Facebook
  ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

  To zmienia wszystko. Kapitalizm kontra klimat (ebook)(audiobook)(audiobook)

  Autor:
  Neomi Klein
  Wydawnictwo:
  Muza SA
  Ocena:
  6.0/6  Opinie: 1
  Stron:
  576
  2w1 w pakiecie:
  ePub
  Mobi

  Dokąd zaprowadzi nas wolnorynkowy fundamentalizm? 

  Naomi Klein jest kanadyjską dziennikarką, pisarką i aktywistką społeczną. Autorką książek No Logo i Doktryna Szoku. Jej kolejna publikacja To zmienia wszystko stanowi dalszy ciąg rozważań społeczno – ekonomiczo – politycznych. Tym razem głównym tematem jej książki jest globalne ocieplenie i zagrożenie jakie niosą zmiany klimatu. Autorka wciąż ukazuje ciemną stronę neoliberalnego kapitalizmu – analizuje, w jaki sposób wolnorynkowy fundamentalizm przyczynił się do zanieczyszczeń atmosfery zagrażających całej ludzkości i jak blokuje próby naprawy istniejącej sytuacji. Autorka ostrzega przed konsekwencjami ingerowania w klimat za pomocą  tzw. geoinżynierii czyli modyfikacji pogody poprzez np. wprowadzanie do atmosfery aerozoli siarczanowych. Klein trzeźwo ocenia sytuacje, zdaje sobie sprawę jak trudna będzie zmiana dominującej tendencji do ciągłego wielbienia wzrostu i obecnych nawyków konsumpcyjnych. Choć nie przedstawia obrazu przyszłości jedynie w czarnych barwach, to bez owijania w bawełnę pokazuje co się stanie jeśli bogate społeczeństwa zachodu nie zmienią swoich przyzwyczajeń.

  (…) Z interkomu rozległ się głos: „Pasażerowie lotu numer 3935 z Waszyngtonu do Charlestonu w Karolinie Południowej proszeni są o zabranie bagażu podręcznego i wyjście z samolotu”.
  Pasażerowie zeszli po schodkach i zebrali się na rozgrzanym pasie startowym. Ich oczom ukazał się niezwykły widok: koła samolotu US Airways ugrzęzły w asfalcie jak w mokrym betonie. Utknęły tak głęboko, że pojazd, który miał odholować samolot, nie mógł go ruszyć z miejsca. Linie lotnicze miały nadzieję, że uwolniony od ciężaru trzydziestu pięciu pasażerów da się pociągnąć. Nic z tego. Ktoś wrzucił do sieci zdjęcie z podpisem: „Dlaczego anulowano mój lot? Ponieważ w Waszyngtonie jest tak cholernie gorąco, że nasz samolot zagłębił się na 10 centymetrów w asfalt”.
  Sprowadzono w końcu większy, mocniejszy pojazd, żeby odholować samolot. Tym razem się udało. Wystartował z trzygodzinnym opóźnieniem. Rzecznik linii lotniczych tłumaczył to „niezwykłymi temperaturami”.
  Lato 2012 roku było istotnie niezwykle upalne. (Tak jak w roku poprzednim i następnym). Przyczyna bynajmniej nie stanowi tajemnicy: jest nią rozrzutne spalanie paliw kopalnych, a US Airways musiały to robić pomimo niedogodności, jakich przyczynił roztapiający się asfalt. Ten paradoks – korzystanie z paliw kopalnych tak radykalnie zmienia nasz klimat, że zaczyna to przeszkadzać w ich użytkowaniu – nie powstrzymał pasażerów lotu 3935 przed ponownym wejściem na pokład samolotu i kontynuowaniem podróży. W doniesieniach na temat incydentu media nie wspomniały o zmianach klimatu (…)  

                                                                                                            Fragment książki

  Zamknij

  Wybierz metodę płatności