ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Recenzje

Internet. Kurs

<b>Internet wciąż odkrywany</b> <p>Ci, którym wydaje się, że już wszystko wiedzą o Internecie, zapewne będą mile zaskoczeni po lekturze książki wydawnictwa Helion „Internet. Kurs”, odkrywając nowe tajniki sieci. Autorzy Maria Sokół i Maciej Kunowski nie tylko skupiają się na powszechnie znanych możliwościach Internetu jako źródła informacji wszelkiego rodzaju, ale także jako, na razie rzadko używanego, środka komunikacji. Dowiadujemy się, jak rozmawiać przez sieć, jak przez telefon (nie płacąc przy tym ogromnych rachunków), dokonywać zakupów, pobierać filmy i muzykę, wreszcie pracować, nie ruszając się z domu. Pozycja jest kierowana do początkujących użytkowników, nie mających większego doświadczenia w obsłudze komputera, ale także bardziej doświadczeni wiele na tej lekturze skorzystają. Opisywane programy zostały umieszczone na dołączonej do książki płycie CD.
Dziennik Łódzki N 28 kwietnia 2004

Internet. Kurs

"Internet. Kurs" to pozycja kierowana do początkujących użytkowników komputerów, dzięki której mogą zapoznać się z możliwościami oferowanymi przez Internet. Zgodnie z założeniami serii zagadnienia prezentowane są w formie krótkich opisów oraz listy czynności, które należy wykonać krok po kroku w celu uzyskania oczekiwanego efektu. Istotne znaczenie mają przy tym liczne ilustracje ułatwiające przyswajanie materiału.
Proces zdobywania wiedzy rozpoczyna się od wyjaśnienia czym jest Internet i w jaki sposób się do niego podłączyć. Godne odnotowania są przy tym wskazówki na temat bezpieczeństwa. Następnie czytelnik poznaje podstawy posługiwania się przeglądarką stron WWW i wyszukiwania informacji. Uczy się także korzystania z poczty elektronicznej, grup dyskusyjnych i komunikatorów internetowych. Autorzy przekonują, że Internet można również wykorzystać do znalezienia partnera życiowego, prezentując serwisy randkowe. Całość wieńczy omówienie procesu tworzenia prostej strony WWW.
Na płycie CD-ROM dołączonej do książki umieszczone zostały wersje instalacyjne programów omawianych w poszczególnych rozdziałach oraz dodatkowe narzędzia przydatne w czasie korzystania z Internetu.
Prezentowana publikacja zasługuje na uwagę jako wartościowy podręcznik wprowadzający początkujących użytkowników w świat Internetu. Przystępna forma przekazywania treści sprawia, że dobrze sprawdzi się on jako pomoc w samodzielnej nauce korzystania z dobrodziejstw sieci.
Magazyn Internet KK; 04/04

Projektowanie stron WWW. Jak to zrobić?

Spora część użytkowników Internetu po początkowej fazie sprowadzającej się do korzystania z zasobów dostępnych w sieci zaczyna poważnie rozważać podjęcie bardziej aktywnych form uczestnictwa w społeczności internautów. W grę wchodzi zwykle chęć stworzenia własnej strony WWW. Początkujący użytkownik staje w tym momencie przed problemem związanym z przejściem do praktycznej realizacji tego pomysłu. W zadaniu tym pomocna może być książka "Projektowanie stron WWW. Jak to zrobić?".
Już pierwszy rzut oka pozwala stwierdzić, że mamy do czynienia z dość nietypową publikacją. Licząca trzysta stron pozycja została wydana w pełnym kolorze i zwraca na siebie uwagę za sprawą charakterystycznej oprawy graficznej, wzbogaconej pokaźną dawką humoru. Rolę wprowadzenia pełnią informacje wyjaśniające, czym jest sieć WWW i wspomagające użytkownika w procesie wyszukiwania informacji w Internecie. Następnie autorzy prezentują podstawowe elementy strony WWW i przekazują informacje, które należy opanować przed przystąpieniem do tworzenia witryny.
Duży nacisk został położony na projektowanie interfejsu i systemu nawigacji oraz na właściwy dobór kolorów i czcionek. Czytelnik dowiaduje się, jak należy przygotować pliki graficzne wykorzystywane w procesie tworzenia strony oraz poznaje podstawy typografii. Godne uwagi są też materiały traktujące o testowaniu witryny i procesie jej publikacji. Omówione zostały ponadto działania związane z promocją serwisu i jego rejestrowaniem w wyszukiwarkach. Całość uzupełniają odpowiedzi na quizy oraz tabela zalecanych kolorów.
Oceniając prezentowaną publikację należy podkreślić fakt, że stanowi ona interesujące połączenie technicznych informacji niezbędnych do tworzenia stron internetowych ze wskazówkami, które ułatwiają podejmowanie właściwych decyzji w zakresie wyglądu strony, wyboru mechanizmu nawigacji i promocji stworzonego serwisu. Jeśli uwzględnimy przystępny sposób przekazywania informacji, a także przyjemne dla oka opracowanie graficzne, to przekonamy się, że mamy do czynienia z wartościową pozycją dla początkujących adeptów sztuki projektowania serwisów internetowych.
Magazyn Internet KK; 04/04

