ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Recenzje

Skalowalne witryny internetowe. Budowa, skalowanie i optymalizacja aplikacji internetowych nowej generacji

Książka Cala Hendersona na 376 stronach próbuje w bardzo skondensowany sposób przedstawić liczne aspekty budowy stron, które autor nazywa "skalowalnymi". Cecha ta, według autora, oznacza nie tyle wydajność -- choć to też -- co możliwość szybkiego przygotowania aplikacji do obsługi 10, 100 czy 1mln razy więcej internautów niż obecnie.

Pozycja te jest jedną z pierwszych książek dotyczących szeroko rozumianego webmasterstwa, która ma trafić do bardzo szczególnego odbiorcy -- profesjonalisty (lub osoby pretendującej do takiego tytułu). Prócz spraw dotyczących kodu, czy to server czy client side, wiele miejsca poświęconego jest na uwarunkowania sprzętowe, co jest czymś niespotykanym do tej pory. Często odnosiłem wręcz wrażenie, że książka jest bardziej przeznaczona dla administratora niż webmastera.

Wydaje mi się, że autor próbował sięgnąć zbyt wysoko z tą książką, przez co wielokrotnie opisuje bardzo skrótowo pewne rzeczy. Wymaga to wiele samozaparcia od czytelnika, by samemu pokombinować, poszukać w sieci i popróbować na własnej skórze. Swoją drogą rozpisywanie się w tych tematach spowodowałoby, że zamiast 1 książki wyszłaby cała seria.

Na pewno w książce znaleźć można wiele przydatnych informacji, m. in. z jakich narzędzi i w jaki sposób warto korzystać przy pracy w grupie programistów, opis schematów kodowania, sposoby rozbudowy bazy sprzętowej, narzędzia służące analizie logów itp. Co nietypowego, często opisuje się tu narzędzia, dostosowane dla aplikacji wielkich lub olbrzymich (nawet do kilku tysięcy serwerów).

Czego mi w książce brakuje? Nie jest to typowy poradnik prowadzący za rączkę krok po kroku. Autor zakłada, że czytelnik posiada już sporą wiedzę i doświadczenie, o czym otwarcie mówi we wstępie. Nie poświęca więc prawie w ogóle czasu i miejsca na opis podstaw. Dla wielu czytelników może się to okazać zbyt wysoki mur do przeskoczenia. Dla pewnej części zaś może być to zaleta (jakże ciekawie jest po raz n-ty czytać co robi echo i do czego służy for() -- prawda :P ).

Generalnie książkę oceniłbym jako ciekawą propozycję, dla osób ze sporą wiedzą i pewnym doświadczeniem, które chciałby się dowiedzieć, jak do tworzenia aplikacji mogących szybko się rozwijać, podchodzi człowiek, który nie jedną taką aplikację w życiu już stworzył.

webmade.org Patryk yarpo Jar; 10/2007

Windows Server 2003. Bezpieczeństwo sieci

Windows Server 2003 jest wersją systemu Windows przeznaczoną do zastosowań serwerowych. Dzięki swej funkcjonalności, wydajności i skalowalności jest uważany za dobrą platformę wspomagającą zarządzanie sieciami komputerowymi. Autorzy zwracają uwagę na znaczenie zabezpieczeń sieci opartej na tym systemie w skali dużego przedsiębiorstwa. Wyjaśniają konieczność zdefiniowania szablonów obejmujących całą sieć i podają metody wdrażania zabezpieczeń dla poszczególnych komputerów. Radzą, jak zaimplementować infrastrukturę klucza publicznego (PKI) i jak zabezpieczyć proces administrowania siecią, usługi i protokoły sieciowe. Szczegółowo opisują metody implementacji protokołu IPSec, konfigurowania zapór sieciowych, zabezpieczenia usług DNS i IIS oraz projektowania połączeń VPN i komunikacji ekstranetowej. Końcowe uwagi dotyczą metod poprawy bezpieczeństwa klienckich stacji roboczych oraz sposobów zapobiegania atakom rozmaitych napastników.
NetWorld Piotr Kociatkiewicz; 10/2007

Ajax. Wzorce projektowe

Obecnie na topie internetowych technologii jest bez wątpienia Ajax, czyli definitywne rozwiązanie problemów z przesyłaniem dużej ilości danych w Internecie. Jak opanować tę technologię podpowiada Michael Mahemoff w książce "Ajax. Wzorce projektowe".

Tytuł książki może nieco mylić. Nie jest to bowiem tylko pozycja dla zaawansowanych użytkowników, którzy szukają gotowych rozwiązań popularnych zadań, ale także dobry przewodnik dla początkujących. Autor rozpoczął od szybkiego wprowadzenia i zaznajomienia z cechami Ajaxa oraz konwencją książki. Następnie, na przykładowych aplikacjach, uczy kolejnych zastosowań w postaci wzorców -- podstawowych technologii, programistycznych, funkcjonalności i użyteczności oraz rozwojowych. Całość zamykają przydatne dodatki.

