Publikacja obejmuje wszystkie zmiany wprowadzone w rozporządzeniu Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych.
W związku z licznymi zmianami przepisów oraz wprowadzanymi reformami klasyfikacja budżetowa jest cały czas nowelizowana. Niektóre podziałki przestają obowiązywać, pojawiają się nowe, a przy niektórych zmieniają się objaśnienia. Jednostki sektora finansów publicznych powinny na bieżąco uwzględniać te zmiany w planowaniu, rachunkowości i sprawozdawczości.
W 2024 r. należy stosować wprowadzone i obowiązujące już w 2023 r. zmiany i nowości w poszczególnych załącznikach do rozporządzenia nr 2, 3, 4 i 7.
Najnowsze zmiany wynikają z rozporządzenia Ministra Finansów z 11 lipca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 1347).
W 2024 r. po raz pierwszy do planowania i wykonania budżetu państwa ma zastosowanie nowy paragraf 160 Planowane wpływy z niektórych podatków. Paragraf ten dotyczy wyłącznie planowanych wpływów z: podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku dochodowego od osób prawnych, podatku od towarów i usług, podatku akcyzowego oraz podatku od wydobycia niektórych kopalin. Natomiast wykonanie dochodów należy klasyfikować w paragrafach właściwych dla poszczególnych podatków. Nowość ta nie dotyczy budżetów JST.
Niejasności dotyczące stosowania poszczególnych podziałek klasyfikacyjnych wynikają przede wszystkim z przyjętych niejednorodnych kryteriów konstrukcyjnych zarówno w odniesieniu do działów, jak i w większym stopniu rozdziałów klasyfikacji budżetowej.
Aby ułatwić księgowym właściwe stosowanie podziałek klasyfikacji budżetowej na co dzień, przygotowaliśmy publikację, która zawiera:
? obowiązującą klasyfikację części budżetowych,
? aktualną, ujednoliconą klasyfikację dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych wraz z objaśnieniami,
? komentarz eksperta ze wskazówkami, jak w praktyce stosować nowe lub zmienione podziałki co ujmować, a czego nie należy ujmować w danej podziałce,
? oznaczenie terminów od kiedy obowiązuje lub do kiedy obowiązywała dana podziałka,
? najnowsze pisma i interpretacje w zakresie klasyfikacji budżetowej wydane przez Ministerstwo Finansów oraz przez organy kontrolne, tj. regionalne izby obrachunkowe dla ułatwienia przyporządkowane do poszczególnych podziałek.
W publikacji jest także zestawienie tabelaryczne z 26 grupami paragrafów wydatków w jednostkach samorządu terytorialnego z uwzględnieniem wszystkich zmian.
Książka z pewnością będzie pomocna na co dzień pracownikom jednostek sektora finansów publicznych we właściwym stosowaniu podziałek klasyfikacji budżetowej oraz w prawidłowym planowaniu i wykonywaniu planów finansowych tych jednostek.
Ujednolicona wersja klasyfikacji budżetowej wraz z komentarzem eksperta i ponad 150 wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów ułatwi księgowym właściwe stosowanie podziałek klasyfikacji budżetowej.
AUTOR:
Krystyna Gąsiorek ekonomistka, od ponad 20 lat prowadzi szkolenia z tematyki finansów publicznych, w tym sprawozdawczości i klasyfikacji budżetowej. Ma szeroką wiedzę i doświadczenie zdobyte w trakcie długoletniej praktyki zawodowej, m.in. jako główna księgowa w państwowej jednostce budżetowej oraz jako starszy specjalista w Wydziale Informacji, Analiz i Szkoleń w RIO. Autorka licznych publikacji książkowych i prasowych w tym zakresie.
Oceny i opinie klientów: Klasyfikacja Budżetowa 2024 Krystyna Gąsiorek (0) Weryfikacja opinii następuje na podstawie historii zamowień na koncie Użytkownika umiejszczającego opinię.