Recenzje
Dziecko w sieci
Podkreślają np. konieczność ustalenia z dzieckiem limitu czasu użytkowania komputera i zachęcają do odkrywania internetu wspólnie z dzieckiem. Opisują mniej i bardziej skomplikowane narzędzia informatyczne umożliwiające rodzicom skuteczniejsze sprawowanie kontroli nad tym, do jakich stron dziecko ma dostęp. Tłumaczą również, co zrobić, by dziecko bezpiecznie korzystało z komunikatorów.
Optymalizacja funkcjonalności serwisów internetowych
Z pewnością należy zadbać o wysoką jakość oferowanych treści i atrakcyjną oprawę graficzną, lecz fundamentalną rolę odgrywa funkcjonalność serwisu i związana z nią wygoda użytkowania. W osiągnięciu sukcesów na tym polu wspomaga webmasterów Jakob Nielsen, postrzegany przez specjalistów jako światowy guru w dziedzinie funkcjonalności stron WWW. Wraz ze specjalistką do spraw doświadczeń użytkowników, pracującą z nim w firmie, Nielsen Norman Group przygotował książkę, w której zgromadzone zostały praktyczne wskazówki dotyczące projektowania wygodnych w użytkowaniu witryn.
Wydana w kolorze pozycja rozpoczyna się od wyjaśnienia czym jest funkcjonalność, jak była postrzegana kilka lat temu i jak wpływa obecnie na popularność serwisów internetowych. Następnie autorzy przechodzą do ujawnienia źródeł danych, w oparciu o które formułują wnioski związane z zasadami tworzenia stron WWW. Szczegółowo opisują przebieg badań i wyjaśniają dlaczego tak istotne jest prowadzanie testów z udziałem użytkowników. Na bazie poczynionych obserwacji pokazują jak użytkownicy korzystają z witryn i uświadamiają webmasterom ile czasu poświęca przeciętny internauta na przekonanie się czy ma do czynienia z wartościowym serwisem.
Kolejnym etapem jest ponowne przyjrzenie się ponad trzydziestu najbardziej znaczącym problemom związanym z funkcjonalnością, które zostały zdefiniowane w latach 90. Znamienny jest fakt, iż część z nich nie tylko nie straciła na znaczeniu, lecz stała się jeszcze bardziej istotna. W przypadku kilku innych zmianie uległy zachowania użytkowników i webmasterów, a swoje piętno odcisnął również postęp technologiczny. Czytelnicy uczą się następnie nadawania problemom priorytetów i rozpoznawania, które z nich w największym stopniu szkodzą ich projektom.
Pomocne wskazówki zostały podzielone na kilka obszarów tematycznych. Autorzy wyjaśniają jak usprawnić wyszukiwanie udostępnianych materiałów, dzielą się uwagami na temat nawigacji i architektury informacji oraz podkreślają znaczenie typografii dla uzyskania i podtrzymania dobrego wrażenia podczas przeglądania witryny. Uczą również sztuki przygotowywania tekstów na potrzeby internetu i sporządzania precyzyjnych, oczekiwanych przez klientów informacji o produktach. Odnoszą się też do właściwego rozmieszczania elementów serwisu i wskazują potrzebę zachowania odpowiednich proporcji między nowoczesnymi technikami multimedialnymi a rzeczywistymi potrzebami użytkowników.
Jakob Nielsen po raz kolejny udowodnił, że nie bez powodu jest uznawany za światowej klasy specjalistę. Dostarczył czytelnikom wartościowe porady ułatwiające tworzenie przyjaznych w użyciu serwisów internetowych. Rozważania związane m.in. z nawigacją, wyszukiwaniem informacji i typografią poparł nie tylko wynikami badań, lecz również licznymi przykładami. Wskazując powszechnie popełniane błędy umożliwił wyciąganie wartościowych wniosków, przekładających się na poprawę jakości własnych projektów. Wadą książki jest jej stosunkowo wysoka cena (99 zł). Warto jednak zauważyć, iż w przypadku przedsięwzięć o charakterze komercyjnym pozyskana w trakcie jej lektury wiedza szybko doprowadzi do sytuacji, w której zakup tej pozycji będzie postrzegany jako udana inwestycja.
Ruby. Receptury
Poszczególne wskazówki składają się z części opisującej problem, prezentacji jego rozwiązania obejmującej opis i kod źródłowy, a także z szerszego omówienia danego zagadnienia. Dalsze zgłębianie wybranych aspektów programistycznych ułatwiają odsyłacze do godnych uwagi zasobów. Autorzy pokazują m.in. jak wykonywać operacje związane z łańcuchami, liczbami, tablicami i plikami. Przybliżają techniki programowania obiektowego, uczą przetwarzania dokumentów w języku XML oraz wyjaśniają w jaki sposób tworzyć usługi i aplikacje internetowe.
Warto też zwrócić uwagę na porady traktujące o programowaniu rozproszonym, wykrywaniu błędów w kodzie oraz przygotowywaniu pakietów oprogramowania. Nie zabrakło również odniesień do problemów występujących podczas tworzenia interfejsów użytkownika.
osCommerce. Tworzenie sklepów internetowych. Wydanie dla początkujących
Jak w przypadku każdego przedsięwzięcia, kluczowe znaczenia ma opłacalność. Możemy kupić drogi sklep internetowy, kto nam jednak zagwarantuje, że to się zwróci? Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest wykorzystanie jednego z pakietów open source, takich jak osCommerce, ZenCart czy VueMart.
Najpopularniejszym z nich wszystkich jest bez wątpienia osCommerce. Uwzględniwszy różne potrzeby laików i webmasterów, Helion wydał dwie pozycje poświęcone temu pakietowi: dla początkujących i zaawansowanych. W tej pierwszej praktycznie nie wymaga się od czytelnika znajomości PHP/HTML/CSS, zaś druga -- znacznie bardziej obszerna -- zawiera również przykłady dostosowania pakietu do własnych potrzeb za pomocą edytora tekstu.
Zakazana retoryka. Podręcznik manipulacji
"Zakazana retoryka. Podręcznik manipulacji", wydany przez Onepress, to nie owijający niczego w bawełnę przepis na przetrwanie w świecie, gdzie trwa nieustanny "wyścig szczurów". Gloria Beck, wychodząc z założenia, że codziennie wszyscy manipulujemy sobą wzajemnie, prezentuje listę technik oddziaływania na innych. "Ten, kto jest atakowany za pomocą nieczystych metod" -- uświadamia czytelnikowi -- "pozostanie ze swoim uczciwym zachowaniem daleko w tyle".
Po teoretycznym wstępie, autorka przechodzi do konkretów, czyli prezentacji technik, pozwalających m.in. wzmocnić jedność grupy lub własną pozycję, odwracających czyjąś uwagę, wywierających na kimś wrażenie czy... wzbudzających agresję i prowokujących do ataku. Beck nie ukrywa, że znaczna część propozycji może być "moralnie dwuznaczna". Uprzedzając zarzuty, każdą z technik umieszcza na "skali wątpliwości etycznych". Czy ktoś zainteresuje się tym wskaźnikiem, czy jedynie siłą oddziaływania -- to już jego rzecz...