ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Recenzje

Fizyka z komputerem dla gimnazjum

Fizyka to nie jest ulubiony przedmiot większości gimnazjalistów. Ale to się może zmienić po lekturze dwóch książek wydanych przez Helion "Fizyka z komputerem dla gimnazjum" Barbary i Łukasza Zagrodników oraz pozycji poświęconej nie tylko fizyce -- "Egzamin gimnazjalny. Testy powtórzeniowe z matematyki, fizyki, chemii oraz geografii wraz z rozwiązaniami" Barbary Nahaczewskiej.

Pierwsza z książek pozwala na poznanie odmiennego od szkolnego, acz bardzo przydatnego -- aktywnego sposobu odkrywania świata fizyki. Gimnazjalista nauczy się wykorzystywać arkusz kalkulacyjny Excel do rozwiązywania zadań i przygotowywania wykresów. Dowie się m.in., w jaki sposób za pomocą komputera analizować zjawiska fizyczne i przeprowadzać ich symulacje.

Korzyści płynąca z lektury drugiego z podręczników zawarte są już w tytule. To oswojenie się z ostatnim z gimnazjalnych egzaminów, dzięki rozwiązywaniu testów, z jakimi uczeń będzie miał do czynienia na finiszu tego etapu edukacji.

Wyniki testów z matematyki, fizyki, geografii i chemii można sprawdzić od ręki, sięgając do zestawu odpowiedzi, wzbogaconych o komentarze i informacje, które na pewno się przydadzą, nie tylko teraz, ale i w liceum lub w szkole zawodowej.

Dziennik Łódzki n; 2007-12-19

Blender. Podstawy modelowania

Podręczników na temat Blendera jest niewiele, szczególnie po polsku. Ten przyda się osobom, które chciałyby rozpocząć przygodę z programem, ale nie wiedzą, od czego zacząć. Książka koncentruje się na tworzeniu trójwymiarowego modelu ludzkiej głowy. Cały proces został opisany przystępnym językiem, krok po kroku. Po rozdziałach poświęconych modelowaniu, pokrótce zostały opisane metody tworzenia i przypisywania materiałów, tworzenia tekstur, ich mapowania, przypisywania do utworzonego obiektu. Zdobyta wiedza pozwoli na tworzenie w przyszłości bardziej zaawansowanych projektów.
PC Format 12/2007

Dziecko w sieci

Kosztująca niespełna 10 zł publikacja traktuje o istotnym problemie bezpieczeństwa dzieci korzystających z internetu. Została przygotowana przez uzupełniający się duet autorski. Alicja Krupińska jako psycholog zajmuje się diagnozowaniem i terapią dzieci oraz młodzieży z zaburzeniami emocjonalnymi, zaburzeniami osobowości, jak również dzieci wykorzystywanych seksualnie. Bartosz Danowski jest natomiast autorem kilkudziesięciu książek o tematyce informatycznej.

Połączenie doświadczeń wspomnianych osób pozwoliło stworzyć książkę, w której znajdziemy zarówno informacje o skali i wpływie zagrożeń na psychikę dziecka, jak i o praktycznych technikach ochrony pociech przed niepożądanymi dla nich treściami. Lektura dostarczy wiedzy o sposobie w jaki powinniśmy rozmawiać z dziećmi korzystającymi z komputera i internetu oraz przybliży mechanizmy kontrolne dostępne w systemach Windows XP i Windows Vista. Dowiemy się również gdzie szukać pomocy i gdzie zgłaszać zagrożenia. Poznamy też listę użytecznego oprogramowania i zasoby godne polecenia dzieciom.

Magazyn Internet KK; 12/2007

Mandriva Linux. Pierwsze starcie. Instalacja, konfiguracja i obsługa

W ostatnim czasie pojawia się coraz większa liczba dystrybucji, których zadaniem jest zachęcenie do Linuksa mniej doświadczonych użytkowników. Proponowana przez nas książka opisuje Mandrivę, znaną wcześniej jako Mandrake. Tradycyjnie dla tego typu pozycji, kolejne rozdziały opisują procedurę instalacji oraz konfiguracji nowego systemu operacyjnego.

Oczywiście, przy tej okazji nie mogło zabraknąć kilku słów o dostępnych w Mandrivie środowiskach graficznych. Następnie opisywane jest najważniejsze oprogramowanie, odpowiedzialne za podstawowe funkcje, które każdy użytkownik komputera wykonuje prawie codziennie (aplikacje internetowe, graficzne, narzędziowe). Został tu między innymi opisany alternatywny, dołączony do dystrybucji, pakiet biurowy Open Office.

Linux może być również multimedialnym systemem. Dlatego kilka rozdziałów zostało poświęconych na opisanie metod odtwarzania filmów, słuchania muzyki czy nagrywania płyt CD i DVD. Trzeba przyznać, że oczekujący głębszej analizy Linuksa czytelnicy nie znajdą tu wiele dla siebie. To raczej lektura dla początkujących.

Do książki dołączono krążek z dystrybucją Mandrivy oraz oprogramowaniem do samodzielnej instalacji.

PC World Sebastian Górski; 12/2007

Windows Media Center. Domowe centrum rozrywki

Centrum rozrywkowe, które pozwala na słuchanie muzyki, oglądanie filmów, telewizji oraz kolekcji cyfrowych zdjęć w domowym zaciszu? Jak najbardziej! Co więcej, możesz do tego wykorzystać najzwyklejszy pecet, na którym zainstalujesz odpowiednie oprogramowanie (w tym wypadku system operacyjny Windows XP Media Center Edition). Polecana przez nas książka to przewodnik, który pomoże ci samodzielnie zmontować takie centrum.

Oczywiście podstawową sprawą jest odpowiednia konfiguracja sprzętowa. Na początku książki autorzy starają się odpowiedzieć na pytanie, czy warto kupować gotowy zestaw, czy zdecydować się na samodzielny montaż z różnych komponentów. Nie zapomniano również o krótkim instruktażu dotyczącym podłączania sprzętu. Potem przychodzi pora na dokładną konfigurację systemu Windows XP Media Center Edition oraz dostosowanie jego pracy pod kątem różnych zadań: oglądania filmów, nagrywania programów telewizyjnych, słuchania muzyki czy oglądania kolekcji cyfrowych zdjęć.

Jedynym mankamentem książki są niezbyt wyraźne ilustracje, co jest szczególnie ważne dla czytelnika zainteresowanego multimediami. Pomijając to niedociągnięcie, pozycja jest godna polecenia.

PC World Sebastian Górski; 12/2007
Sposób płatności