ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Początki Auschwitz w pamięci pierwszego transportu polskich więźniów politycznych

Wydawnictwo:
Muzeum Auschwitz
Ocena:
Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
Stron:
181
Dostępne formaty:
     ePub
     Mobi

Książka wydana z okazji 75. rocznicy przybycia pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do obozu Auschwitz 14 czerwca 1940 r.

W publikacji fragmenty relacji byłych więźniów z pierwszego transportu zestawiono w siedmiu rozdziałach tworzących płynnie opowiedzianą historię 728 mężczyzn, którzy m.in. za działalność konspiracyjną oraz próby przedostania się do armii polskiej we Francji, trafili z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz.

Opowieść rozpoczyna się od samego momentu aresztowań i przewożenia do więzienia w Tarnowie, kończy się natomiast najdłuższym apelem po pierwszej ucieczce więźnia Auschwitz, Tadeusza Wiejowskiego, która miała miejsce 6 lipca 1940 r. Wówczas, już po nadaniu numerów obozowych, morderczej kwarantannie, przebraniu w pasiaki i nałożeniu obowiązku niewolniczej pracy, rytuał "lagrowania", czyli wtłaczania człowieka w obozowy system terroru, dobiegł końca.

Tylko części z nich udało się przeżyć. Ci, którzy przetrwali, po wojnie złożyli świadectwo tych tragicznych dni, ocalając jednocześnie pamięć o kolegach, którzy w obozie zginęli.

Oprócz wyboru relacji w książce zamieszczono również szczegółową listę wszystkich więźniów z pierwszego transportu z datą i miejscem urodzenia oraz krótką informacją o ich losach obozowych. W niektórych przypadkach dane te nie są kompletne i ich ustalenie wymaga dalszych badań historycznych oraz archiwalnych. Dla ułatwienia wyszukiwania konkretnych osób, na końcu listy został zamieszczony alfabetyczny indeks nazwisk.

Wybrane bestsellery

Muzeum Auschwitz - inne książki

Zamknij

Przenieś na półkę
Dodano produkt na półkę
Usunięto produkt z półki
Przeniesiono produkt do archiwum
Przeniesiono produkt do biblioteki

Zamknij

Wybierz metodę płatności

Sposób płatności