ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

  Szczenięce lata. Ziele na kraterze. Ojciec i Córki - korespondencja (ebook)(audiobook)(audiobook)

  Autor:
  Melchior Wańkowicz
  Wydawnictwo:
  Prószyński Media
  Ocena:
  Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
  Stron:
  544
  2w1 w pakiecie:
  ePub
  Mobi

  Drugi tom z serii dzieł Melchiora Wańkowicza (po słynnej "Bitwie pod Monte Cassino") zawiera rodzinną beletrystykę pisarza oraz unikatowy zbiór listów, jakie Wańkowicz wymieniał z obiema córkami Krystyną i Martą.

  "Szczenięce lata" opisują nieistniejący już świat dworów na Kresach. Ta prawdziwa gawęda, pisana piękną polszczyzną, jest kopalnią wiadomości na temat ówczesnych zwyczajów i tradycji.

  "Ziele na kraterze" zajmuje szczególne miejsce wśród książek Wańkowicza, nie tylko ze względu na zawarty w niej zapis osobistej tragedii pisarza, który stracił w Powstaniu Warszawskim ukochaną córkę Krystynę. Ta książka ma dużo głębsze przesłanie jest afirmacją życia, rodziny i miłości.

  "Ojciec i Córki korespondencja" to zbiór listów, jakie Melchior Wańkowicz wymieniał z córkami (Martą i Krystyną) w latach 1921-1941. Z ich treści wyłania się obraz skomplikowanych relacji rodzinnych Wańkowiczów. Korespondencja ta jest też bezcennym i fascynującym uzupełnieniem zarówno "Ziela na kraterze" jak i "Szczenięcych lat", które należą do najpopularniejszych i wielokrotnie wznawianych utworów pisarza.

  Co zachwyca i wybija się na pierwszy plan w jego książkach to po pierwsze jakość języka: mięsistego, klarownego i zindywidualizowanego. Po drugie: akcja, która jest zawsze misternie skonstruowana. Po trzecie wreszcie: klimat, który Wańkowicz potrafił wyczarować jak rasowy gawędziarz z Kresów.

  Piotr Kępiński

  Wańkowicz cenił humor jako materię literacką. Uważał, że czytelnika bądź słuchacza należy odśmiać, czyli pozwolić mu co jakiś czas na głębszy oddech, na odpoczynek, na śmiech. Anegdoty, zabawne dygresje, żarciki, przekora, owe, jak je nazywał, witaminy humoru są stale obecne w Szczenięcych latach.

  Anna Bernat

  Wańkowicz w "Zielu na kraterze" z wielką atencją i pietyzmem pokazał lata okupacji niemieckiej w Polsce oraz cierpienie matki po stracie córki w Powstaniu Warszawskim (te fragmenty książki należą do jednych z najbardziej przejmujących obrazów ludzkiego bólu). Autor, który był poza krajem w czasie II wojny światowej, potrafił z wielkim literackim kunsztem odtworzyć atmosferę powstańczych dni walczącego miasta. Po ukazaniu się w kraju "Ziela na kraterze" w 1957 roku czytelnicy dziennika "Życie Warszawy" uznali tę książkę za najlepszą publikację poświęconą powstańczej Warszawie.

  Aleksandra Ziółkowska-Boehm

  Melchior Wańkowicz (1892-1974)

  Wybitny polski pisarz, nazywany królem polskiego reportażu, jedna z największych indywidualności polskiej literatury XX wieku. W latach 1943-46 był korespondentem wojennym II Korpusu generała Andersa. W latach 1949-58 przebywał w USA, potem wrócił do kraju. W 1964 roku aresztowano go i wytoczono mu proces polityczny o przesyłanie materiałów szkalujących Polskę Ludową, o którym głośno było na całym świecie. Był ceniony za swoją nieugiętą postawę i kochany przez miliony czytelników.

  Kolekcja dzieł Melchiora Wańkowicza

  W ciągu trzech lat (2009-2011) ukaże się 16 tomów zbierających całą spuściznę literacką i publicystyczną króla reportażu. Każdy tom opatrzony będzie wstępem badacza lub specjalisty od twórczości Wańkowicza oraz posłowiem Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm.

  Harmonogram wydań dzieł Melchiora Wańkowicza

  Spis treści

  I. SZCZENIĘCE LATA

  Wstęp. Żywioły w dolinie Niewiaży (Anna Bernat)

  NOWOTRZEBY KALUŻYCE Od autora

  II. ZIELE NA KRATERZE

  Wstęp: Wspomnienie świata (Piotr Kępiński)

  Przedmowa

  KIEŁKOWANIE Wielkopolskie niemowlęctwo Warszawskie dzieciństwo Od liter do literatury Na Chełmszczyźnie Na Litwie kowieńskiej Domeczek Niegodne praktyki Taty Czy przycinać?

  ROZROST Wodami Polski Drogami Podkarpacia Szczenięce lata Po Kresach Krynolinki Konspiratorzy Matura przy błysku piorunów Smak przed jazdą Uniwersyteckie wspominki Pedałowanie przez Europę Jakże zielono w Gołańczy!

  WYKORZENIANIE Lawa Ratowanie się Chlorofil Trwanie

  ODROST Jak broniło powietrze? Pierwsze wiązki ziela Srebrne wesele

  OWOCOWANIE Jak długo nastarczą ręce mamine? Jak długo jeszcze będzie potrzebny ojciec?

  OGNIE PODCHODZĄ Anglicy w Domeczku Domeczek się broni Ognie doszły Ziele na kraterze Powstanie

  POPIÓŁ Losy szesnastki Non omnis moriar Brat Matka Relacja łączniczki Zofii Relacja łączniczki Leny

  EPILOG I PROLOG List do Krysi List od Tili

  III. OJCIEC I CÓRKI KORESPONDENCJA

  Wstęp (Aleksandra Ziółkowska-Boehm)

  OJCIEC I KRYSTYNA KRYSIA I TILI

  SAGA RODZINY WAŃKOWICZÓW (Aleksandra Ziółkowska-Boehm)

  Zamknij

  Wybierz metodę płatności