ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Recenzje

Access. Praktyczne tworzenie aplikacji. Gabinet lekarski

Gotowiec dla lekarza

"Access. Praktyczne tworzenie aplikacji. Gabinet lekarski" -- książka Marcina Szeligi -- jest gotowym przepisem na stworzenie programu do obsługi gabinetu. W rzeczywistości jednak mogą z niej skorzystać wszyscy, którzy chcą poznać zasady tworzenia baz danych zupełnie od podstaw.

Na przykładzie programu obsługi gabinetu lekarskiego czytelnik poznaje strukturę każdego rodzaju aplikacji. MS Access nie jest trudny, a tworzenie aplikacji bajecznie proste. Od czytelnika nie jest wymagana żadna wcześniejsza wiedza informatyczna, w szczególności umiejętność projektowania i programowania baz danych. Tym, co odróżnia tę książkę od innych pozycji poświęconych tematyce bazodanowej, jest brak -- z konieczności -- ogólnych uwag teoretycznych i skupienie się na dokładnym opisaniu całego procesu tworzenia jednej, konkretnej bazy danych.

Oprócz dokumentacji technicznej, na towarzyszącej książce płycie CD-ROM zamieszczono produkcyjną bazę danych -- gotową do użycia.

Ilustrowany Kurier Polski Paweł Skutecki 04.06.2002

Od skanera do drukarki

Książka Aleksandra Kwaśnego "Od skanera do drukarki" składa się z dwóch części. W pierwszej omówiono budowę i zasadę działania skanerów, aparatów cyfrowych, monitorów i drukarek. A także znaczenie ich parametrów technicznych, kryteria, jakimi należy się kierować przy ich wyborze oraz podstawowe wiadomości o barwie i reprodukcji. Druga część zawiera przykładowe projekty najczęściej wykonywanych prac graficznych –wizytówki, kartki okolicznościowe, prezentacje WWW. Poruszono tu też zagadnienia związane z publikacją materiałów.

Ta pozycja jest skierowana do wszystkich użytkowników wymienionych urządzeń peryferyjnych komputera, sprzedawców i serwisantów tychże, grafików, operatorów DTP, dyrektorów artystycznych oraz webmasterów.

Computer Arts 02/2002

Typografia typowej książki

Dobra książka to nie tylko treść, lecz także nienaganna forma, na którą wpływ ma mnóstwo elementów: skład tekstu powinien być wykonany w sposób staranny oraz poprawny pod względem zarówno technicznym, jak i językowym, kompozycja graficzna książki powinna łączyć w sobie estetykę i funkcjonalność.

W książce "Typografia typowej książki", jej autor Robert Chwałowski przedstawia zbiór zasad, które mogą pomóc wydawcy, redaktorowi technicznemu, grafikowi czy operatorowi DTP w stworzeniu książki dobrej właśnie pod względem formy. Wszystko do odszukania w jednym tomie, a nie w wielu, często zdezaktualizowanych źródłach często nie uwzględniających dodatkowo specyfiki polskiego języka. W publikacji znajdziemy zarówno mikro jak i makrotypologię, wszystko objaśnione w przystępny sposób poparty konkretnymi przykładami, tabelami, bibliografiami.

Computer Arts 02/2002,

Bezprzewodowe sieci komputerowe

Tematyka książki pozornie nie pokrywa się z tym, czym najczęściej zajmujemy się w EP. Pozornie. Tytuł książki wprowadza bowiem potencjalnego czytelnika nieco w błąd, ponieważ w książce przedstawiono praktycznie wszystkie cieszące się obecnie popularnością systemy bezprzewodowej transmisji danych, w tym także GSM, Packet Radio, IEEE802.11, a także systemy, których nie można zakwalifikować do klasycznych systemów sieciowych, jak DECT, IrDA, Bluetooth. Informacje bardzo cenne dla elektroników autor zawarł przede wszystkim w rozdziałach 2 (charakterystyka bezprzewodowych mediów transmisyjnych) i 3 (protokoły dostępu bezprzewodowego). Interesujący, choć niekompletny, jest także przykład sprzętowego konwertera protokołów.

Książkę szczególnie polecamy konstruktorom zamierzającym budować urządzenia wykorzystujące do transmisji danych łącza bezprzewodowe, a także wszystkim użytkownikom urządzeń wyposażonych w bezprzewodowy interfejs komunikacyjny.

Elektronika Praktyczna 12/2001

Okablowanie sieciowe w praktyce. Księga eksperta

Sieci komputerowe wykorzystywane przed długi okres czasu niemal wyłącznie w firmach pojawiają się obecnie coraz częściej u domowych użytkowników, którzy za ich pośrednictwem m.in. współdzielą łącze internetowe i korzystają z niego na kilku komputerach. Sieci domowe są często dziełem amatorów, którzy nie dysponują rozległą wiedzą na ten temat i miewają spore kłopoty w momencie pojawienia się problemów funkcjonowaniem sieci. Między innymi z myślą o nich powstała książka "Okablowanie sieciowe w praktyce", która ukazała się nakładem wydawnictwa Helion w ramach serii "Księga eksperta".

Na wstępie autorzy przedstawiają rolę okablowania w planowaniu sieci oraz ukazują uwarunkowania techniczne i ekonomiczne decydujące o wyborze konkretnego rodzaju okablowania. W rozdziale drugim prezentowane są różne typy okablowania począwszy od kabla koncentrycznego, a kończąc na światłowodzie. Następnie przechodzimy do rozdziału poświęconego standardom okablowania, po czym mamy okazję zapoznać się ze połączeniami w sieciach lokalnych. Rozdział piąty przybliża zagadnienia związane z koncentratorami, natomiast począwszy od rozdziału szóstego prezentowane są porady związane z podłączaniem okablowania. Autorzy skupiają się na strukturalnym systemie okablowania, poruszają problematykę związaną z zasilaniem oraz prawidłowością połączeń.

Warto też zapoznać się z rozdziałem dziewiątym, w którym omówione zostały praktyczne aspekty związane z okablowaniem w domu i w małym biurze.

W dalszej części książki znajdziemy informacje na temat kabli światłowodowych oraz procedur testowania i sprawdzania kabli. Interesującym fragmentom książki, zwłaszcza w konfrontacji z jej tytułem, jest ostatni rozdział, w którym omówiono sieci bezprzewodowe, a więc nie wymagające tytułowego okablowania.

Uwzględniając fakt rosnącej popularności wszelkiego rodzaju sieci, a w szczególności sieci instalowanych w domach i małych firmach, należy stwierdzić, że prezentowana publikacja stanowi wartościowe źródło informacji ułatwiające podejmowanie właściwych decyzji zarówno na etapie planowania, jak i tworzenia sieci.

Magazyn Internet KK 12/2001
Sposób płatności