. Kilkanaście lat później pisze pierwszy podręcznik do esperanto, ale nie bez problemów. Ojciec Zamenhofa, Żyd, cenzor carskiej władzy, chce syna kształcić na lekarza i pali książkę w piecu.
Dorosły Zamenhof, utkany z lęków, wrażliwości, empatii, cierpi jako okulista – biedę i egzystencjalne troski.
Pod koniec swojego życia, gdy dudnią jeszcze armatyI wojny światowej, wierzy, że ludzie mogą się jednak porozumieć, ale niezbędny jest humanitaryzm, wolność od „ślepej służby narodowi, która przeradza się w szowinizm, i ślepego posłuszeństwa klerowi, które przeradza się w fanatyzm” (…)
Wybrane bestsellery
Zobacz pozostałe książki z serii Seria Reportaż Wydawnictwa Czarnego
Wydawnictwo Czarne - inne książki
Dzięki opcji "Druk na żądanie" do sprzedaży wracają tytuły Grupy Helion, które cieszyły sie dużym zainteresowaniem, a których nakład został wyprzedany.
Dla naszych Czytelników wydrukowaliśmy dodatkową pulę egzemplarzy w technice druku cyfrowego.
Co powinieneś wiedzieć o usłudze "Druk na żądanie":
- usługa obejmuje tylko widoczną poniżej listę tytułów, którą na bieżąco aktualizujemy;
- cena książki może być wyższa od początkowej ceny detalicznej, co jest spowodowane kosztami druku cyfrowego (wyższymi niż koszty tradycyjnego druku offsetowego). Obowiązująca cena jest zawsze podawana na stronie WWW książki;
- zawartość książki wraz z dodatkami (płyta CD, DVD) odpowiada jej pierwotnemu wydaniu i jest w pełni komplementarna;
- usługa nie obejmuje książek w kolorze.
Masz pytanie o konkretny tytuł? Napisz do nas: [wyświetl email]@ebookpoint.pl
Książka drukowana
Oceny i opinie klientów: Białystok. Biała siła, czarna pamięć Marcin Kącki (2) Weryfikacja opinii następuje na podstawie historii zamowień na koncie Użytkownika umiejszczającego opinię.
(1)
(1)
(0)
(0)
(0)
(0)
więcej opinii