Recenzje
Fizyka z komputerem dla gimnazjum
Pierwsza z książek pozwala na poznanie odmiennego od szkolnego, acz bardzo przydatnego -- aktywnego sposobu odkrywania świata fizyki. Gimnazjalista nauczy się wykorzystywać arkusz kalkulacyjny Excel do rozwiązywania zadań i przygotowywania wykresów. Dowie się m.in., w jaki sposób za pomocą komputera analizować zjawiska fizyczne i przeprowadzać ich symulacje.
Korzyści płynąca z lektury drugiego z podręczników zawarte są już w tytule. To oswojenie się z ostatnim z gimnazjalnych egzaminów, dzięki rozwiązywaniu testów, z jakimi uczeń będzie miał do czynienia na finiszu tego etapu edukacji.
Wyniki testów z matematyki, fizyki, geografii i chemii można sprawdzić od ręki, sięgając do zestawu odpowiedzi, wzbogaconych o komentarze i informacje, które na pewno się przydadzą, nie tylko teraz, ale i w liceum lub w szkole zawodowej.
Blender. Podstawy modelowania
Dziecko w sieci
Połączenie doświadczeń wspomnianych osób pozwoliło stworzyć książkę, w której znajdziemy zarówno informacje o skali i wpływie zagrożeń na psychikę dziecka, jak i o praktycznych technikach ochrony pociech przed niepożądanymi dla nich treściami. Lektura dostarczy wiedzy o sposobie w jaki powinniśmy rozmawiać z dziećmi korzystającymi z komputera i internetu oraz przybliży mechanizmy kontrolne dostępne w systemach Windows XP i Windows Vista. Dowiemy się również gdzie szukać pomocy i gdzie zgłaszać zagrożenia. Poznamy też listę użytecznego oprogramowania i zasoby godne polecenia dzieciom.
Mandriva Linux. Pierwsze starcie. Instalacja, konfiguracja i obsługa
Oczywiście, przy tej okazji nie mogło zabraknąć kilku słów o dostępnych w Mandrivie środowiskach graficznych. Następnie opisywane jest najważniejsze oprogramowanie, odpowiedzialne za podstawowe funkcje, które każdy użytkownik komputera wykonuje prawie codziennie (aplikacje internetowe, graficzne, narzędziowe). Został tu między innymi opisany alternatywny, dołączony do dystrybucji, pakiet biurowy Open Office.
Linux może być również multimedialnym systemem. Dlatego kilka rozdziałów zostało poświęconych na opisanie metod odtwarzania filmów, słuchania muzyki czy nagrywania płyt CD i DVD. Trzeba przyznać, że oczekujący głębszej analizy Linuksa czytelnicy nie znajdą tu wiele dla siebie. To raczej lektura dla początkujących.
Do książki dołączono krążek z dystrybucją Mandrivy oraz oprogramowaniem do samodzielnej instalacji.
Windows Media Center. Domowe centrum rozrywki
Oczywiście podstawową sprawą jest odpowiednia konfiguracja sprzętowa. Na początku książki autorzy starają się odpowiedzieć na pytanie, czy warto kupować gotowy zestaw, czy zdecydować się na samodzielny montaż z różnych komponentów. Nie zapomniano również o krótkim instruktażu dotyczącym podłączania sprzętu. Potem przychodzi pora na dokładną konfigurację systemu Windows XP Media Center Edition oraz dostosowanie jego pracy pod kątem różnych zadań: oglądania filmów, nagrywania programów telewizyjnych, słuchania muzyki czy oglądania kolekcji cyfrowych zdjęć.
Jedynym mankamentem książki są niezbyt wyraźne ilustracje, co jest szczególnie ważne dla czytelnika zainteresowanego multimediami. Pomijając to niedociągnięcie, pozycja jest godna polecenia.