Kurpie. Miniprzewodnik Praca zbiorowa
- Autor:
- Praca zbiorowa
- Serie wydawnicze:
- Miniprzewodniki
- Wydawnictwo:
- Bezdroża
- Ocena:
- Dostępne formaty:
-
ePubMobi
Opis
książki
:
Kurpie. Miniprzewodnik
Miniprzewodnik Wydawnictwa Bezdroża opisujący najważniejsze atrakcje turystyczne miasta bądź regionu. Poznasz historię miejsca, przeczytasz opisy atrakcji turystycznych i (najważniejsze dla turysty) informacje praktyczne: co warto zobaczyć, gdzie szukać noclegu i jak dojechać w miejsce, którego nie można pominąć zwiedzając okolicę. Zapraszamy na wycieczkę!
Kurpie
Kurpie to nazwa regionu, jak również ludności zamieszkującej to terytorium. Region ów jest niewielki - obejmuje zaledwie kilka dawnych parafii. Początkowo była to nazwa obraźliwa, wywodzi się bowiem od prostych, plecionych z łyka lipowego butów, w jakich chodzili miejscowi. Mieszkańcy tego niezwykłego zakątka Polski są najmłodszą grupą osadniczą w Polsce. Wytworzyli jednak jedną z najciekawszych kultur na terenie naszego kraju. Stało się tak zapewne dlatego, że na terenie Kurpiowszczyzny nigdy nie istniało poddaństwo, nie było wielkich majątków ziemskich, dworów ani pałaców. Mieszkańcy Puszczy Kurpiowskiej byli ludźmi wolnymi i poddanymi jedynie władzy królewskiej. Wprawdzie już w XIV w. Puszcza wzbudzała zainteresowanie książąt mazowieckich, ale jedynie jako doskonały teren łowiecki. Była ulubionym miejscem polowań księcia Janusza I. Do końca XVII w. gospodarka na tym obszarze opierała się wyłącznie na eksploatacji dóbr naturalnych: zajmowano się rybołówstwem, myślistwem, bartnictwem, wytapianiem żelaza z rudy darniowej i wyrobem smoły. Warunki życia w Puszczy wywarły wpływ na ludność kochającą wolność i niezależność. Kurpie odegrali chlubną rolę najpierw w bojach z najeźdźcą szwedzkim, później w walkach o wyzwolenie narodowe w okresie zaborów, a następnie w latach okupacji niemieckiej. Obecnie istnieje coraz mniej śladów materialnych po kulturze kurpiowskiej - stare drewniane domy zastępują wątpliwej urody budynki z pustaka, a młodzież niezbyt chętnie posługuje się gwarą. Jednak w sferze plastyki obrzędowej i zwyczajów Kurpie przeżywają ostatnio swoisty renesans przede wszystkim dzięki bardzo aktywnym zespołom folklorystycznym i licznym ciągle jeszcze twórcom ludowym.
Wybrane bestsellery
Praca zbiorowa - pozostałe książki
Zobacz pozostałe książki z serii Miniprzewodniki
Bezdroża - inne książki
Dzięki opcji "Druk na żądanie" do sprzedaży wracają tytuły Grupy Helion, które cieszyły sie dużym zainteresowaniem, a których nakład został wyprzedany.
Dla naszych Czytelników wydrukowaliśmy dodatkową pulę egzemplarzy w technice druku cyfrowego.
Co powinieneś wiedzieć o usłudze "Druk na żądanie":
- usługa obejmuje tylko widoczną poniżej listę tytułów, którą na bieżąco aktualizujemy;
- cena książki może być wyższa od początkowej ceny detalicznej, co jest spowodowane kosztami druku cyfrowego (wyższymi niż koszty tradycyjnego druku offsetowego). Obowiązująca cena jest zawsze podawana na stronie WWW książki;
- zawartość książki wraz z dodatkami (płyta CD, DVD) odpowiada jej pierwotnemu wydaniu i jest w pełni komplementarna;
- usługa nie obejmuje książek w kolorze.
Masz pytanie o konkretny tytuł? Napisz do nas: sklep@ebookpoint.pl
Książka drukowana
Oceny i opinie klientów: Kurpie. Miniprzewodnik Praca zbiorowa (0) Weryfikacja opinii następuje na podstawie historii zamowień na koncie Użytkownika umiejszczającego opinię. Użytkownik mógł otrzymać punkty za opublikowanie opinii uprawniające do uzyskania rabatu w ramach Programu Punktowego.