Pula. Miniprzewodnik Praca zbiorowa
- Autor:
- Praca zbiorowa
- Serie wydawnicze:
- Miniprzewodniki
- Wydawnictwo:
- Bezdroża
- Ocena:
- Dostępne formaty:
-
ePubMobi
Opis
książki
:
Pula. Miniprzewodnik
Miniprzewodnik Wydawnictwa Bezdroża opisujący najważniejsze atrakcje turystyczne miasta bądź regionu. Poznasz historię miejsca, przeczytasz opisy atrakcji turystycznych i (najważniejsze dla turysty) informacje praktyczne: co warto zobaczyć, gdzie szukać noclegu i jak dojechać w miejsce, którego nie można pominąć zwiedzając okolicę. Zapraszamy na wycieczkę!
PULA
Pula, starożytne Polensium i najstarsze miasto wschodniego Adriatyku, leży na ośmiu wzgórzach, nad piękną zatoką w południowo-zachodniej części półwyspu. Dzięki antycznej arenie zyskało ono przydomek istryjskiego Rzymu.
Historia
W V w. p.n.e. na jednym ze wzgórz znajdowała się osada iliryjska, którą w II w. p.n.e. zdobyli rzymscy legioniści. Rzymianie w latach 44-31 p.n.e. założyli u stóp wzgórza osadę i obóz wojenny Colonie Julia Pollentia Herculanea. Od czasów cesarza Augusta (27 p.n.e.-14 n.e.) aż do V w. Pietas Julia była prosperującą prowincją, liczącą 30 tys. mieszkańców, i obok Triestu, Akwilei i Rawenny należała do najbardziej znaczących rzymskich posiadłości w północnej części Adriatyku. Po upadku cesarstwa zachodniorzymskiego (476) znalazła się we władaniu wschodnich Gotów, Bizancjum, Rawenny i państwa Franków. Równocześnie osiedlali się tu Słowianie. Od 1331 r. miasto stało się własnością Wenecji. Rabunkowa gospodarka, wysokie podatki i epidemie np. malarii skutecznie je wyniszczyły. Tylko dzięki oratorskim zdolnościom weneckiego senatora G. Emo (1583) nie wywieziono stąd słynnego amfiteatru. Wraz z upadkiem Wenecji w 1797 r. Pula (z krótką przerwą na okres napoleoński) przeszła we władanie cesarstwa austro-węgierskiego. W 1848 r. cesarz Franciszek Józef I wybudował tu bazę marynarki wojennej, rozbudowując port i miasto. Wzniesiono wówczas reprezentacyjne gmachy: arsenał i klasycystyczny budynek admiralicji. Na oliwnej wyspie Uljanik powstały stocznia i olbrzymia zbrojownia morska. Szybkie uprzemysłowienie miasta nastąpiło po przyłączeniu go w 1876 r. do szlaku kolejowego Wiedeń - Triest. U schyłku I wojny światowej dały o sobie znać nastroje rewolucyjne, na okrętach wojennych utworzono komitety marynarzy, a władzę w mieście przejęła rada narodowa. W 1919 r. wojska włoskie zajęły Istrię (5 listopada wkroczyły do Puli). Podczas II wojny światowej, wskutek bombardowań w gruzach legło 40% starówki. Pula, wyzwolona 1 maja 1945 r. przez jednostki Jugosłowiańskiej Armii Ludowej, do Jugosławii została włączona dopiero w 1947 r., po okresie tymczasowego zarządu anglo-amerykańskiego. Kiedy 25 maja 1991 r. Chorwacja ogłosiła niepodległość, miasto - wraz z prawie całą Istrią - znalazło się w granicach tego państwa. Współczesna Pula, licząca 82 tys. mieszkańców, jest dużym ośrodkiem przemysłu okrętowego (buduje się tu m.in. tankowce-giganty o wyporności do 250 tys. BRT) oraz portem morskim.
Wybrane bestsellery
Praca zbiorowa - pozostałe książki
Zobacz pozostałe książki z serii Miniprzewodniki
Bezdroża - inne książki
Dzięki opcji "Druk na żądanie" do sprzedaży wracają tytuły Grupy Helion, które cieszyły sie dużym zainteresowaniem, a których nakład został wyprzedany.
Dla naszych Czytelników wydrukowaliśmy dodatkową pulę egzemplarzy w technice druku cyfrowego.
Co powinieneś wiedzieć o usłudze "Druk na żądanie":
- usługa obejmuje tylko widoczną poniżej listę tytułów, którą na bieżąco aktualizujemy;
- cena książki może być wyższa od początkowej ceny detalicznej, co jest spowodowane kosztami druku cyfrowego (wyższymi niż koszty tradycyjnego druku offsetowego). Obowiązująca cena jest zawsze podawana na stronie WWW książki;
- zawartość książki wraz z dodatkami (płyta CD, DVD) odpowiada jej pierwotnemu wydaniu i jest w pełni komplementarna;
- usługa nie obejmuje książek w kolorze.
Masz pytanie o konkretny tytuł? Napisz do nas: sklep@ebookpoint.pl
Proszę wybrać ocenę!
Proszę wpisać opinię!
Książka drukowana
Oceny i opinie klientów: Pula. Miniprzewodnik Praca zbiorowa (3) Weryfikacja opinii następuje na podstawie historii zamowień na koncie Użytkownika umiejszczającego opinię.
(1)
(0)
(1)
(0)
(0)
(1)
więcej opinii