ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

  Wielki gracz. Ze Żmudzi na Dach Świata (ebook)(audiobook)(audiobook)

  Autor:
  Max Cegielski
  Okładka książki/ebooka Wielki gracz. Ze Żmudzi na Dach Świata

  Okładka książki Wielki gracz. Ze Żmudzi na Dach Świata

  Okładka książki Wielki gracz. Ze Żmudzi na Dach Świata

  Okładka książki Wielki gracz. Ze Żmudzi na Dach Świata

  Wydawnictwo:
  Karakter
  Ocena:
  Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
  Stron:
  420
  2w1 w pakiecie:
  ePub
  Mobi

  Fascynująca biografia Bronisława Grąbczewskiego, a zarazem reportaż z podróży jego śladami.

  Główny bohater to postać tyleż wyrazista, co zagadkowa: słynny podróżnik, który będąc synem powstańca styczniowego, zaciągnął się do służby w carskiej armii. Jako jej oficer w latach osiemdziesiątych XIX wieku stał się jednym z najważniejszych uczestników Wielkiej Gry, czyli szpiegowskiej rywalizacji Rosji i Wielkiej Brytanii na terenach Azji Środkowej. Tak trafił nawet na karty powieści Juliusza Verne'a i Rudyarda Kiplinga, sam wolał się jednak przedstawiać nie jako szpieg lecz odkrywca i badacz. Anglicy uważali Grąbczewskiego za groźnego Rosjanina, ale tuż przed śmiercią w Warszawie został uznany za ,,polskiego naukowca" - czy słusznie?

  Max Cegielski wraz z fotografem, Mikołajem Długoszem, wyruszają szlakiem Grąbczewskiego. Chcą rozszyfrować przynajmniej niektóre z jego zagadek, a także aby zobaczyć, jak dziś wygląda życie w opisywanych przez niego miejscach. Ze Żmudzi, gdzie Grąbczewski się urodził, jadą przez Rosję, Uzbekistan aż po Pamir, zwany za jego czasów Dachem Świata. Ta podwójna podróż -  w czasie i przestrzeni - pozwala spojrzeć z innej perspektywy na naszą historię, uwikłanie w proces kolonizacji i ambiwalentne związki Polski ze Wschodem. Autor w pasjonujący sposób opisuje i interpretuje historyczne zdarzenia, a biograficzny esej przeplata pełnokrwistą reporterską opowieścią.

  Wersja elektroniczna książki nie zawiera fotografii Mikołaja Długosza, które są w wersji papierowej książki.

  O autorze

  Max Cegielski - dziennikarz i pisarz. W TVP Kultura współprowadzi "Halę Odlotów". Autor książek: Apokalipso (2004), Pijani bogiem (2007), Masala (2008), Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu (Nagroda imienia Beaty Pawlak, 2009), Mozaika. Śladami Rechowiczów (2011) oraz Leksykon buntowników (2013). Twórca i kurator projektów artystycznych Global Prosperity (Gdańsk - Warszawa, 2010) oraz Migrujący Uniwersytet Mickiewicza (Stambuł, 2014).

  Zamknij

  Wybierz metodę płatności

  Zamknij Pobierz aplikację mobilną Ebookpoint