Jeśli więc ktoś planuje wykorzystać Ajaksa w swoich internetowych aplikacjach -- na pewno odkryje w tej książce coś dla siebie.

Dziennik Łódzki pio; 28-09-2007

Optymalizacja funkcjonalności serwisów internetowych

Masz niewiele czasu, by zatrzymać Internautę na swojej stronie. Jakob Nielsen podpowiada, jak tego dokonać. Dobra strona internetowa musi być przede wszystkim użyteczna i łatwa w obsłudze. Jeśli nie spełnia tych podstawowych kryteriów, choćby była i najładniejsza w Internecie, to i tak nikt na nią nie powróci. A przecież po to tworzymy strony - by Internauci, którzy na nią trafią, czuli się dobrze, nie mieli żadnych problemów z nawigacją i chcieli ją odwiedzić ponownie.

Rady jak to zrobić zawarte są w książce "Optymalizacja funkcjonalności serwisów internetowych" Jakoba Nielsena i Hoa Loranger.

Nielsen, obecnie dyrektor firmy badawczej Norman Nielsen Group, określany jest jako guru funkcjonalności w Sieci. Od wielu lat zgłębia tę tematykę i chętnie dzieli się swoją wiedzą za pośrednictwem publikacji książkowych i prasowych, a także poprzez swojego bloga.

Najnowsza książka Nielsena, którą napisał wraz Hoa Loranger, specjalistką od zachowań użytkowników, jest kopalnią wiedzy na temat projektowania stron internetowych, wskazuje, na co zwracać uwagę i pokazuje, jakich błędów należy unikać.

Autorzy postawili sobie dwa zadania: uszeregowanie "pod względem ważności wszechstronną wiedzę o użyteczności" oraz "uaktualnienie zagadnień związanych z użytecznością stron internetowych, wzbogaconych w latach 90. o nowe rozwiązania zdobyte po roku 2000". Czytamy więc m.in. o 34 najważniejszych problemach z funkcjonalnością (m.in. odnośniki, które nie zmieniają koloru po kliknięciu czy projekty elementów, które wyglądają jak reklamy). Wyeliminowanie ich na stronie internetowej z pewnością przełoży się na zwiększenie jej atrakcyjności. Autorzy pokazują dobre i złe rozwiązania na przykładach (screeny konkretnych stron internetowych), co pozwala szybciej zrozumieć poruszane zagadnienia.

Warto zwrócić uwagę, że wszystkie wnioski zawarte w książce nie są opiniami autorów opartymi na "wydaje nam się", lecz zostały poprzedzone wieloma badaniami z udziałem użytkowników. "Nasza firma, Norman Nielsen Group, opublikowała niemal 5000 stron raportów opartych na badaniach dotyczących tego, jak tysiące użytkowników na czterech kontynentach pracują ze stronami internetowymi". Książka zaś "zawiera esencję najbardziej wartościowych informacji powstałych na podstawie wyników badań" - piszą Autorzy. Jeśli ktoś chce pogłębić wiedzę zawartą w książce, może przeczytać raporty opublikowane na stronie www.nngroup.com/reports.

Kto powinien przeczytać tę książkę? Każdy, kto chce, by jego strona była odwiedzana. "Kiedy potencjalny klient odwiedza stronę, jej właściciel ma mniej niż dwie minuty, aby nawiązać z nim komunikację". Warto więc wiedzieć, jak to zrobić dobrze. Do kupna książki może zniechęcić jedynie cena - 99zł. Ale jeśli ktoś chce zarabiać dzięki swojej stronie internetowej - będzie to dobra inwestycja.

Polityka Wojciech Krusiński;

Jak założyć skuteczny i dochodowy sklep internetowy

Sklepów internetowych różnej maści, oferujących mniej lub bardziej specjalistyczny asortyment jest całe mnóstwo. Żeby uruchomić własny kramik w sieci nie trzeba ponosić wielkiego nakładu finansowego, wystarczy wykupić serwer i domenę za kilkaset złotych, a następnie zainstalować darmowe, łatwe w obsłudze i modyfikacji, niezwykle rozbudowane i funkcjonalne oprogramowanie sklepowe i w zasadzie można już zacząć sprzedawać. Na dobrą sprawę tutaj dopiero zaczynają się problemy. Co sprzedawać? Komu? W jaki sposób ściągnąć klientów?
Papierowemysli.pl Ludwik Mańczak; 08/2007
Sposób płatności