ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

  Siostra Zygmunta Freuda (ebook)(audiobook)(audiobook)

  Autor:
  Goce Smilevski
  Wydawnictwo:
  WAB
  Ocena:
  Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
  Stron:
  202
  2w1 w pakiecie:
  ePub
  Mobi

  Czy zastanawialiście się kiedyś, co było inspiracją dla rewolucyjnych tez Zygmunta Freuda? Smilevski kreśli niezwykły, poetycki obraz świata, w którym nie sposób odróżnić ludzi zdrowych od szaleńców.

  W życiu Adolfiny Freud od najmłodszych lat strach przeplatał się z bólem i gorączkowym pragnieniem miłości. Jedynym wsparciem w domu był jej starszy brat, Zygmunt. To on pokazał jej świat filozofii i sztuki, w który mogła uciec. To dzięki niemu poznała swoją jedyną miłość i najbliższych przyjaciół. To on był odpowiedzialny za jej pierwsze lęki i traumy.

  W zadziwiający sposób Smilevski łączy ustępy z dzieł Freuda z niekiedy frenetyczną narracją, tworząc jedyny w swoim rodzaju dialog, który przyciąga błyskotliwością, głębią i emocjonalnością. Podczas gdy jej brat stara się diagnozować ludzką psychikę, Adolfina na własne życzenie pogrąża się w szaleństwie, bo tylko w ten sposób jest w stanie zrozumieć świat i bliskich.

  Adolfina Freud z książki Smilevskiego to postać wyjątkowa - inteligentna, przenikliwa, a jednocześnie zagubiona i pogrążona w apatii. Podczas gdy jej brat stara się diagnozować ludzką psychikę, Adolfina na własne życzenie pogrąża się w szaleństwie, bo tylko w ten sposób jest w stanie zrozumieć świat i bliskich. Jej życie nigdy nie było usłane różami. Od najmłodszych lat musiała uczyć się żyć w domu, w którym oparcie dawał jej jedynie starszy brat. Zygmunt przynosił jej książki i wprowadzał w zawiły świat filozofii, który pozwalał odciąć się od zmęczonej życiem matki. To dzięki niemu poznała Reinera, swoją jedyną miłość, oraz najbliższą przyjaciółkę, Klarę Klimt, siostrę Gustawa. I to przez niego w życie Adolfiny wkradł się obłęd...

  Niesamowita historia, w której ból, strach i miłość nieustannie przeplatają się ze sobą, tworząc niezwykle dojrzałą i emocjonalną narrację. Siostra Zygmunta Freuda to nie tylko opowieść o życiu w cieniu wielkiego człowieka...

  Goce Smilevski (1975) - macedoński prozaik, dramatopisarz i eseista. Siostra Zygmunta Freuda to jego najnowsza książka, nagrodzona Nagrodą Literacką Unii Europejskiej i przetłumaczona na ponad trzydzieści języków. Po polsku ukazała się także jego powieść Rozmowa ze Spinozą (2002, wyd. pol. 2005).

   

   

  Zadziwiająca i nieoczekiwana. Ośmiela się pokazać ciemną stronę biografii Freuda, którego wszyscy uważali za "wielkiego człowieka". Na pewno prowokująca.

  Joyce Carol Oates, "The New York Review of Books"

  Siostra Zygmunta Freuda to rzadko spotykane artystyczne osiągniecie (...). Podobnie jak Tołstoj, Smilevski decyduje się na używanie prostych słów, które łączy potem w sposób niepowtarzalny, tworząc tym samym wyraziste i kompletne obrazy, idee i uczucia.

  "The Jewish Daily Forward"

  Jedno z najciekawszych wydarzeń literackich roku. Niezwykle ważne, przyjemne w lekturze, interesujące i głębokie. To wspaniały pisarz.

  Dubravka Ugresic, "Liberation" (Francja)

  Skomplikowana, inteligentna, wspaniałe dzieło wyobrazi; Siostra Zygmunta Freuda jest doskonałym przykładem na to, w jaki sposób fikcja literacka może zadać pewne istotne pytania, których historia nie może lub nie ośmieli się postawić.

  Alberto Manguel, "El Pais" (Hiszpania)

  Genialnie pokazany wizerunek kobiety wyklętej przez rodzinę, kulturę i kraj oraz jej prób przekroczenia granic historii.

  Louise Murphy (autorka The True Story of Hansel and Gretchen)

  Silna, wielowarstwowa, obsesyjna jak u José Saramago.

  "La Repubblica" (Włochy)

   

  Zamknij

  Wybierz metodę płatności