LaTeX. Wiersz po wierszu

Doskonały poradnik dla początkujących LaTEX-owców. Szczegółowe opisy tworzenia w tym popularnym w naukowym światku systemie składu, poparte fantastycznie wplecionymi w układ graficzny stron przykładami, ułatwiają zrozumienie dość przecież skomplikowanych operacji na tekście i wstawianej weń grafice. Autor uzmysławia wiele problemów i uczy jak ich uniknąć już w fazie projektowania dokumentów. Wszystkie niuanse obróbki pliku źródłowego, opisuje (i pokazuje) z widoczną biegłością w temacie. Czytelny układ ułatwia zrozumienie filozofii działania LaTEX-a (wszakże nie jest to środowisko graficzne tylko tekstowe) i jego praktyczne zastosowanie. Wiele pożytecznych uwag dotyczy wyjątków składni, które mogą nastręczać problemy także zaawansowanym użytkownikom. Lektura uświadamia, które dziedziny składu tekstu wykażą wyższość LaTEX-a nad popularnymi edytorami tekstu, a które pokażą jego słabości. Z oczywistych względów jest to system do tworzenia skomplikowanych, co najmniej kilkudziesięciostronicowych prac ze skomplikowanymi wzorami. Czas poświęcony na napisanie tekstu tej wielkości setnie zwróci się przy późniejszej jego "obróbce".
Niestety, nie jest to książka wyczerpująca temat, odwołania do innych źródeł są więc nieuniknione. Nie jest to jednak zarzut wobec autora, lecz stwierdzenie obszerności tematu. Pomimo tego jest to pozycja, która w połączeniu z plikami pomocy LaTEX-a, ułatwia naukę tworzenia dość skomplikowanych dokumentów. Osoby nie obeznane z LaTEX-em razi brak jakiegokolwiek załączonego oprogramowania. Prawdopodobnie jest to wynik możliwości wyboru między wieloma systemami, nawet różnymi dystrybucjami oprogramowania, mnogością pakietów i ich ogólną dostępnością w Internecie (istotne, że jest to oprogramowanie rozpowszechniane bezpłatnie).
Tłumacze zadbali o informacje istotne dla polskiego użytkownika, jak strona kodowa znaków oraz polski opis pakietów LaTEX (szczególnie istotnych różnic występujących w składni w polskiej wersji).
Magazyn Literacki Książki OST, 04/2004

Praktyczny kurs Turbo Pascala. Wydanie IV

Praktyczny Turbo Pascal

Nie bez powodu Helion postanowił już po raz czwarty wydać „Praktyczny kurs Turbo Pascala” Tomasza M. Sadowskiego.
Zainteresowanie kursem jest tak duże, że książka zyskała już miano bestsellera, co powoduje, że szybko znika z księgarskich półek.
Nie bez znaczenia jest też to, ze na dołączonym do książki CD-ROM-ie zamieszczono pełną wersję Turbo Pascala 5.5, poprawkę do modułu Crt dla środowiska Turbo Pascala, listingi programów opisanych w książce, a nawet przykładowe rozdziały innych książek o programowaniu wydanych przez Helion.
Turbo Pascal nie jest powszechnie używany przy pisaniu profesjonalnych aplikacji, ale jest dobrą szkoła dla początkujących programistów. Umiejętne stopniowanie treści pozwala na zapoznawanie się z zasadami programowania oraz elementami języka w sukcesywny sposób, krok o kroku.

Dziennik Łódzki N; 31 marca 2004
Sposób płatności
Zabrania się wykorzystania treści strony do celów eksploracji tekstu i danych (TDM), w tym eksploracji w celu szkolenia technologii AI i innych systemów uczenia maszynowego. It is forbidden to use the content of the site for text and data mining (TDM), including mining for training AI technologies and other machine learning systems.