Recenzje
Cisco. Receptury
Prawdziwa biblia administratora sieci, który może z routerami Cisco robić wszystko - wystarczy znaleźć rozdział, tytuł porady i zastosować się do gotowej wskazówki.
Każda porada jest porządnie opisana, a jej zrozumienie nie powinno stanowić najmniejszego problemu. Są przykłady, fragmenty kodu, tabele, opisy, wyjaśnienia, a w razie konieczności nawet rysunki poglądowe.
To z pewnością jedna z najlepszych książek poświęcona routerom Cisco - bez zbędnej teorii, ogólników, rozwodzenia się nad nudnymi i zwykle ukrytymi w głębi grubych tomów opisami.
Tutaj od razu znajdziesz to, czego właśnie szukasz. A w wypadku awarii czy błędów w konfiguracji, będzie to lektura, która najszybciej rozwiąże Twoje problemy.
Serwisy WWW. Projektowanie, tworzenie i zarządzanie
Pierwszą z opisywanych przez autorkę faz jest planowanie. Podkreśla ona znaczenie zdefiniowania misji i celów tworzonej witryny oraz podjęcia decyzji dotyczącej jej zawartości. Kolejnym krokiem jest sporządzenie planu, wybór odpowiedniej nazwy witryny oraz dokonanie oceny konkurencji. Niezwykle ważne jest ponadto zdobycie wiedzy o potencjalnych użytkownikach i ich potrzebach. Godne uwagi są też rozważania o sposobach zarabiania pieniędzy w sieci. Druga faza obejmuje czynności związane z projektowaniem witryny. Istotne znaczenie ma przede wszystkim wybór odpowiedniego systemu nawigacji, opracowanie poprawnego projektu graficznego oraz ustalenie technologii, w oparciu o które będzie rozwijany serwis. Faza trzecia obejmuje proces budowy witryny. Na tym etapie należy zadbać o jej zgodność z różnymi przeglądarkami, zapewnić osobom niepełnosprawnym możliwość korzystania z jej zasobów, a także zatroszczyć się o zgodność ze standardami. Znajdziemy tu również wskazówki odnośnie właściwego przygotowywania rysunków i plików multimedialnych oraz porady zapewniające zwiększenie szybkości działania witryny. Ostatnia faza sprowadza się do zarządzania witryną. Wiąże się ona z monitorowaniem serwisu, jego rozbudową oraz promocją.
Sięgając po prezentowaną książkę mamy okazję zapoznać się z prawidłowym przebiegiem procesu przygotowywania serwisu WWW. Szczególnie cenne są przy tym rady ekspertów, dzięki którym możemy korzystać z ich wieloletnich doświadczeń w tej branży. Bez wątpienia jest to pozycja godna rekomendacji.
Hack Wars. Tom 1. Na tropie hakerów
W książce znajdziemy sporo bezużytecznych informacji, np. siedem stron ze spisem liczb od 0 do 255 wraz z ich binarnymi i ósemkowymi odpowiednikami lub 36-stronicowy opis komend DOS-a (streszczenie komend Uniksa mieści się na dwóch stronach). Z kolei lektura rozdziału 6. (kurs programowania dla hakerów) paradoksalnie nauczy nas nie tylko dodawania liczb i wyświetlania napisu Hello word! w języku C, ale także operacji na przerwaniach. A to wszystko w wielce popularnym i nieśmiertelnym środowisku DOS.
Umieszczanie tego typu porad w książce o hakerach, aspirującej do miana poważnej, wydaje się być co najmniej nie na miejscu. Szczególnie jeśli jedynym systemem omawianym pod kątem programowania jest DOS, a w następnym rozdziale autor przechodzi bez słowa wprowadzenia do dużo bardziej skomplikowanych fragmentów kodu przeznaczonych dla środowiska UNIX i MS Windows.
W „Hack Wars - na tropie hakerów” znajdziemy jednak także cenne informacje. Do takich z pewnością można zaliczyć opis popularnych protokołów - zasady ich działania, problemy i potencjalne dziury. Opisane zostały również metody ataków (wraz z nieco przeterminowanymi przykładami.
„Hack Wars - na tropie hakerów” z pewnością można polecić początkującym użytkownikom oraz osobom nieświadomym zagrożeń pochodzących z internetu. Jednak szanujący się informatyk niewiele skorzysta na kilometrowych listingach archaicznych exploitów, które wykorzystują dawno już połatane dziury.
Cisco. Receptury
System operacyjny IOS firmy Cisco z jednej strony charakteryzuje się znacznymi możliwościami, z drugiej jednak jest bardzo skomplikowany. Większość zadań można w nim realizować na wiele sposobów, a tymczasem czas leci... W sukurs tym, których interesuje zastosowanie od razu najwłaściwszego rozwiązania, przyszli Kevin Dooley i Ian J. Brown, autorzy książki „Cisco. Receptury”, proponowanej przez wydawnictwo Helion.
Większość zadań konfiguracyjnych systemu może zostać podzielona na kilka niezależnych etapów. W tej sytuacji administratorowi sieci niezbędny jest przede wszystkim zestaw dobrych receptur - informacji do realizacji najczęściej powtarzających się zadań. I takie, w liczącej blisko 1000 stron książce, otrzymuje. „Cisco. Receptury” to przykłady rozwiązań większości problemów konfiguracyjnych.